Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi volt az oka annak, hogy a...

Mi volt az oka annak, hogy a Bismarck csatahajó elsüllyedésénél nem voltak jelen Karl Dönitz tengeralattjárói?

Figyelt kérdés

Többször átolvastam a témát több területen is, és szinte minden helyen leírták, hogy a Bismarck szánalmasan alultámogatott volt amikor megindult a Rajna gyakorlatra/küldetésre. Eredetileg úgy lett volna, hogy a Bismarck a Tirpitz-el, a Scharnhorst-al, a Gneisenau-val, a Prinz Eugen-nel, és erős romboló kisérettel fut ki az Atlanti Óceánra megtámadni a Nagy-Britanniába érkező utánpótlást szállító hajókat. A Prinz Eugen-en kívül az összes felsorolt hajó bevethetetlen volt a Bismarck indulásakor kb. 4-6 hónapig (a Tipitz akkor még el sem készült teljesen), így csak ketten, a Bismarck és a Prinz Eugen nehézcirkáló indult a küldetésre. Csakhogy a Bismarck megsérült a Hood elsüllyesztésekor, ezt követően a Prinz Eugen-nel meg külön váltak, amit egészen addig a Bismarck a testével védett, utána egy kardhal repülő kötelék támadásakor a Bismarck hajólapátja is beragadt, habár az egyiket sikerült kiszabadítani. Innentől kezdve a Bismarck kis köröket írt le, és az angolok azt látták, hogy egyenesen feléjük halad. Ekkor már a King George V, a Rodney és a Norfolk is a nyomában volt, a Dorsetshire pedig dél felöl támadt. Ekkora túlerő végül másfél óra ágyúzás után legyőzte a Bismarck-ot (meg a németek, akik akkor már mást nem tehetvén elsüllyesztették a hajót) a francia partokhoz már nagyon közel. Egyedül azt nem értem, hogy ekkor hol voltak az U-Boat-ok, a szürke farkasok, a farkasfalka, akik megfordíthatták volna a csata végkimenetelét? A francia partokhoz érve a német légierő a Luftwaffe támogatásától kapott volna segítséget, én ezt értem. De már közel járt a német felségterülethez, alig néhány órányira, már a Luftwaffe hatósugara határától is egy karnyújtásnyira volt, akkor hogy nem tudtak az U-Boat-ok segíteni? Ráadásul még csak 1941 májusában járunk, itt még kedvezőbb volt a helyzet a németeknek mint már később volt. Mellesleg meg, szerintem már akkor is máshogy alakult volna a végkimenetel ha a Bismarck a Tirpitz-el ment volna.


Normális válaszokat ha lehet! A "Nézz utána, ne rögtön ide írj!" válaszoktól ha lehet, kíméljetek meg, nagyon sokat olvastam utána, de erre igazán választ nem kaptam.



2021. febr. 2. 09:11
 1/7 anonim ***** válasza:

[link]

második bekezdés

2021. febr. 2. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A Kardhal ebben a témában tulajdonnév lenne.
2021. febr. 2. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Wadmalac ***** válasza:

Csak a szerény véleményemet tudom hozzátenni.


Pont 1941 márciusáig volt jellemző a magányos vadászgatás a német tengeralattjárókra, onnantól indult a falkában vadászat a szorosban közlekedő szövetséges konvojokra.


Lehet, hogy én nem néztem utána eléggé, de szerintem nem volt jellemző az U-bootok használata saját konvoj védelemre.


A hadihajóik tengeralattjárós rejtett kísérete esetleg tényleg lehetett volna egy működőképes taktika, amíg ki nem ismerik.


De 41-ben a nácik még elég sérthetetlen, megállíthatatlan hódítóknak érezték magukat, az óvatos preventív akciók nem voltak jellemzőek.


1942-ben szórták meg őket először a szövetségesek bombával, odáig még a légvédelem jelentőségét is bagatellizálták.


Ez is egyike volt a sok-sok taktikai hibának, amit elkövettek.

2021. febr. 2. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Wadmalac ***** válasza:
#1 linkje alapján az U-Bootok valószínűleg hellyel-közzel oda lettek riasztva, mikor már állt a balhé, de lekéstek a meccsről.
2021. febr. 2. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
"a francia partokhoz már nagyon közel" 650 km-re... Az egy 30 km/ó-val skerázó tengeralattjárónak békeidőben is minimum 21 ó, nemhogy amikor még a levegőt is stírölni kell...
2021. febr. 2. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Wadmalac ***** válasza:

"Az egy 30 km/ó-val skerázó tengeralattjárónak békeidőben is minimum 21 ó"

És ennek nagyja, ha nem egésze felszínen, mert merülve kevesebb, mint fele a tempó. A IXA, IXB és IXC típusok kb. 19 csomót tudtak felszínen, 7-et merülve.

Szóval fenn, kitéve a folyamatos repülős és hajós felderítésnek.


Max. éjjel volt túlélhető egy ilyen "rohanás", az meg ugyebár sosem tart huszon-órákig ezen az égövön.

2021. febr. 2. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Pont ezeket kívántam kifejezni azzal az egy szóval, hogy "békeidőben".
2021. febr. 2. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!