Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen hatással van a fogyaszt...

Milyen hatással van a fogyasztó az áramkörben a generátorra?

Figyelt kérdés
Az áram viselkedését sok esetben jól szemlélteti a víz vezetékekben, hálózatokban tapasztalható viselkedése, azonban ebben az esetben nem tudom, hogy ez igaz-e. Egy generátorra kapcsolok egy nagy ellenállású kis fogyasztót, pl. egy villanykörtét, majd ezt a fogyasztót egy elektromos radiátorra cserélem, ami kis ellenállása miatt nagy teljesítményt vesz fel. Nehezebb a generátor tengelyét paradox módon a kisebb ellenállással való terhelés esetén forgatni (nagyobb nyomaték kell-e az elforgatáshoz), vagy ugyanolyan nehéz, csak azonos feszültség fenntartásához jóval nagyobb fordulatszám kell, mint nagyobb bemeneti teljesítmény?

2020. nov. 5. 21:30
 1/5 anonim ***** válasza:
91%

Ha ellátogatsz például a paksi atomerőműbe, ott lehet látni hogy folyamatosan figyelik a kimenő áram frekvenciáját, mert az 50 Hz-től való eltérésben látják először a teljesítmény változását.


Ha bekapcsolsz még egy fogyasztót, lecsökken a hálózat impedanciája. Mivel a hálózati feszültség állandó, a kisebb ellenálláson több áram folyik - tehát a generátoron is több áram fog átfolyni, emiatt "nehezebb lesz forgatni". (ugye Lenz-törvény)

2020. nov. 5. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A nagyobb terhelésű fogyasztó (pl. a radiátor) nagyobb a teljesítménye. Gyakorlatilag a generátor által megtermelt villamos energia alakul a fogyasztón hővé (ld. radiátor). Ha eltekintünk a veszteségektől, és az energiamegmaradást vigyelembe vesszük. A generátornak annyi energiát kell termelnie amennyit a fogyasztó elfogyaszt. A teljesítmény az egységnyi idő alatt termelt energia/elfogyasztott energia. GYakorlatilag igaz lesz az, hogy a Pgen=Pfogy (gyakorlatilag ez a villamosenergia nagy "baja", hogy pont annyit kell termelni amennyi a fogyasztás).

A generátor a tengelyen bevitt teljesítményt alakítja villamos energiáva (megint ideális esetet nézzünk, veszteségek nélkül). Azaz a Pteng=Pgen Egy forgó gép esetén a tengelyen átvitt teljesítmény 2*pi*f*M (ahol f a fordulatszám, M a tengelyre ható nyomaték). Innen látszik, hogy a nagyobb teljesítményhez vagy nagyobb fordulatszám, vagy nagyobb nyomaték tartozik. A váltakozóáramú hálózatok esetén (megint veszteség meg egyebek nélkül) a hálózati frekvencia a generátor fordulatszámától függ. Ahhoz, hogy az 50Hz meglegyen a fordulatszám nem változhat (megint idealizálunk), így gyakorlatilag a tengelyre szükséges nyomaték fog függeni a pillanatnyi terheléstől. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy "nehezebb tekerni".

2020. nov. 5. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
"paradox módon"?
2020. nov. 6. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Igen, mint írtam a víz viselkedése a vízhálózatban sok esetben szemlélteti jól az áram viselkedét, ha azonban a keresztmetszet tágításával (kisebb ellenállás) a generátort nehezebb tekerni akkor ez ilyen értelemben paradox. Az Ohm-törvény szemléltetésére is van egy kép ahól a volt erőlködve tolja át az ampert az ohm-on, miközben a valóságban igazából a feszültség a mindennapi használatban állandó, ha neki nehezebb áttolni egységnyi töltést az ellenálláson, akkor azt lassabban fogja.
2020. nov. 7. 10:03
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha a modell nem felel meg, azt nem paradoxnak hívjuk...
2020. nov. 7. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!