Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nem építenek csillagvizs...

Miért nem építenek csillagvizsgálóval rendelkező kutatóállomást a Holdon?

Figyelt kérdés

Egyre több csillagász, tudós, kutató panaszkodik a növekvő fényszennyezésre illetve a Föld körül keringő műholdak egyre nagyobb számára.


Miért nem építenek egy nagyjából önfenntartó, csillagvizsgálóval rendelkező kutatóállomást a Holdra, ahol könnyedén ki lehetne küszöbölni a fényszennyezést és a műholdak zavaró jelenlétét és nagyobb alapossággal lehetne vizsgálni az univerzumot?



2020. febr. 8. 10:30
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Mert irdatlan nagy összegekbe fájna. Nézd csak meg a James Webb űrtávcsövet, eddig mennyi pénzt öltek a projektbe. És akkor még ott van a lehetősége, hogy felrobban az indítóállványon...
2020. febr. 8. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Ötletekkel mindenhol tele van a padlás, a pénzmag már szűkösebb. Egyelőre a Föld körül keringő űrtávcsövek jóval olcsóbbak, és azok is "nagyjából önfenntartóak".
2020. febr. 8. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 EagleHUN ***** válasza:
60%

"Egyelőre a Föld körül keringő űrtávcsövek jóval olcsóbbak, és azok is "nagyjából önfenntartóak"."


Ez csak nagyjából igaz! Mert pl a röntgen az infra és hasonló mérésekhez az érzékelőket hűteni kell amit folyékony nitrogénnel oldanak meg. Ennek korlátozott mennyisége miatt a pontos mérések időtartama is korlátozott. Amit most nemrég lepottyantottak az is csak 2 évig végzett pontos méréseket azóta meg csak megfigyelést.


Tehát a föld körüli távcsövek élettartama erősen korlátozott.

Másrészt azért drága az elkészítésük és fellövésük, mert egy rakétára kell becsomagolni és utána még önkicsomagolónak is kell lennie.

Ez viszont a méretüket korlátozza be erősen.


A kérdező ötlete messze nem butaság, mert a Holdon valóban minden zavaró tényezőtől távol, de a földi adatfeldolgozáshoz még megfelelően közel az űrben keringőknél viszont jóval nagyobb lencse és felbontás méretekben és jóval hosszabb ideig üzemeltethető távcsöveket lehetne telepíteni!

Pl a már felengedett elhasznált hűtőközeget újra sűrítő berendezést is lehetne telepíteni a holdra, olyat ami ráadásul több távcsövet is el tud látni egyszerre. (És még az ott tartózkodó "karbantartó" személyzetnek is pl vész nitrogén vagy vész oxigén tartalékuk is lenne.)


A hosszabb élettartamot figyelembe véve és az alkatrész csomagonkénti fellövések miatt (nem kell önkicsomagolóra tervezni és egy rakétában elférni) még az ottani összeszereléssel együtt is valószínű olcsóbbra kijönne az egész.

Sőt ha a holdon felépíthető lényegesen nagyobb lencseméretet és képminőséget is figyelembe vesszük akkor meg pláne bőven megérné a nagyobb kezdeti beruházás.


De még mindezzel együtt is nagyon nehéz lesz össze kaparni akkora összeget amiből mindez meg is valósítható, valószínűleg az USA egyedül nem is fogja tudni megvalósítani a Holdbázist sem.

Ez csak egy nemzetközi összefogásban lehetséges.

2020. febr. 8. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
67%

Mert a háború, meg a fegyver és drogkereskedelem többet hoz a konyhára, mint az ábrándozás a csillagok közt.


Az űrkutatás, egy nagyon hosszútávú befektetés, ami emberöltőkig csak veszteséges.

2020. febr. 8. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
84%

# 3/



- Holdpor probléma


- Karbantartáshoz holdraszállásra lenne szükség akár robotokkal is.


- A holdnál ha ki akarod védeni a napszelet, akkor nem tudod a felszínére épített cuccot a tulsó felére rakni, míg a föld körüli pályán keringő cuccokat földárnyékba lehet navigálni egy napkitörés esetére, hogy ne menjen tönkre minden ami elektronika.


- Ha a hold körül keringene a cucc, akkor a kapcsolat mindíg megszakadna, ha a túlsó felére érne.

2020. febr. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
59%
- holdkörüli pályára nem tudsz állítani semmit tartósan, mert túl kicsi a gravitációja és az átmérője is.. A pályát állandóan korrigálni kellene, ahhoz meg folyamatosan üzemanyag kellene.
2020. febr. 8. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 TappancsMancs ***** válasza:
100%

És még egy adalék a válaszokhoz kérdező. Jelenleg nincs használatban lévő a Holdig is tarhet eljuttató hordozórakéta. Az Apollo küldetésben használt Saturn V rakéta jelenleg nincs használatban, mert sokáig mások voltak a kutatási és fejlesztési célok, mint a Holdra jutás.


Viszont fejleszti jelenleg a NASA és a SpaceX is, ilyen tolóerejű hordozórakétáját, tehát lesz majd. Jelenleg már elkezdték a fejlesztést, haladnak.


Még talán az új nagy tolóerejű rakétákkal is drágább lenne, mint egy Föld körüli pályára állítás. Bár ma már a gazdaságos rakétameghajtásokon is nagy a hangsúly, és mindenki sokat javított is a feljutási költségeken, de szerintem a Holdig az új fejlesztésekkel is drágább lesz odavinni bármit is.


Valamint semmi baj nincs azzal, hogy a Föld körül kering egy űrtávcső, csak mert a kérdésből kicsit ez jön le. Geo pályán is teljesen megfelelő. Ha lenne a Holdon állandó személyzet, az indokolná, hogy legyen ott űrtávcső is, de egyébként az űrben keringve is jól használható. A Holdra telepítve meg mondtak már mások is ottani nehezítő körülményeket.

2020. febr. 8. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
0%
Azért nem építenek mert nem tudják megcsinálni. Az egész állítólagos Holdraszállás és az egész Hold meghódítására irányuló lobbi csak humbuk és a csillagászat mint áltudomány félrevezetése, semmi több. :)
2020. febr. 8. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Lol, csak nem a legújabb konteós gyöngyszemet fogadhatjuk "köreinkben" D NMR személyében?

Aztán lehet hogy egy régi arc új nicknév alatt.

2020. febr. 8. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

"nagyjából önfenntartóak" - "Ez csak nagyjából igaz!"

?? :))

2020. febr. 8. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!