Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért ősz haj és Miért nem...

Lili1107 kérdése:

Miért ősz haj és Miért nem tél haj?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Magyar órán folyton azt tanuljuk, hogy a tél az elmúlás és az öregség jele. Akkor a szürke hajat, amely az idősebb embereknek van, miért ősznek hívjuk? Egyértelmű lenne, hogy a tél toposzt alkalmazva a hajra is ezt mondanánk, de úgy néz ki a magyarban ez mégsem annyira egyértelmű. Válaszaitokat előre is köszönöm. :)



2020. ápr. 28. 23:32
 1/5 anonim ***** válasza:
76%
Egyes kultúrák az életet a nyárral, a halált a téllel írják le. Az előbbi állapotból az utóbbiba az ősz vezet. Ezért őszül az öregedő ember. A haj egy könnyen látható jellemzője, tehát a haj őszül.
2020. ápr. 28. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
37%
A fák lombkoronája is ősszel ölti fel az elmúlás színeit.
2020. ápr. 29. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az ősz szó két jelentésének nincs köze egymáshoz. Nem az őszi elmúlás miatt mondjuk a hajra, hogy ősz.

"...Az évszak tehát biztosan finnugor, a hajszín pedig biztosan ismeretlen eredetű szó. Így, bármily meglepő is, az őszülésnek nincs köze a természet őszbe fordulásához."

[link]


[link]

[link]

2020. ápr. 29. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ami a Volgától nyugatra "s, cs, j/gy" az keletre "sz, s, zs". A magyar eléggé zavaros ez ügyben, mert sok szót tartalmaz keleti- és nyugati-kipcsák változatban is olykor árnyalatnyi jelentésbeli különbséggel. Mint gyenge / zsenge, kicsi / kis, keskeny. Ennek a logikája szerint van az ős, is(ten) / ősz, ész. Van olyan igető, hogy "esze-" öregedni jelentéssel. Igen, ész = ész. Ahogy az igen = eken / tatár iken. Ahogy a passzív -l és az aktív -t igeképző (meg hatszáz más) is ismeretes a türk nyelvekben. Az ősz még oroszul is így van, szóval, ha vki direkt nem akarja, az nem találja sehol.


Egyébként ezek (es/isä, kVcsVk, jangî-fiatal) speciel nem türk szavak, hanem protoeurázsiaik, mert a finn, török, mongol, tunguz, jukagir és a protoindoeurópai is ugyanúgy ezeket használja. Hogy ki milyen úton akarja származtatni a magyarba kerülését, az legyen az ő dolga. De hogy még halvány ötleteik se legyenek róla, hát az egy kicsit erős.

2020. ápr. 29. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"Egyértelmű lenne, hogy a tél toposzt alkalmazva a hajra is ezt mondanánk"

Nem egyértelmű. A tél lehet akár inkább a halál metaforája, mint az öregedésé. Többféleképpen is van értelme, egyik sem "egyértelmű".


De amúgy azon se csodálkoznék, ha a magyarban előbb létezett volna ősz haj, mint ősz évszak, szóval még az sem egyértelmű, hogy melyiket nevezték el a másikról, már ha van egyáltalán kapcsolat köztük.

2020. máj. 1. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!