Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nem megy 12c° alá a...

Miért nem megy 12c° alá a hőmérő mutatója?

Figyelt kérdés

Volt kint egy hőmérőm, de azt vettem észre, hogy mínusz fokokban sem megy +12 fok alá... Bevittem a lakásba, fölfelé egyből ment. Kivittem a hidegbe, de 12foknál megállt. Gondoltam "elromlott" ha egyáltalán el tud romlani egy hőmérő...


Vettem másikat a pennyben. Nem márkás, de erre nem volt ráírva hogy made in china... Kitettem otthon az udvaron és arra lettem figyelmes, hogy ezen sem csökken a hőmérséklet +12 fok alá. Ha a fagyasztóba teszem be akkor sem...


Mi lehet ennek az oka? Az otthoni hőmérőm is selejtes volt és az új is amit vettem? De akkor miért pont +12 fok a határ lefelé mindegyiknél?



2020. jan. 30. 17:32
 1/8 anonim ***** válasza:

Higanyos?

A folyadékok nem összenyomhatóak.

2020. jan. 31. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A folyadékok nem összenyomhatóak."

Hát ez nem lesz jó válasz.

Az összenyomhatatlanságnak nincs köze a hőtáguláshoz.

Ha hűtöd, igenis csökken a térfogat.


De meddig?

Hát addig, amíg a folyadék meg nem fagy.

Utána is csökken ugyan a térfogat, de a szilárd anyag nem fog visszafolyni az alsó tartályba, hanem megszakad a folytonossága a mérőcsőben.


Megmondom én neked, miért nem megy szerintem 12 fok alá.

Azért, mert nem higanyos.

Persze, úgy néz ki, de nem az.

Higany helyett gallium-ötvözet van benne, mert az nem mérgező.


A tiszta gallium harminc fok körül fagy meg, ötvözőkkel ez a hőmérséklet változtatható némiképp fel- és lefelé is.

Gyanítom, hogy a hőmérőidben olyan gallium-ötvözet van, ami 12 fokon dermed meg.


A higanyos -38 fokig lenne jó, mert ott dermed meg.

Az alkoholos víztartalmától függően -100 és -10 fok között fagy be.

2020. jan. 31. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 dellfil ***** válasza:
100%

Ahogy Wadmalac mondja. Valószínű, hogy a gyártó lázmérőkhöz használatos ötvözetet rakott bele. Oda ugyanis nagyon is megfelel, hiszen 36 °C környékén még vígan folyékony. Amúgy meg ha "szobahőmérőnek" gyártották, úgy voltak vele, hogy bent a lakásban nem jellemző a 12 °C alatti hőmérséklet. Mondjuk egy eszkimó igluban már nem lenne igazán megfelelő.

Mint ahogy kültéri hőmérőnek sem igazán... Télen. De nyáron már jó lehet. :)

Itt van néhány alacsony olvadáspontú ötvözet. Van köztük galliumos is.


[link]


Valószínű, hogy valamelyik "galinstan" van hőmérődben. Azoknak kb. 11 °C körül van az olvadáspontja.


dellfil

2020. jan. 31. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Viszont felvetődik a kérdés, hogy ha szobahőmérőnek gyártották -ahol általában nem jellemző alacsony hőmérséklet-, illetve ha a gyártó tudja, hogy 12 °C-ig tud mérni, akkor miért van rajta negatív skálázás is?
2020. jan. 31. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, nekem eszembe sem jutott, hogy lehet nem is higany van benne. Egyébként -40fokig van skálázva lefelé, ebből gondoltam, hogy tudnia kellene mínusz fokot is mérni.
2020. jan. 31. 14:29
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

Na ez az, amikor a marketinges és/vagy a cég pénzemberei tojnak rá vagy műszakilag hülyék.


Nem ez lenne az első eset, amikor a spórolás érdekében tojnak a működés megbízhatóságára.


Lásd Boeing 737MAX

2020. febr. 3. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 dellfil ***** válasza:

"Viszont felvetődik a kérdés, hogy ha szobahőmérőnek gyártották -ahol általában nem jellemző alacsony hőmérséklet-, illetve ha a gyártó tudja, hogy 12 °C-ig tud mérni, akkor miért van rajta negatív skálázás is?"


Egyetértek Wadmalaccal. Viszont hozzáteszem: A "jelenség" egyértelmű "szemkitörlés". Azaz a, " jó lesz az úgy, úgyse veszik észre" elv megvalósulása. Vagy ha igen, már késő... :D


dellfil

2020. febr. 3. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nem kizárt, hogy a menetrend a következő volt:


Kicsi kínai cég kitalálja, hogy szobahőmérőt fog gyártani.

Kifröccsönti a házát, aztán:


1. készen veszi bele a hőmérő üvegkapszulát a legolcsóbb beszállítótól, nem nézve a hőmérs.-tartományt


2. maga gyártja az üvegkapszulát, de a töltőfolyadékot készen veszi, azt a fajtát, ami attól olcsó, hogy alacsonyabb higanytartalmú, nem nézve a hőmérs.-tartományt



Legyártják, esetlegesen ellenőrzik is szobahőmérsékleten meg mondjuk ahhoz még +10 fokon, pontos, hurrá, irány a bolt.


Ha fel is vetődik közben valahol, hogy de hát ez nem jó, tutira valaki eldöntötte, hogy beleöltünk egy kupac pénzt, úgysem fogják 12 fok alatt használni lakásban, jójezígy.


És tényleg jójezígy. Mert ilyen filléres vackokon nem fog senki reklamálni.


Anyám vett már olyan kínai cérnakészletet, hogy volt benne mellette egy pici olló, műanyag fröcsizett fogantyúkkal, krómozva, az olló fémlemeze kb. 0,3-as lemez volt, körömmle el lehetett hajlítani, szóval csak a dobozban látszott ollónak, semmire nem volt jó.

Erről tutira tudták, hogy nem jó semmire, mégis legyártották, mert a látványa javítja az eladhatóságot. Nééémááá, nem csak cérnák, még olló is van hozzá. Van a fenét. De miután megvetted és a cérnák összértéke miatt így is megérte, nem reklamálsz.

Győzött a marketing.

2020. febr. 3. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!