Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Pontosan hogyan van ez az...

Pontosan hogyan van ez az egyiptomi kutas történet?

Figyelt kérdés

Az egyik fizika órán mondta el a tanárunk, hogy elsőnek valószínűleg az egyiptomiak jöttek rá arra, hogy a Föld gömbölyű (nagyjából). Erre úgy jöttek rá, hogy volt két kutjuk kellő távolságban egymástól, és megfigyelték azt, hogy nem ugyan abban az időpontban süt be a Nap a fenekére, hanem egy kis eltérés van közöttük.

Pontosan hogyan van ez a történet? Én így emlékszem rá, de szerintem valamire rosszul emlékszem, mert ez így nem lehet igaz. Mivel Egyiptom nem az egyenlítőn van, tehát egy normál mélységű kút fenekére sosem fog besütni a Nap.



2021. júl. 5. 16:00
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell az egyenlítőn lennie, elég, ha a ráktérítőtől nincs (sokkal) északabbra.

[link]


"A Ráktérítő a Föld öt kiemelt szélességi körének egyike, amely az Egyenlítőtől északra 23° 26’ 22’’-en helyezkedik el. Azon legészakabbra elhelyezkedő pontok összességét jelöli ki, amelyeken a delelő Nap sugarai a nyári napforduló napján (június 21. vagy 22.) merőlegesen esnek a Földre."

[link]

2021. júl. 5. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Igaz, erre nem gondoltam.

Szóval akkor ez a része igaz lehet a történetnek. Tényleg rájöttek erre az egyiptomiak? Ezt mi ennyi idő távlatából honnan tudjuk? Feljegyezték, lerajzolták?

2021. júl. 5. 16:09
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
A mérések egyike Asszuánban történt, ami kb pont a ráktérítőn van, így a nyári napfordulókor ott jó közelítéssel merőleges a nap sugara, míg a másik mérés Alexandriában, ahol ugyan ezen a napon x szöget zárnak be a nap sugarai, ebből szögből és a két város távolságából jó közelítéssel ki lehetett már számolni a Föld méreteit.
2021. júl. 5. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem Eratosztenész volt, aki Egyiptomban végzett ilyen megfigyeléseket.

[link]

2021. júl. 5. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
#2 Eratoszthenész számolta ki a fenti módszerrel kb i.e. 230 körül nagyon pontosan a Föld kerületét(~40.000 km). Lejegyezte, fennmaradt, de sajnos a sokkal kevésbé pontos Ptolemaiosz-i számítás(~30.000 km) vált elterjedté a középkorban. Kolumbusz ezért (is) hihette azt, hogy jóval közelebb van India nyugatra, mint a tényleges érték.
2021. júl. 5. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!