Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Létezik olyan, hogy sztrádahip...

Létezik olyan, hogy sztrádahipnózis?

Figyelt kérdés

Szendi Gábor könyvében olvastam az ún. sztádahipnózisról. pl. hogy "hipnózisban", automatikus vezérléssel le tud vezetni több kilométert autóval úgy, hogy alig emlékszik valamire.

Felvettem a kapcsolatot a szerzővel, de erre nem tudott semmiféle hivatkozást adni, kértem tőle statisztikát, hogy ez milyen gyakran fordul elő, de erre sem mutatott semmit.



2020. jan. 12. 12:42
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem. A sarlatán szó viszont létezik.
2020. jan. 12. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Ennyit írt:


"a sztrádahipnózis jelenségét valószínűleg nem ilyen kulcsszóval lehet megtalálni, hanem a monoton vezetés hatásai közt.Sajnos sok dologra mellékesen bukkan rá az ember, én most nem tudok hivatkozást adni,"

2020. jan. 12. 12:48
 3/9 A kérdező kommentje:
Viszont monoton vezetéssel ne mondja már nekem senki, hogy le tud vezetni X kilométert úgy hogy nem karambolozik! Szendi meg ezt akarja magyarázni
2020. jan. 12. 12:49
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy -nem- szakkönyvbe bárki bármilyen marhaságot leírhat hivatkozás nélkül.


Vannak megélhetési írók, akik ezzel keresik a kenyerüket.

2020. jan. 12. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A jelenség létezik, a szót szerintem Szendi ember találta ki. Én pl sokat le tudok úgy vezetni, h közben máshol jár az agyam. Az a titok, h amíg minden uncsi és megszokott, addig auto-pilot üzemmódban van az agyam, de ha valami váratlan történik, akkor azonnal visszazökkenek. Pl kiugrik egy állat az útra, vagy kigyullad egy féklámpa előttem. Nem hipnózisnak kéne hívni, hanem ralaxált állapotnak.
2020. jan. 12. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
78%

A másik meg, hogy attól mert nem tud felidézni semmit egy hosszú monoton útból, a figyelem még nem lankad.


Vagy lankad, de vészhelyzetben azonnal visszakapcsol a fókusz.


Érdekes pl ha elkalandozol utazás vagy bármi közben akkor szinte lekapcsol a látókérged, vagy nem rögzül az infó. Többször megfigyeltem, hogy belesüppedek a fantázia belső moziba, és hirtelen azon kapom magamat hogy semmit se tudnék felidézni a látványból. Pl az útból, vagy akár egy filmből is.

2020. jan. 12. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

A memóriát az ember agya utólag írja. Nyilvánvalóan téves dolog azt gondolni, hogy ha valamiről nincs emlékünk, akkor biztosan az adott esemény idejében történt valami, ami miatt elfelejtettük. Persze adja magát az ilyen magyarázat, csak nem biztos, hogy igaz.


Lehet, hogy sokkal később, az emlékek processzálásakor lett kiselejtezve az adott emlék. Vagyis ha nem emlékszünk a vezetésre, nem biztos hogy a vezetéskor voltunk hipnózisban (vagy bármilyen módosult tudatállapotban), simán lehet, hogy utána történet valami.


Amúgy én is vezettem már úgy, hogy utána nem emlékeztem rá, de nem autópályán, hanem városban.

2020. jan. 12. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Hát ha én hajnalban vezetek, van olyan, hogy 10 km-nyi út teljesen kimarad úgy, hogy egyetlen momentumot se tudok felidézno abból a bő 10 percből... :D


Szóval simán lehet.

2020. jan. 12. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Minden nap ugyan azon a szakaszon vezetek. Van egy hosszabb autóút rész, tényleg mintha robotpilóta üzemmódban lennék, ameddig nem jön váratlan dolog. Azt is szokták mondani, hogy van aki rutinból vezet, sajnos hajlamos vagyok rá. Erre jön a fáradság, az egyenletes sebesség, a változatlan útviszonyok... kb. mintha egyhelyben állnál végig.
2020. jan. 12. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!