Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az ókori Római birodalomba ha...

Az ókori Római birodalomba ha nyílt volt a vízrendszer nagy része és nem fedett akkor nem kaptak el betegségeket?Illetve mi volt télen nem fagyot be a víz nem okozott "szállítási" gondot a hideg idő?

Figyelt kérdés
2021. márc. 30. 07:13
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Persze, hogy kaptak el beregségeket,mint manapság is. Manapság megtisztítják a vizet viszont, így abból nagyon nem kaphatsz el semmit. És volt olyan is, hogy befagyott.
2021. márc. 30. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Nyílván kaptak el, de még így is kevesbé, mint a középkori Európában, amiről jobb nem beszélni
2021. márc. 30. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"nem befedett". A legjobb vizek a természetes források. Én 30 éve kajakozás közben a Túrból ittam. Merítettem, megittam. Kiváló volt Akkor még lehetett ott. A víz attól szennyezett, hogy beleszivárog a szenny. A római vízrendszernél ez kizárt volt. De például egyes magashegyi források nem ihatók. Ahol nagy a birkatenyésztés. A nagy tömegű anyagcseretermék a földbe mosódik, szennyezi a föld alatti víz járatokat. A levegőben lévő szenny elenyésző mértékben oldódik a vízben.


Az ókori római birodalom nagy része olyan területeken volt, ahol a víz nem fagy be télen. A többi helyen pedig befagyott. Csak hogy akkoriban ott hó is volt. Mégpedig a fenti okok miatt nem szennyezett, iható (felolvasztás után). A Himalája expedíciók résztvevői (még néhány helyen) ma is így nyerik az innivalót.

2021. márc. 30. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
A római épített vízhálózat relatív tisztaságát az adta, hogy a víz folyton mozgásban volt és a talajtól el volt zárva. Az álló víztárolók, pl. fürdőmedencék viszont szutymákosak voltak. Valahol olvastam, hogy a fürdőkben néha körbement egy ember, és lefölözte a nyálka és egyéb réteget a víz tetejétől, ami nagyrészt a fürdőzőkről oldódott le.
2021. márc. 30. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Wadmalac ***** válasza:

Ahogy írják. Nagy előrelépés volt higiéniában a korábbiakhoz képest, de azért azóta még kicsit fejlődött a dolog.

(Bár megkockáztatom, hogy akkoriban könnyebb volt tisztább forrásvizet találni, mint ma, sok közülük biztosan jobb volt az átlagos vezetékes ivóvizünknél is).

2021. márc. 30. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Jobb volt. A vezetékes viz gyakran mesterséges (szűrt és adalékanyagokkal rendelkezik). Nincs jobb a nagy mennyiségű talajszűrésnél. Kellően komplex. Persze feltéve, hogy maga a talaj nem szennyezett, például a túlzott állattartástól vagy ipari tevékenységtől.

A londoniak például a mocskos Temzét nem "tisztították", hanem nem engedték mocskossá válni. A múlt században elhatározták, hogy "márpedig a Temzében ismét lesz lazacLondonnál" (közismerten a lazac csak tisztavízben létezik). Felülvizsgálták az összes szennycsatornát, addig tisztították, míg valóban megjelent a lazac. Ha emlékeim nem csalnak, ráment vagy 7-8 évük.

2021. márc. 31. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!