Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen késekkel nagyolható ki...

Milyen késekkel nagyolható ki a forgattyúcsap?

Figyelt kérdés

[link]



Volt már több kérdésem is ehhez a tengelyhez, most jutottam a műveleti sorrendterv készítéséhez.


Kérdésem az lenne most, hogy milyen szerszámokkal esztergálható meg legegyszerűbben a forgattyúcsap palástja és a forgattyúkarok belső oldalai?



Én elndololásom szerint 3 szerszámmal megoldható:


[link]


1. Széles Beszúró kés (6 jelű)

2. Jobbos sarokkés (5 jelő)

3. Balos sarokkés (5 jelű)


Kérem a linkelt ábrát tekintsétek úgy, hogy a darabon még van ráhagyása. A forgattyúcsap maraással van előmunkálva félig kerek- félig szögeletes az esztergálási műveletek elején. 2 mm ráhagyás van ekkor a darabon.


Legfőbb kérdésem, hogy szükség van-e beszúró késre, hogy ahhoz, hogy a 2 sarokkés bele tudjon kezdeni a csap hosszesztergálásába illetve hogy elférjen?


köszi



#szerszám #eszterga #forgattyúcsap nagyolás
2019. szept. 4. 16:52
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Köszörűn is két csúcs között volt, és nem remegegett egyáltalán, pedig ellensúlyt sem rakott rá a szaki (!) igaz kellett volna rá vagy 80 kg.



Ez a kérdésem, hogy esztergára illetve csúcsköszörűre álatlánosan fel lehet rakni a szegnyereghez síktárcsát, ha ige hogyan?


Mondom azt mondták, hogy elvileg igen, de ők még nem használtak ilyet..


úgy minta videón:


https://www.youtube.com/watch?v=LAdHUxusgAA

2019. szept. 12. 15:01
 12/17 anonim ***** válasza:

Ugye még sosem esztergáltál ?


Az esztergálás és a köszörülés közt annyi különbség van , mint oroszlánra puskával, vagy papírcsákóval vadászni.

2019. szept. 13. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim válasza:

A síktárcsát a szegnyeregre témáról:


Ugye a szegnyereg járóhüvelyében van egy szabványos kúp, általában Morse-kúp. Az ilyen nagy köszörűgépen, amiben ez elfordul, abba valószínűleg morse 4 vagy 5-ös. Most hogy ide mit teszel be az csak rajtad múlik. Köszörűgépen általában állócsúcsot használnak. De betehetsz oda kúpos szárú fúrót, marót, vagy akár egy kiesztergáló fejet is, hogy aztán van-e értelme, az egy másik kérdés. Ez a helyzet evvel a síktárcsa témával is. Ha van egy olyan síktárcsád aminek van pl. egy Morse 5-ös szára akkor azt is be lehet tenni, ha csapágyazva van akkor még forogni is fog. Ugye más kérdés, hogy egy Morse 5-ös szárnak vannak merevségi korlátai, a fizikai méretéből adódóan. Szóval ha lenne is egy ilyen kúpos befogású síktárcsa, a használhatósága azért kérdéses.


Ami a videón szerepel az egy kimondott főtengelyköszörű. Ami ott a szegnyereg helyén van az egy klasszikus szegnyereggel abban egyezik, hogy ugyan azt a feladatot látja el, de szerkezetileg teljesen más. Szóval az nem egy szegnyeregre tákolt síktárcsa hanem a főtengelyköszörűgép befogója, vagy nevezhetjük akárhogy.


Szóval ezeket a főtengely jellegű alkatrészeket nem véletlenül nem csúcsköszörűn szokják köszörülni, hanem van ez a direkt célgép ami a videón is szerepel.


Amúgy ha már 2019-et írunk, nem értem miért nem CNC-re van megtervezve a megmunkálási folyamat? Egy hajtott szerszámos eszterga, mindenféle egyedi befogó meg síktárcsa nélkül egy pillanat alatt kinagyolná ezt a tengelyt. A simítást meg egy CNC-köszörű, egy befogással, mérőfejjel stb. megcsinálná totál pontosra.

2019. szept. 13. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
adott cégnél készítem a diplomatervet, és ott ezekkel a gépekkel kell megoldani, és gyárotottak is már több ilyet, igaz nem teljesen olyan megoldásokkal, ahogy azt pl. egy diplomatervbe le merném írni. + Egyetemen a tanárok se nagyon szeretik, ha valaki valami mindeféle hiper szuper gépre tervez gyártást, mert kb. akkor van benne egy 3d modell meg egy CAM szimuláció aztán kész. Így meg pl. nekem ez az alaktrész 3 szerszámgép és 15 művelet, ami azért látványosabb munka. Arra is hivatkoznak egyébként, hogy ,,Igen, igen , de nem minden műhelyben van akármilyen gép" ez talán igaz is a hazai gépipari cégek többségét elnézve (nem a multikról beszélek).
2019. szept. 16. 09:59
 15/17 A kérdező kommentje:
#12 nyúltam már esztergához (felügyelet mellet) de azt azért még nem nevezném esztergálásnak.
2019. szept. 16. 10:02
 16/17 anonim ***** válasza:

Akkor gondold végig, hogy mi a különbség a két csúcs között végzett munka és a tokmány-csúcs, vagy ami a legnagyobb merevséget adja, tokmány-tokmány munka során.


A csúcsoknál mindig fokozottan jelentkezik az íjhatás, azaz, ha egy tengelyt középen a megmunkálással terhelünk akkor a tengely meggörbül , a végek közelebb kerülnek egymáshoz, fellazul a csúcsoknál a támasztó hatás. Sok esetben öngerjesztő rezonancia keletkezik.

2019. szept. 20. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

#16 Na ez egy szép feladat lehet a kérdező számára. A rugalmas szál differenciálegyenletéből levezetni a merevséget.


Ha mindkét vég csúccsal van megtámasztva, akkor pl. F erő hatására f=F*l^3/(48*I*E) lehajlás következik be.


Persze ha lesznek közbenső bábok, akkor ez javul.

2019. szept. 20. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!