Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehet hülye kérdés, de ha egy...

Lehet hülye kérdés, de ha egy labdára rárajzoljuk a Föld kontinenseit és kivisszük napsütésben, akkor az egyenlítőnél melegebb, az északi/déli oldal hűvösebb lesz?

Figyelt kérdés
2021. szept. 4. 12:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Csak akkor, ha az egyenlítőt is rárajzolod.
2021. szept. 4. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 lali24 ***** válasza:
94%

elméletileg igen -és ehhez még a kontinenseket se kell rárajzolni-, a gyakorlatban azonban ez annyira kis különbség, hogy mérni se igen lehet, csak számolni.

(a napsugarak beesési szöge más lesz az egyenlítőnél és a magasabb szélességi köröknél, de ez a különbség gyakorlatilag annyira kicsi, hogy teljes mértékben elhanyagolható.)

2021. szept. 4. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem árt hozzá vákuumba tenni, hogy ne legyen akkora a hőkiegyenlítődés.
2021. szept. 4. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
54%
Igen, az. Mármint hülye kérdés.
2021. szept. 4. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Sokkal normálisabb kérdés, mint amit a tudományokon egyesek fel szoktak vetni.

Mondjuk azt én sem értem, hogy a kontinenseket miért kell rárajzolni.

Esetleg a színük miatt?

2021. szept. 4. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Szirty ***** válasza:
100%

"...ha egy labdára rárajzoljuk...

...akkor az egyenlítőnél melegebb"


A jelenségnek nem feltétele a rajz ha forgatod is a labdát.

Továbbá nem biztos hogy az egyenlítőnél melegebb lesz, ez attól is függ milyen irányból süt rá a nap.

2021. szept. 5. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Wadmalac ***** válasza:
91%

Azért nem árt, ha az egyenlítőd rajzolt vonala, annak síkja a Nap felé néz, meg forgatni sem árt a golyódat.

Ekkor valóban az egyenlítőn lesz a napfénynek a legnagyobb hőhatása.

De tényleg lehet, hogy a labda túl kicsi és a hőeloszlás gyorsabb lesz, mint a hőutánpótlás és ezért nem lesz jelentős mérhető különbség a sarkok és az egyenlítő közt.

2021. szept. 6. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Én ezt a kísérletet, kicsit más elrendezéssel meg is csináltam.

A nagyi kért hungarocell gömböket tőlem, hogy karácsonyfadíszt készíthessen. ( [link] ) Egy 10 cm átmérőjűt lefújtam matt feketével, csináltam rá cérnából akasztót, és szélcsendben kiakasztottam egy olyan ágra a kertben, ahol sütötte a nap. Durván 10-15 percet vártam, és egy lézeres hőmérsékletmérővel megmértem ott ahol merőlegesen esett rá a napsugár, és az átellenes pontját is. A beesési merőlegesnél 63 C fokot mértem, az átellenes oldalon pedig 27-et. A levegő hőmérséklete is 25 fok körül volt.

Nyilván a kommentem nem éppen a te kérdésedre ad választ, mert csak a meleg és a hideg oldal különbségére voltam én magam kíváncsi. És nem mértem körbe a gömböt, hogy követik-e a hőmérsékleti értékek azt a trendet, hogy a beesési szög cosinusával arányosak a hőfok értékek. Én ezt alapvetésként elfogadtam. De ha kíváncsi vagy, megpróbálom megkeresni a sufniban a fekete gömböt, és megmérem a képzeletbeli "sarkokat" is.

2021. szept. 14. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Akkor megmérheted, kíváncsi vagyok :)
2021. szept. 14. 20:17
 10/11 A kérdező kommentje:
ha nem gond
2021. szept. 14. 20:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!