Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Magyar régészeti lelet?

Magyar régészeti lelet?

Figyelt kérdés

Elég hosszúra sikeredett, bocsi. A lényeg röviden: egy régi, magyarországi, föld alatt lévő épület feltárásáról szeretnék megtudni mindent, amit csak lehet. Tudom hol van ez az épület, de neten nem találtam róla semmit. Az utolsó bekezdésben leírtam, hogy nagyjából hol volt.


Még 2008-ban nyáron dolgoztam (volna) egy építkezésen diákként. A cél az az lett volna, hogy én és pár akkori osztálytársam egy kis tapasztalatot szerezzünk, lévén, hogy építészeti szakra jártunk. Csak aztán az egész építkezés megcsúszott, így az első napon mikor mentünk még semmi sem volt kész, még a ház alapjának sem volt kiásva a föld. Máshova nem tudtunk volna akkor menni, így végül ott maradtunk, mert az hogy látjuk dolgozni a gépeket is több mint a semmi. Egy markológéppel szépen elkezdték kiásni a feljelölt területet. Nem mindennap mentünk, de a legjelentősebben ott volt. Ezen a napon a gépes talált valami kőnek tűnő dolgot a földben, ezért elkezdte kiszedni azt. Sikerült is, mert darabokra tört. Akkor látta csak, hogy ez nem egy természetes szikla volt, hanem egy valami régi épület maradványa. Pont az egyik végét találta meg, be is omlott egy kicsit. Ez egy földalatti épület volt, amolyan pince szerűség. Érdekes volt, mert nem téglából volt, hanem kőhöz hasonlító anyagból. De nem a szokásos kő darabokból, teljesen sima volt a felülete. A ma ismert anyagok közül a betonra hasonlított legjobban talán. Bár az porózusabb, ez a törés mentén élesen repedt szét. A teteje olyan volt, mint egy eldöntött henger, tehát hosszan végig íves, ami úgy 2 méterrel a csúcsa alatt egyenes falként folytatódott lefele. Az építmény alapterülete egy négyszög volt, így a 2 falának a teteje teli boltíves volt. Viszont az is kőszerűségből volt. De nem több darabból, hanem 1-ből volt az egész. (Próbáltam valami illusztrációt keresni, de nem találtam ilyen falú épületet. Ezen a képen a tükör viszont olyan, mint annak az építménynek a 2 lezáró fala volt: [link] ) Ezt elég érdekesnek találtuk mindannyian akkor. Mondta a gépes, hogy talált már korábban régi pince romokat, de azok mind téglából voltak, ilyen egybe kőfalat még sosem látott. A boltív tetején sikerült neki belyukasztania a kanállal, ahol be is lámpáztunk. Por volt benne, alig lehetett látni valamit. Illetve erős szúrós szag áradt ki belőle. Ez már késő délután volt, így mindenki hazament azzal a címszóval, hogy majd holnap reggel megnézzük, talán kiszellőzik és elül bent a por. Így is lett, reggel már jobban lehetett látni. Az egyik telek tulajdonos fickót nagyon érdekelte az egész, le is ereszkedett kötéllel. Az épület alapterülete úgy 5*8 méter lehetett. Az volt az érdekes, hogy nem volt neki 1 darab ajtaja sem. Se oldalt, se felül, se sehol. Teljesen zárt volt, amíg meg nem lett bontva. Lent fából készült asztal szerűségek voltak, amin különböző tárgyak helyezkedtek el. Edények, szobrok, szétrohadt vas tárgyak, meg hasonlók. Az egyiken volt egy doboz szerűség, amiben csontok voltak. Volt amin egy kőből készült mozsár volt, mellette egy kő táblával amibe valamilyen jelek voltak karcolva. Az épület belső falain elég kezdetleges rajzok voltak, emberi ábrázolásokkal (pálcikánál egy fokkal jobban voltak kidolgozva, de tényleg csak egy fokkal). Ezek alapján úgy tűnt, hogy ez akár régi is lehet és így lehet neki régészeti értéke. Emiatt a fickó aki leereszkedett még aznap telefonált párat és azt mondták neki, hogy ne csináljunk semmit, pár nap múlva jönnek és megnézik, hogy mi ez. Én nem voltam akkor ott, mikor kimentek megnézni, de azt mondták, hogy ez fontos lehet és meg is fogják kezdeni a feltárást. Ezt a következő héten meg is tették, ami azzal járt, hogy lezárták az egész telket, elzavartak mindenkit. Így többet nem is tudtunk menni. Legallábis mi, diákok. Azt tudom, hogy utána már nem lett semmi az építkezésből. A tanárom aki szerezte a melót, ő mesélte évekkel később, hogy a telket el is adták utána.

Pontosan már nem emlékszem a telek helyére, de az biztos, hogy valahol Veszprém megyében, Lovas és Palóznak körül (emlékeim szerint között) lehetett. Úgy állítottam be a nézeti magasságot, hogy nagyjából az a terület látható a képernyőn, ahol lehetett: [link] Hallott erről valaki valamit? Szeretném kideríteni, hogy mikori lehetett az épület, mert elég ellentmondásos az egész. Olyan kupolát ami volt rajta, csak nemrégóta tudunk csinálni, beton öntésével. A tartalma miatt viszont nem úgy tűnt, hogy mostanában építhették volna.



2022. jan. 7. 14:29
 1/1 anonim ***** válasza:

A Nemzeti Múzeumnál érdeklődj. Ha nem ők foglalkoztak vele, akkor tájékoztatni tudnak, hogy abban a régióban melyik múzeum régészei dolgozhattak.


A google térképen, pl az utcakép követéssel, kitartó türelemmel akár el is juthatsz a telekig.

2022. febr. 22. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!