Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi lesz ha egy autóval fényseb...

Mi lesz ha egy autóval fénysebességgel megyünk és bekapcsoljuk a fényszórót? Vagy ha hangsebességgel megyünk és bekapcsolunk egy zenét?

Figyelt kérdés
ezen nagyonsokat gondolkodtam de valahogy nem sikerült rájönnöm
2010. aug. 12. 19:56
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Autóval nem tudsz se fény- se hangsebességgel menni ~ ^^"
2010. aug. 12. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Kedves okos első válaszoló, köze nem volt a kérdéshez az irományodnak, gratulálok. Amúgy engem is érdekel:)
2010. aug. 12. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
én úgy gondolom, hogy a fény nem jutna sehova, hisz azonos sebességgel megy a két dolog. Emiatt nem hiszem, hogy észlelnénk, hogy bekapcsoljuk. A hangsebesség pedig: Te hallani fogod a hangot, hisz az visszafele, azaz a sofőr felé terjed, de előre már nem képes, így egyszerűen nem fogod pl. hallani, ha a hátsó hangszóróból szól.
2010. aug. 12. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

a fényszóróból a fény pontosan fénysebességgel fog terjedni, /300ezer km/s - feltételezve, hogy légüres térben megy a jármű/.

a sebességek csak a newtoni fizikában adódnak össze sima vektorként, a valóságot pontosan leíró relativisztikus fizikában már nem.

mivel a fény abszolút sebességhatár, ezért, hogy ez a határ ne sérüljön, az elmélet megalkotásakor be kellett vezetni az idődilatáció fogalmát - amelyet azután kisérletekkel is sikerült igazolni.

tehát:

a fénysebességgel haladó autó fényszórója pontosan ugyanúgy működik, mint az álló autóé...

a hangnál más a helyzet. bár más okok miatt, de ugyanúgy nem fogod észrevenni a különbséget az álló és a hangsebességgel haladó kocsiban. itt azért nem érzel különbséget, mert a hangot továbbító közeg ( a levegő) ugyanolyan sebességgel mozog, mint a kocsi.

(külső megfigyelő természetesen már érzékel különbséget - de az egy másik történet.)

2010. aug. 12. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A fény sebessége állandó szóval bármennyivel is mész (pl fénysebességgel) az mindig 300000km/s sebességgel fog közeledni illetve távolodni hozzád képest. A hang pedig hullám természetű, tehát bárhol van a hangszóró minden irányba terjed a hang. És szerintem, mivel a hangszóró a kocsiban van ezért te ott belül hallani fogod mivel a hangszóróBÓL jön hangsebességgel a hang, nem pedig a környezethez képest. Szóval csak akkor nem hallod ha nem az autón belül van,mert akkor nem ér utol.
2010. aug. 12. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

1. Nem tudom, mi most az aktuális elméletek állása, de azt hiszem, nem tudsz fénysebességgel haladni, ha van tömeged. De ha mondjuk közel fénysebességgel mész, valóban, felőled nézve a fény tőled fénysebességgel fog eltávolodni. De az a 0.000003 s amíg szerinted megtesz egy métert, másoknak több percbe is telhet.

2.

a. Ha a kocsiban ülsz zárt térben, akkor semmi, ahogy fent leírták.

b. Ha a hangszóró és te is a szabad térben mozogtok (ez elméleti feltevés), és te mondjuk a hangszóró előtt haladsz, akkor sosem fogod hallani, mi jön a hangszóróból. Egy külső megfigyelő számára pedig hangrobbanás lesz.

2010. aug. 13. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
51%

az én kérdésem:

miért kérdezik ezt meg naponta?

2010. aug. 14. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
az előzőnek.. bujjá el a hülyeségeiddel
2010. aug. 15. 23:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!