Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az aszteroidák miért nem...

Az aszteroidák miért nem áltak pályára mint az üstökösök?

Figyelt kérdés

2021. febr. 22. 13:50
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ugyanúgy mindnek van pályája.

Csak minél kisebb, minél többet kolbászol égitestek közelében, annál gyakrabban módosul a pálya.


Egy olyan üstökösnél, ami az élete 90%-át gyakorlatilag a Naprendszeren kívül tölti, ritkábbak az ilyen hatások.


Az aszteroida-öv java is évszázadokig, ezredekig, évmilliókig marad ott, ahol van.

2021. febr. 22. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

De hiszen pályán vannak. Megvan a saját pályájuk.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ha viszont azt akartad kérdezni, miért nem olyan elnyújtott ellipszis, vagy parabola a pályájuk, akkor:

1) Akad olyan is. Ha egy üstökösből elfogy a jég meteorraj, vagy aszteroida marad belőle.

2) Az aszteroidák nagy része a Naprendszer belső részében keletkezett. Kb. a Szaturnuszon "belül".

Az üstökösök nagyrészt a Naprendszer pereméről származnak.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Azok az üstökösök, amelyet "megfogott" valamely nagybolygó, külön téma. Pl. Halley üstököse.


Melyik fajta üss-tökösre vagy kíváncsi?

2021. febr. 22. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Azok is szépen pályán vannak. Annyi a különbség (ebből a szempontból), hogy az aszteroidák többségéhez jellemzően közelebb vagyunk, mint az üstökösök többségéhez.

[link]

2021. febr. 22. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A pálya az, amin az adott test halad. Ha egy testre semmi, vagy egy erő hat, akkor útja meglehetően szabályos mértani alakzat (egyenes vagy zárt pálya). Ha viszont időben sokféle hatás éri, például azért, mert hol ilyen, hol olyan égitest mellett halad el, akkor bizony lehet ez a pályameglehetősen kacskaringós, sőt véges (mert becsapódik a szerencsétlen).

Az aszteroidák kicsi anyagdarabok (a többihez képest), ezért a rájuk ható erők könnyebben változtatják pályáját, ha sebessége sem túl nagy, még inkább. És van még egy szempont. Távoli égitestek pályája egyenletesebbnek tűnhet, mert messziről kis hatás nem vehető észre. Egy földközeli aszteroida, amelynek pályáját a föld, hold, nap, akár a vénusz vagy a mars gravitációs ereje határozza meg, útja innen a földől, közelről, látszólag zavaros pályának is tűnhet, de valójában nem annyira, mint amilyennek látszik.

2021. febr. 22. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#4-es

Ugyan azt írtad le mint az #1-es csak más szavakat használtál. De azért ment a zöld kéz.

Amúgy miért mondják azt hogy az üstökös a naprendszeren kívülről jön?

Mert ezt már hallottam dokumentum filmekben is, meg olvastam is több helyen. Az is a nap körül kering. A Kuiper öv a nap rendszer pereme állítólag onnan jönnek de az olyan nagy hogy a csillagközi tér egyharmadát kiteszi. Vagyis a legközelebbi csillagig lévő távolság egyharmadát.

Akkor a naprendszert a nyolc nagy bolygóig értik? Neptunuszig bezárólag? Van ahol azt olvastam ,hogy már a plútót is a Kuiper övbe sorolják. Elég durva ha ez igaz.

2021. jún. 14. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Bocsi

Nem Kuiper öv hanem Ooort felhő. Csak már fáradt vagyok.

Előző vagyok

2021. jún. 14. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!