Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan írnak tankönyvet?

Hogyan írnak tankönyvet?

Figyelt kérdés
A kérdésem az lenne ha pl. Valaki ír egy biológia tankönyvet akkor az a személy mi alapján írja meg? Mivel ilyenkor a szerző különböző kutatók munkája során leírt tényeket foglalja össze lényegében , de ez hogyan lehetséges? Ez miért nem számít plágiumnak?

2020. jan. 2. 15:50
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
85%

Miért lenne plágium? Megfelelő források alapján egy összefoglaló műre akár doktori fokozat is szerezhető.


Tankönyv, szakkönyv vagy review cikk, ott vannak feltüntetve a források. Így nem plágium.

2020. jan. 2. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:
Itt van előttem egy tankönyv és ebben sincs egy deka forrás sem.
2020. jan. 2. 16:52
 3/26 anonim ***** válasza:
Mondjuk Nagy Károly mechanika könyve majdnem egy az egyben az előző szerző könyve
2020. jan. 2. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Az oktatásra szánt művek esetében nincs érvényben a szerzői jog. Vagyis oktatási célra bármi szabadon felhasználható.
2020. jan. 2. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:
Akkor ha pl. Én írok egy könyvet érettségizők számára, különböző forrásokat felhasználva és magán úton kiadom/értékesítem az teljesen törvényes?
2020. jan. 2. 17:10
 6/26 anonim ***** válasza:
75%

#4 Ez biztos így van?


"Idézés: Szjt. 34. § (1) A mű részletét - az átvevő mű jellege és célja által indokolt

az eredetihez híven - a forrás, valamint az ott megjelölt szerző megnevezésével bárki

Átvétel: Átvételnek minősül a mű olyan mértékű felhasználása más műben, amely az

meghaladja.

- Nyilvánosságra hozott irodalmi vagy zenei mű,

- film részlete,

- vagy kisebb terjedelmű ilyen önálló mű,

- képzőművészeti, építészeti, iparművészeti és ipari tervezőművészeti alkotás képe

- fotóművészeti alkotás

● Felhasználás: szemléltetés érdekében iskolai oktatási célra, valamint tudományos

● Feltételek:

- az átvevő művet nem használják fel üzletszerűen

- az átvétel nem haladja meg a cél által indokolt terjedelmet

● Az átvevő mű nem üzletszerű többszörözéséhez és terjesztéséhez nem szükséges a

engedélye, ha az ilyen átvevő művet az irányadó jogszabályoknak megfelelően

segédkönyvvé nyilvánítják, és a címoldalon az iskolai célt feltüntetik.

● A mű iskolai oktatási célra iskolai foglalkozás keretében átdolgozható. Az átdolgozott

felhasználásához az eredeti mű szerzőjének engedélye is szükséges."


...

Elég baj amúgy hogy egy tankönyvben nincsenek források.

2020. jan. 2. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
30%

...én pl ha a könyvemet fogná valaki, feltuningolná pár képpel, és kiadná picit módosítva - az engedélyem nélkül - pénzért...


Úgy beperelném mint a szart.


Sőt akkor is ha a tudományos cikkemből idéz forrásmegjelölés nélkül. Minimum visszavonatnám.

2020. jan. 2. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:
Pl. Itt van a Nagy Etele érettségi összefoglalója. A könyv elején van irodalomjegyzék, hogy milyen könyveket használt fel és ennyi. Magánkiadású könyv és az interneten értékesíti, úgy tűnik, hogy ez mégis teljesen legális.
2020. jan. 2. 17:30
 9/26 anonim ***** válasza:

Különbséget kell tenni egy mű és egy tényszerű kutatási eredmény között. Egy konkrét mű felhasználásának vannak feltételei, de ha valaki pl. talál egy régi iratot, ami igazol egy történelmi tényt, vagy felfedez egy eddig ismeretlen fizikai összefüggést, az nem az ő szellemi terméke.

Például egy gravitációval foglalkozó fizika könyvnek sem kell feltüntetnie Newton Philosophiae Naturalis Principia Mathematica című művét. Ha abból idézeteket vesz át, vagy a szerző saját gondolatait, megjegyzéseit idézi, az más kérdés.

2020. jan. 2. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 TappancsMancs ***** válasza:
#5 Jó kérdés, nem tudom, de szerintem a hivatalos oktatást fogadják el e tekintetben. Vélhetően.
2020. jan. 2. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!