Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért lenne lehetséges bizonyo...

Miért lenne lehetséges bizonyos sebességgel időutazni?

Figyelt kérdés
Valaki el tudja magyarázni ezt a teóriát? Kissé szkeptikus vagyok, hiszen a sebesség csak sebesség. A pontból eljutni B pontba bizonyos idő alatt TÉRBEN.

2020. szept. 23. 07:19
 1/10 Wadmalac ***** válasza:
80%
Milyen időutazásra gondolsz? A fénysebesség közeli idődilatációra, vagy arra, hogy ami fénysebességnél gyorsabb, az időben visszafelé halad?
2020. szept. 23. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
5%
Idöutazás nincs, nem lehetséges, függetlenül attól, milyen gyorsan menne valaki.
2020. szept. 23. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Einstein speciális reletivitás elmélete kimondja, hogy a nagy sebességgel utazónak lassabban telik az idő, mint a külső szemlélőnek, aki áll. Ezért ha valaki sokáig utazik nagy sebességgel, akkor neki kevesebb idő telik el, mint annak aki áll. Így az utazó egy idő után az álló ember jövőjébe fog visszaérni. A mostani űrhajókkal ez csak a másodperc tört részét jelenti, szóval nem érzékelhető, de műszerekkel meg lehet mérni a különbséget, és a dolgot többször is bebizonyították. Közel fénysebességgel haladó űrhajókkal már izgalmasabb lenne ez a különbség, csak még nincsenek ilyen űrhajók. Szóval elméletben működik az időutazás, csak a gyakorlati kipróbáláshoz nincsenek meg az eszközeink.
2020. szept. 23. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Wadmalac ***** válasza:
87%

"Einstein speciális reletivitás elmélete kimondja, hogy a nagy sebességgel utazónak lassabban telik az idő, mint a külső szemlélőnek, aki áll."

Pontosabban egyformán így látják egymást, a relatív sebességük számít.

2020. szept. 23. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Ezt még mindig nehezen tudom elképzelni :( Azt vágom, hogy lassabbnak tűnik az idő az "utazó" szempontjából, mert nagyobb sebességgel mozog, mint a körülötte lévő tárgyak, de azt nem értem, hogy hogy lehet ez valós időutazás, mintsem csak érzéki csalódás.
2020. szept. 23. 08:33
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Pont, hogy ez a valós időutazás, nem az, amikor a filmekben beugrasz egy steampunk gépbe és hirtelen 100 évvel előbb vagy. Mármint persze itt is kell űrhajó, de ez már nem varázslattal megy.
2020. szept. 23. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nem érzéki csalódás.


Azért furcsa, mert hozzá vagyunk szokva, hogy a mozgást, időt tudjuk valami stabil alaphoz kötni, de valójában minden relatív, a stabilnak gondolt alapunk sem az, csak mivel az velünk együtt halad, ezt nem látjuk.


Két, egymáshoz képest fénysebességhez közeli sebességgel haladó megfigyelő kölcsönösen azt látja a másikról, hogy annak az ideje lassabban telik.


Az ikerparadoxon esetén, mikor a két megfigyelő közös pontból indul majd ott újra találkozik, az fogja meghatározni, hogy az újra találkozáskor hogyan tér el az órájuk állása, hogy odáig hogyan mozogtak.

A szokásos ikerparadoxon leírásában egyikük elrepül úrhajóval majd visszatér, szóval gyorsít, lassít, visszafordul, gyorsít, lassít, addig a földi párja a Földel együtt ehhez képest viszonylag egyenletes sebességgel, egyenes pályán halad, így lesz az eredmény az, hogy a földi testvér számára több idő telik el.


A pongyola magyarázat az, hogy a két megfigyelőből annak telik lassabban az ideje, aki többet, nagyobb mértékben változtatja a sebessége irányát és mértékét, de egy fizikus erre rögtön megsértődik, mert a valódi okot csak akkor érted meg, ha megérted a Minkowski-diagramokat.


Nem olyan durva mindfuck, meg lehet érteni viszonylag könnyen.


[link]

2020. szept. 23. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Mansour ***** válasza:

Az idődilatáció nem tényleges időutazás, mivel itt csak arról van szó, hogy a különböző megfigyelők számára másként telik az idő.

De van tényleges időutazás is: [link]

2020. szept. 23. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
47%

az a baj , hogy szűk-látókörűek vagytok ,


lehet az időben utazni ,


a jövőbe az álmaid visznek ,


a múltba pedig az emlékeid.

2020. okt. 2. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
100%
#9: Tiszta sor, csak ez nem a tudományos, hanem a filozófiai megközelítés.
2020. okt. 5. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!