Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy mérleg a tömeget, vagy a...

Egy mérleg a tömeget, vagy a súlyt méri?

Figyelt kérdés

2020. jún. 11. 11:52
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Súlyt.
2020. jún. 11. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Súlyt, és abból számít tömeget vagy skálán, vagy digitálisan.
2020. jún. 11. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%

Tömeget:

[link]

2020. jún. 11. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
3as vagyok, lehet hülyeséget linkeltem
2020. jún. 11. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Közvetlenül a súlyt méri, közvetve a tömeget.

A súly függ a gravitációtól, vagyis ha a Holdon ugyanazzal a tömeggel ráállnál a mérlegre, kevesebbet mutatna. A mérleg viszont tömegmértékegységet ad eredményül. Ez azért van, mert a mérleg a súlyt elosztja a kallibrált konstanssal (analóg mérleg esetén a tárcsa úgy van felosztva), ami úgy 9,81 m/s^2. Ha a tömegünket ugyanezzel a mérleggel a Holdon akarnánk megtudni, akkor ezt a konstanst a Holdon mérhető nehézségi erő szerint kellene átállítani (illetve a tárcsát máshogyan skálázni).

2020. jún. 11. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
52%

Amúgy ha nagyon-nagyon kukacosak akarunk lenni, akkor a digitális mérlegek általában elektromos ellenállást mérnek. Van bennük egy szál, aminek deformáció hatására megváltozik az ellenállása. Vagyis ha úgy nézzük, akkor deformációt mér. Ami viszont a rá ható erőtől függ, azaz végső soron erőt mér.


De olyan is van, amiben egy nagyon precíz hangvilla van, aminek erő hatására megváltozik a rezgési frekvenciája (azaz a hangja). Azt nem tudom, hogy ezt egészen pontosan hogyan detektálják, talán valahogy kvarckristályokkal, de végső soron a fizikai rezgést elektromos hullámmá lehet konvertálni és annak a frekvenciáját megmérni.

2020. jún. 11. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Van lehetőség a súlymérés kihagyásával tömeget mérni is.

Csak az összes ilyen megoldás körülményesebb, mint súlyt mérni és abból számolni (mechanikusan vagy elektronikusan) a tömeget.

2020. jún. 11. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, milyen mérleg. A hagyományosak súlyt, de pl. az ISS-vannak ilyen speciális kétrugós mérlegek, amik a test tömegét közvetlenül mérik azzal, hogy mennyie gyorsan tudják rángatni a rugók.
2020. jún. 11. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
75%

Tömeget mér, mert arra van hitelesítve.

Megjegyzés: pont volt egyszer 1 vizsgakérdésem anno analitikai kémiából és a helyes válasz az volt hogy az a legpontosabb analitikai módszer ami tömegmérésen alapul. Lehet velem vitatkozni avagy sem mert tudom belém fog kötni valaki, de ez tény, amit leírtam. Aki nem hiszi kérdezzen meg egy egyetemi tanárt.

2020. jún. 12. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
Amúgy a kétkaros mérleg a helyi grav. állandótól függetlenül pontosan mér, hiszen etalon tömegekhez hasonlít, a grav. állandó miatti tömeg-súly váltás ott az etalonokon is megtörténik.
2020. jún. 15. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!