Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A CT és az MRI két különböző...

UlfOrmson kérdése:

A CT és az MRI két különböző technológia, vagy ugyanannak az eljárásnak két megnevezése?

Figyelt kérdés

2021. júl. 13. 16:55
 1/4 anonim ***** válasza:
96%

CT (Komputertomográfia) [link]

"A komputertomográfia a hagyományos röntgen-átvilágítási technika szellemes továbbfejlesztése. A tomográfiás felvétel esetében vékony, síkszerű röntgensugár-nyalábbal világítják át a vizsgált objektumot. Az objektum mögött elhelyezett detektor egy vonal mentén érzékeli, hogy a sugárnyalábból hol és mennyi nyelődött el. Az ábrán egy tojásdad, kisebb áteresztőképességű maggal bíró testet világít át a síkszerű röntgensugár-nyaláb. A háttérben a detektor által észlelt intenzitás görbéje látható. A sugárnyalábbal ugyanebben a síkban több irányból is átvilágítják a testet, és a mért intenzitásgörbékből kibontakozik az adott síkban (szeletben) elhelyezkedő részletek rajza. A síkot ezután arrébb tolják és újra körbeforgatják. Az eljárás befejeztével a vizsgált test térbeli szerkezete feltérképezhető. „Szerkezeten” itt a röntgensugáráteresztő-képesség szempontjából megkülönböztethető részletek elrendeződése értendő.


A modern CT berendezések egy körülfordulás alatt egyszerre több (akár 128) szeletet térképeznek fel, és egy vizsgálat a szükséges számítások elvégzésével együtt néhány perc alatt elvégezhető."



MRI (Mágnesesrezonancia-képalkotás) [link]

"Egy mesterségesen fenntartott erős mágneses térbe helyezik a vizsgált testrészt. Ez az erőtér elbillenti a hidrogénatomokban a protonok tengelyének irányát. Azért alkalmas a hidrogén a tanulmányozásra, mert elegendő mennyiségben van jelen, és páratlan protonszámú. A test körülbelül 70 százalékát víz (H2O) alkotja, amely részben hidrogénből épül fel. Ezeket a szkennelés alatt, rétegenként, plusz energiával „bombázzák”, ezzel megváltoztatják a tengelyek dőlését. Ezután a proton, miközben „igyekszik” visszaállítani eredeti dőlésszögét, a kapott energiát visszasugározza. Ezt a visszasugárzott energiát képes mérni a készülék, és ez alapján rekonstruálható a háromdimenziós kép is. Így szisztematikusan, tetszőlegesen beállított síkokban képeket készítenek, amelyekből információt nyernek az adott térfogaton található szövetek víztartalmáról, sűrűségéről, végső soron az anyagáról, mely a strukturális elemzésekhez szükséges. (Pl. lásd II. ábra: 'Térd rétegfelvételei')."

2021. júl. 13. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
95%

Különböző.

A CT tulajdonképpen egy röngtgen, azaz röntgensugarakkal sugároznak át, az MRI meg mágneses mező gerjesztésének az elvén működik.

Részletesebb magyarázatért lásd 1es válasz.

2021. júl. 13. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
93%

Annyiban hasonló, hogy mindkettő olyan képalkotó vizsgálat, ahol szeletanatómiai felvételek készülnek, és lineáris egyenletrendszerek tömegeit oldja meg a számítógép, hogy ezeket a képeket az adatokból összerakja. Az alapvető különbség viszont, hogy a CT röntgensugárzással működik, az MRI pedig mágneses térben gerjesztett hidrogénatomokat, illetve az ezek által visszabocsátott jelet használja.

Klinikai szempontból a CT nagyon jó csontok vizsgálatára, egy fokkal kevésbé a lágyrészekhez (kontrasztanyag adásával egy némileg változik), és nagyon gyors. Az MRI időigényes vizsgálat, zajos, de a lágyrészekhez, főként a csontokkal szorosan körülvett lágyrészekhez (pl. agy, különösen az agytörzs) a CT-nél jobb. A gadolínium tartalmú MRI-kontrasztanyagról (ennek beadása nem mindig szükséges) azt írják, felhalmozódhat a thalamusban, aminek a jelentősége egyelőre nem ismert.

2021. júl. 14. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

MRI: jobb képfelbontású de hangosabb, szűk helyre tolnak be.

CT: homályosabb kép, klausztrofóbiások jobban tűrik, de a kontrasztanyagot géppel pumpálják beléd ezért sokkal kellemetlenebb.

2021. júl. 19. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!