Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nyomtatott fotó tartóssága?

Nyomtatott fotó tartóssága?

Figyelt kérdés

Ha sima tintasugaras nyomtatóval kinyomtatok fotópapírra egy képet, akkor az mennyi idő múlva kezd megváltozni? Például elszíneződni. "Kezd" alatt arra gondolok, hogy mikor lesz már látható (mert gondolom az első pillanattól el kezd megváltozni, csak azt nem tudjuk érzékelni).

Számít a környezet ahol tárolva van? Például hogy egy mappában van amit süt a nap, vagy hogy ugyan az a mappa egy fiókban van?

Milyen "élettartamot" lehet egy ilyen képnek jósolni? 100 év múlva még jól látható lesz rajta a kép? Vagy már 50 év múlva sem? Netán 300 év múlva is jó lesz még?

"Gyári" képeink vannak itthon a 80-sa évekből, azok még tartják magukat, még jónak nevezhetőek, de már nagyon látszik hogy nem olyan mint volt. Csak azok nem így lettek nyomtatva, és akkor még a papír is biztosan más volt. Tehát a kérdésem inkább a mostani nyomtatásra vonatkozna. (Bár sejtem hogy erre senki nem fog tudni konkrét választ adni, "majd kiderül hogy bírja, nem tudjuk megjósolni a jövőt" elven.)



2021. máj. 11. 18:51
 1/7 A kérdező kommentje:
Arra is gondoltam, hogy belaminálom. Annak lenne értelme? Vagy az csak a fizikai sérülések ellene védené? Elvileg ha jól sikerül a laminálás, akkor teljesen el lesz zárva a levegőtől, ez ne tudom hogy lenne-e hatással a tartósságára.
2021. máj. 11. 18:53
 2/7 anonim ***** válasza:
90%

[link]


"A legtöbben szeretnénk a kedves pillanatokat maradandó módon megörökíteni. A megfelelő fotópapír kiválasztása segít abban, hogy emlékeinket kézzel fogható formában is megőrizzük. De hogyan válasszuk ki a számunkra (és nyomtatónk számára) is ideális minőséget?


Miért fontos a megfelelő minőségű fotópapír?


Előfordulhat, hogy a házilag nyomtatott fényképek nem megfelelő módon sikerülnek. Halványak lesznek, a színek kevésbé élénkek, és az is előfordulhat, hogy elmosódnak. Sokan gyanakodnak ilyenkor a nyomtató és a festékpatron minőségére.


Az igazság azonban az, hogy gyenge minőségű papírra a legjobb nyomtató sem képes tökéletes képet készíteni.

Milyen nyomtatót válasszunk?


Ha fényképnyomtatásra kerül a sor, gyakorlatilag bármilyen típusú nyomtatót használhatunk. A tintasugaras és a lézernyomtató is képes jó minőségű képek nyomtatására. Érdemes azonban a legolcsóbb alternatívát kerülni, és minimum alsó- középkategóriás készülék mellett döntetünk.


Igazán jó minőséget ugyanis olyan eszközzel érhetünk el, mely színes fotókat legalább 600 DPI felbontásban képes nyomtatni.


Ha mindenképp spórolni szeretnénk, akkor a tintasugaras nyomtató jobb megoldás lehet, mert nem csak az ára, de a fenntartási költségei is alacsonyabbak. Ez nem jelenti azt, hogy rosszabb minőségű végeredményt érnénk el. Sőt, a legtöbb copy shop-ban is tintasugarat használnak a digitális fotók nyomtatásához.


Természetesen ahhoz, hogy tökéletes fényképet nyomtassunk, nem csak a fotópapír és a megfelelő nyomtató, de jó minőségű képek is szükségesek. Minél nagyobb egy fotó felbontása, annál jobb lesz majd a végeredmény.

Honnan ismerjük fel a jó fotópapírt?


Fotót általában azért nyomtat az ember, hogy a végeredményt évekkel, akár évtizedekkel később is elő tudja venni a fiókból. Éppen ezért, mint a nyomtatópapír esetében, úgy a fotópapírnál is fontos, hogy a kép a lehető legjobb minőségű alapanyagra készüljön.


A megfelelő fotópapír kiválasztásánál először is arról kell megbizonyosodnunk, hogy az általunk választott papír kompatibilis nyomtatónkkal. A tintasugaras nyomtatóhoz készült fotópapír ugyanis nem feltétlenül használható lézernyomtatóval, és fordítva.


Nem mindegy továbbá, milyen a fotópapír súlya. Minél vastagabbat használunk, annál valószínűbb, hogy fotóink nem csak szépek, de tartósak is lesznek. A jó minőségű fotópapírok súlya 120 grammnál kezdődik. A prémium minőségű papírok pedig 200 – 350 g/m2 grammsúllyal rendelkeznek.


Oda kell azonban figyelni arra, is, hogy nyomtatónk milyen grammsúlyú papírt képes kezelni. Az otthoni tintasugaras nyomtatók ugyanis általában maximum 270 – 300 g/m2 súlyú papírt tudnak feldolgozni, az ennél nehezebb fotópapír pedig technikai problémákat okozhat, akár el is akadhat a gépben.

Matt vagy fényes?


Az sem mindegy, fényes felületű, vagy matt fotópapírt választunk. Ez azonban már nem számottevő szempont, pusztán ízlésünktől függ, melyik mellett döntünk.


