Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tricopter terv, Blender,...

Tricopter terv, Blender, koordináták?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Egy tricoptert szeretnék építeni, a vázat nyomtatni szeretném. Blenderben készítem el az STL-t, de akadt némi probléma.


"Y"-hoz hasonló vázat szeretnék, ehhez először fel szeretnék venni minden pontot, ami segít a tervezés során. Egy egyenlő oldalú háromszögből indultam ki. a súlypontból indulnak a karok, Hosszuk is megvan. A blender az objektumok kötéppontját veszi alapul, mikor transzformáció van. Így a karok felénél lévő pont ez. Meg szeretném határozni ezen pontok koordinátáit.

segítségnek:


[link]


A képen a zöld P1,P2,P3 pontok koordinátáira lenne szükségem, illetve P3 megvan, A másik kettő kellene.

Ami megvan:

SP1, SP2, SP3 szakaszok hossza, A szakaszok egymással bezárt szögei (120°) és a képen látható koordináták.

Adsz valamilyen formulát, amivel megoldható a koordináták kiszámolása?

Előre is köszönöm!


2020. júl. 5. 18:58
 1/5 anonim ***** válasza:
Sp1 es sp2 szakasz ahol metszi egymast, az harmadolopontja az sp3 szakasznak. A masik harmadolopont a kerdeses pont.
2020. júl. 5. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Mivel nem tudunk semmilyen tulajdonságot (mondjuk hogy milyen messze vannak az S ponttól), ezért azt se tudjuk megmondani, hogy milyen képlet adná.

Ha az SA és SB felezőpontjában vannak, akkor csak a szakasz végpontjainak az azonos helyen lévő koordinátáit összesdod, és az összeget osztod 2-vel, így kapod meg a keresett pont azonos helyen lévő koordinátáját (tehát ha az elsőket adod össze, akkor az eredménynek az első koordinátát kapod).

2020. júl. 5. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Tudjuk, hogy milyen messze vannak. Az S pontból indulnak a karok, amik 130 mm hosszúak. Így a P pontok ezeknek a fele, azaz 65mm. Ezért van meg a P3. A háromszög jellegéből adódóan a súlyvonalak harmadolják egymást, ahogy az első is írta és igen, a súlyvonalak másik harmadoló pontjainak kellene a koordinátája.

De már megvan, csak túlbonyolítottam...

Minden csúcsnál 60 fokos szög van, amit a súlyvonal 30 fokra oszt fel. A képen nem jelölt pont legyen az X. Ez a pont úgy jön ki, hogy a C pontból induló súlyvonalra merőlegest állítok úgy, hogy az átmenjen a P1 ponton. Így kapok egy derékszögű háromszöget, aminek csúcsai P1, S, X. A P1S szakaszt ismerem, ez 65 egység (vagy mm) hosszú. A P1X szakasz párhuzamos AB szakasszal, így a hasonló háromszögek miatt a P1 pontban is 30 fokos szög van. Innen pedig a derékszögű háromszögekre alkalmazható szögfüggvények segítségével ki tudom számolni a koordinátákat. Azaz sin30*65 és cos30*65 a háromszög befogói. Mivel S a (0,0) így a -(sin30*65) az Y tengely koordinázája a -(cos30*65) pedig az X tengely koordinátája. Megcsinálom a másik oldalra is és kész, csak ott (-,+) az előjelek.

Valaki szóljon rám, ha ez hülyeség lenne...

2020. júl. 5. 20:34
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Félreértettem a feladatot; azt hittem, hogy az A;B;C csúcsok is adottak.

Későbbiekre érdemes megyjegyeni, hogy minden pont felírható

P(r*cos(Ł);r*sin(Ł))

alakban, ahol r a pont origótól mért távolsága, Ł pedig az a szög, amivel a v(1;0) vektort kell elforgatni az origó körül, hogy ráessen az OP szakaszra.

Esetünkben a P3 pont felírható így: mivel 90°-os szögről van szó, és távolsága 65 egység, ezért a P3 pont koordinátái így is felírhatóak:

(65*cos(90°);65*sin(90°))

Bonyolításnak tűnhet, de ezt mindjárt ki fogjuk használni; ha például azt írom, hogy

K(65*cos(120°);65*sin(120°)),

akkor meg tudod pontosan határozni a helyét. Meglepődsz, ha azt mondom, hogy a PO és KO szakaszok hajlásszöge pontosan 30°?.

Innen már szerintem könnyen érthető a képlet; ha a trigonometrikus részekhez hozzáadunk egy szöget, azzal gyakorlatilag az eredeti pontot elforgatjuk.

Nekünk most a pontot 120°-kal kell elforgatnunk, mivel a súlyvonalak hosszabbik részei egymással 120°-os szöget zárnak be. Tehát

P1(65*cos(210°);65*sin(210°)), itt pozitív irányban forgattunk

P2(65*cos(-30°);65*sin(-30°)), itt pedig a negatív irányba.

A P2 úgy is felírható, hogy (65*cos(330°);65*sin(330°)) (teljes szöggel, vagyis 360°-kal forgatjuk) , ha esetleg a negatív szögek nem tetszenek.

Vesd össze ezzel a te megoldásodat, és kiderül, hogy jó-e.

2020. júl. 5. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Igen, ezaz #4! Ilyesmire gondoltam. A te megoldásodban az a jó, hogy 1 lépésből megvan az eredmény, ráadásul előjelhelyesen, az én megoldásom több lépésből áll és pozitív eredményt kapok, meg kell nézni, hogy a koordinátarendszer melyik negyedében van a pont, majd megfelelő előjelet adni.

Utánaszámoltam a te formuláddal is, ugyanazokat az eredményeket kaptam. A továbbiakban az általad nyújtott megoldással fogok számolni, ha hasonló problémába ütközöm. Egyszerűbb és kisebb a hibalehetőség.

Köszi még egyszer!

2020. júl. 6. 01:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!