Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hány kilométeres sebességgel...

Hány kilométeres sebességgel keringek egy helyben állva Budapesten?

Figyelt kérdés
Egyszerű osztás lenne, ha tudnám, milyen hosszú a 47.szélességi kör a domborzatot leszámítva. Azon fekszik Budapest. A szélességi kör hosszát elosztva 24-gyel megkapnánk, hogy óránként hány km-es sebességel robogunk keleti irányba egy helyben állva. Azt tudom, hogy a 40.000 km hosszú Egyenlítőn 1600 km/h a sebesség.

2022. dec. 7. 00:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

"Azt tudom, hogy a 40.000 km hosszú Egyenlítőn 1600 km/h a sebesség."

Akkor nem 25-tel osztottál? :D

Egyébként a 47. szélességi kör hossza kb. cos(47°)=0,682-szerese az Egyenlítőnek. (FöldGÖMBöt feltételezve.)

2022. dec. 7. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Így van, szerintem is cos 47
2022. dec. 7. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
53%

"Így van, szerintem is cos 47"

Gondold meg, hogy egyáltalán csak akkor igaz, ha a Föld középponjtához viszonyítjuk. Hiszen az egész Föld kering a Nap körül, az egész naprendszer közeledik a Herkules csillagkép fele stb. Nincs abszolút rögzített pont mely abszolút nyugvónak tekinthetjük objektíven. Az éter hipotézis nem igaz.

2022. dec. 7. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
#3: Nem is tudom miért, a kérdés és a kiegészítés alapján én rögtön arra gondoltam, hogy a forgástengelyhez viszonyított sebesség érdekli a kérdezőt, nem a Herkules csillagképhez viszonyított. :D
2022. dec. 7. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
53%

@14:37

Az nem a Herkules csillagképre vonatkozott, hanem hogy nincs abszolút értelemben vett mozgási sebesség és nincs abszolút értelemben vett nyugvó vonatkoztatási rendszer.

2022. dec. 7. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
A kérdésemet egy találós kérdés ihlette: Egy pilóta az Egyenlítőnél hajnalban felszáll, és úgy akar repülni, hogy mindvégig hajnalban repüljön. Mekkora legyen a sebessége? A tizedeseket hanyagul lenyisszantottam, tudom, hogy inkább felfelé kellett volna kerekíteni. Pláne, ha a repülő magasságát is beleszámítjuk. Az Egyenlítő hossza is hozzávetőleges. Mindenesetre a Ferihegyről startolva 1137 km-es sebesség elég lenne, hogy hajnalban maradhasson.
2022. dec. 7. 19:13
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

1. a pilótás kérdésnek van értelme, mert van mihez viszonyítani. Tehát az adat kiszámítható.

2. a keringés és a forgás két külön dolog. A föld forog a saját tengelye körül, nagyjából 24 óra alatt egyet. Viszont kering a nap körül. Természetesen van értelme erre válaszolni, hiszen tudjuk a föld nagyjából 150 millió km-es sugarú majdnem kör alakú ellipszisen mozog, tehát az egy év alatt megtett útja nagyjából kicsit kevesebb, mint ezer millió km.

2022. dec. 7. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
A találós kérdés azt sugallja, hogy Budapestről startolva egy kb. hangsebességes géppel keleti irányba repülve ugyanabban az órában landolhatna a pilóta, mint amikor elindult. Vagy ha még gyorsabb, akkor még korábban. Azt hiszem nem, mert a légkör együtt forog a Földdel, úgyhogy ehhez a mutatványhoz űrhajó kell. Már a háború miatt sem ajánlatos Ukrajna fölött röpködni...
2022. dec. 8. 10:20
 9/11 anonim ***** válasza:
Nem, a találós kérdés azt sugallja, hogy nyugat felé kell repülni, ha azonos napszakban akar valaki maradni. És a hangsebességgel ez nem fog sikerülni semmiképpen..
2022. dec. 8. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
A Nap körül is száguldozol, meg a galaxisunk is valamerre száguld egyben.
2022. dec. 8. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!