Ha a hagyományos, analóg fotókhoz hasonló hatást szeretnénk elérni, érdemes a fényes fotópapírt választanunk. Ha pedig kontrasztosabb végeredményt szeretnénk elérni, és a gyorsan elszaporodó ujjlenyomatokat is elkerülnénk, akkor a matt fotópapír lehet a számunkra ideális döntés. A matt papírra nyomtatott képek a közvetlen napfényt is jobban bírják, így a keretbe tervezett képeket is érdemes lehet ilyen megoldásra nyomtatnunk."

2021. máj. 11. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
92%

Folytatnám a laminálásról is pár szóval:

[link]


"Mit is jelent a dokumentumok laminálása


Ne aggódjon, nincs szó bonyolult dologról. A laminálás során tulajdonképpen a dokumentumot vagy fényképet egyszerűen hőhatás segítségével vékony átlátszó fólialapok közé ragasztjuk. Mindezt megteszi helyettünk a laminálógép, amely hengerek és fólia segítségével tökéletes dokumentumot alkot. A dokumentumok laminálása mindig kétoldalas, így ebben a folyamatban fólia kerül a dokumentum alá és fölé is.


Általánosságban az iratok laminálhatók hidegen vagy melegen. Az első esetben a laminálás hőmérséklete valahol 110° C hőmérséklet körül mozog, ekkor a hengereken áthaladva néhány tonnás erő nyomja össze a fóliát. Lamináláshoz különböző vastagságú speciális fólia szükséges. Így a laminált dokumentumok „megerőltetésének“ intenzitásától függően választhat fóliát 80-tól 250 mikron vastagságig, amikor is érvényes az az alapszabály, hogy a vastagabb fólia ellenállóbb.


Meleg laminálás esetén tanácsos minőségi tintapatronokat vagy tonereket használni, melyek garantálják, hogy a hőkezelés során nem változnak meg a színárnyalatok. Melegen laminálható az irodai papír már 90g/m2 grammsúlytól, és ugyanúgy a hagyományos fotópapír, de vigyázni kell a különleges textúrájú papírokkal, melyek laminálásra nem alkalmasak. Hideg lamináláshoz általában a fóliák felülete ragasztóanyaggal van ellátva, ami a laminálógépen való áthaladáskor biztosítja a dokumentumok tökéletes lezárását.


Miért döntsünk a laminálás mellett


A dokumentumok laminálásának okai egyszerűek. A laminálás jelentős mértékben növeli az iratok kopásállóságát, így a laminált dokumentumok ellenállnak nemcsak kopásnak pornak vagy folyadékoknak, de ellenállók lesznek karcolással vagy összefirkálással szemben is, és összehasonlíthatatlanul nagyobb szilárdságra és mechanikai ellenállóságra tesznek szert.


A laminált dokumentumok nem tépődnek szét és nem károsodnak még durvább bánásmód esetén sem. De ez még nem minden. Mint már említettük, a laminálás minőséget és professzionális kinézetet eredményez. A laminálás kiemeli a színeket, fokozza a kontrasztot és stílusossá teszi a dokumentumokat. Viszont a laminálás másik fontos szempontja is figyelmet érdemel, ez pedig a fényképeket érinti. Napsugárzásnak kitett fotók gyakori problémája a szín elvesztése. Laminált fényképeknél ilyesmi nem fenyeget, és még hosszantartó közvetlen napsugárzás esetén sem veszítik el színhűségüket."

2021. máj. 11. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Wadmalac ***** válasza:
73%

A tintasugaras nyomtatók alap festékei UV fényre bomlanak, fakulnak.

Ezek általában valami szerves festékanyagok, ezeket úgy kell megcsinálni, hogy a pigmentek legalább nagyjából lebegve maradjanak a lében, az ásványi festékek meg általában nagyobb sűrűségűek, leülnének az aljára, minden használat előtt fel kéne rázni.

A lézernyomtatók porból dolgoznak, ott a pigmentek sűrűsége nem számít, lehetnek tartósabb színanyagai.


A tintasugaras tartósságán javít valamit, ha UV-védő fóliával belaminálod.


Léteznek persze extra tartós nyomtató színanyagok, de általában speckóbb nyomtatót is igényelnek.

Van Bp-en pár cég, aki ilyen minőségi és tartós nyomtatásokra élezte ki magát, ha érdekel, egyet meg tudok adni, én náluk szoktam csináltatni a tartósnak és falra kirakhatónak szánt dolgokat.

Nem olcsó, de garanciát vállalnak 20-50-100 évre.

2021. máj. 12. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Azt kihagytam (illetve az egyik kérdésemmel lehet félrevezető voltam), hogy alapvetően archiválás miatt szeretnék nyomtatni képeket. Tehát nem lesz elővéve 2 havonta nézegetni, hanem valószínűleg 50 évig fog egy elzárt helyen feküdni. Tehát UV, meg más tartományú fény szinte biztos hogy nem fogja érni.

2021. máj. 12. 10:33
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Nincs olyan sok régi tapasztalat még, hát mióta van digitális fényképezés elterjedve, mondjuk 2003 óta. Nálunk otthon 2005 óta folyik fényképnyomtatás, mindig a lehető legjobb Epson, stb fotópapírra, valami normális tintasugaras nyomingolóval, ezek teljesen úgy néznek ki, mint újkorukban. Elég keveset vannak nézegetve, a fotoalbumba meg anno nem építettünk be UV fényforrást.
2021. máj. 12. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
72%

hát úgy nem tudom, mennyi idő alatt bomlik spontán a tintasugaras festék. Biztosan sokkal tovább kitart.

Az oxidációs bomlást a laminálás elég jól megfogja.

2021. máj. 12. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!