Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mióta gyűlik ez a sokmillió...

Mióta gyűlik ez a sokmillió vörösiszap Ajkán? És meddig töltötték volna még, ha nem következik be ez a szörnyű katasztrófa?

Figyelt kérdés

Holvannak a felelős szakemberek?

Úgy hallom emberemélkezet óta nemtörtént ilyen borzalom.

Miért kell ennyire összegyűjteni és a sorsára hagyni az ilyen veszélyes anyagokat?


2010. okt. 5. 14:50
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
85%
em tarja hibásnak magát a Mal Zrt. a katasztrófáért, és a cégvezetők állítása szerint a vörösiszap emberre nem veszélyes anyag, nem okoz maradandó károsodást, és a keletkezett kár is lényegesen kisebb, mint amekkorát emlegetnek. Bakonyi Zoltán cégvezető és Tolnay Lajos cégelnök Kolontáron, a védelmi bizottság ülése után azt mondta: minden szabályt betartva működnek, ezért nem értik, miért függesztette fel a környezetvédelmi államtitkár tevékenységüket. Ezért kezdeményezik, hogy a hétvégén újraindulhasson működésük. (MTI)
2010. okt. 5. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
85%
*NEM
2010. okt. 5. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
68%

mióta?

kb. amióta alumíniumot gyártanak


meddig töltötték volna még?

ne legyenek kétségeid, ezután is tölteni fogják. nincs rá kivitelezhető jobb megoldás. vannak módszerek, de iszonyatos ráfordítás igényelnek és a meglévő tározók problémáját nem igazán oldják meg. arról nem is beszélve, hogy igazából senki nem akar ezzel foglalkozni.


adalék:

még élt Kádár János, amikor valaki felvetette, hogy kellene idehaza egy ólomakkumlátor újrahasznosító üzem. hogy ne a cigányok csinálják a kert végiben teleb@szva a földet mérgekkel. azóta sincs ilyen üzem, mert az egy dolog, hogy ne mérgezzük a földet, de senki nem akar ilyen üzem mellett lakni. a cigányokhoz meg nem megyünk, így nem is látjuk mi a helyzet.


a meglévő tárolókat gyakorlatilag nem lehet átalakítani, sok sikert egy új, vízelvezetéses építéséhez, főleg a környékbeliek meggyőzéséhez, hogy ez nekik jó. egy kezelő üzemmel ugyanez a helyzet.


a felelős szakemberek évtizedek óta verik az asztalt, hogy ebből még baj lesz (van kb. 60 millió tonna vörösiszapunk), de ez nem rajtuk múlik. exportálni meg nem lehet, (nem is venné át senki) mert az EU azt mondja, hogy a saját szemeted kezed magad. és igazuk is van.

2010. okt. 5. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Én ennél a cégnél vagyok Vegészechnikus gyakornok. A gyár 1972-ben nyitott meg és nagyából azóta gyűlik oda az iszap. A tárolókat úgy tudom vagy kibővítették volna vagy ha már nem fér bele több akkor más tárolókba szállítják. Ilyenfajta katasztrófa úgy tudom már történt valami szigeten és akkor a tengerbe ömlött az iszap. Az összegyűjtésére egyszerű a magyarázat: Mivel ez az alumíniumgyártás egyik mellékterméke igazából semmire nem jó. Úgy tudom egy német cég már meg akarta vásárolni, de nem adták el neki a cég vezetői mert nem akarták, hogy kiderüljön az, hogy a rengeteg vegyi anyag mellet mi van még benne. Mert úgy tudom éjszakánként szállítottak oda más anyagokat is és azt egyszerűen beleöntötték és nem akarták, hogy kiderüljön, hogy mi az. Ja és a második iszaptároló is szivárog és már csak idő kérdése, hogy mikor fog leomlani az is.
2010. okt. 5. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
77%

"alumíniumgyártás egyik mellékterméke igazából semmire nem jó"


Például oxid vörös festéket lehetett volna gyártani belőle mivel titándioxidot is tartalmaz titánfehéret.

Kénsavval lehetett volna semleges pH-ra közömbösíteni. Évtízedek óta tehetetlenkednek.

2010. okt. 5. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

"Például oxid vörös festéket lehetett volna gyártani belőle mivel titándioxidot is tartalmaz titánfehéret."


De ez festéknek sem jó mivel a titán mellet rengeteg más anyag is van benne pl:ólom, nitrát, alumínium és még sok más anyag. Kénsavval lehetne közömbösíteni, de az rengetegbe kerülni mivel a kénsav nem valami olcsó anyag. Én láttam a gyárban hogyan keletkezik az iszap és el is magyarázták, hogy jóformán semmire nem jó közömbösítésre meg nincs pénz és a gyárban szinte egyáltalán nem is használnak savakat. Mindent lúggal csinálnak.

2010. okt. 5. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
69%

"gyárban szinte egyáltalán nem is használnak savakat. Mindent lúggal csinálnak."


Nyilván a bauxitőrleményből nátronlúggal lehet kioldani az aluminátot mert a lúg csak az Al-t oldja a többi fémet nem. Vegyész vagyok tudom hogy lehetett volna csinálni valamit de azt az elejétől kellett volna, a lúgot szűréssel vagy centrifugálással lehetett volna eltávolítani és azt kezelni lehetett volna nem pedig kiengedni.

2010. okt. 5. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

"Vegyész vagyok tudom hogy lehetett volna csinálni valamit de azt az elejétől kellett volna, a lúgot szűréssel vagy centrifugálással lehetett volna eltávolítani és azt kezelni lehetett volna nem pedig kiengedni."


laborban, kis lombikodban kézzel kavargatva biztosan...


a legjobb tippük az ausztráloknak volt eddig a problémára, de ők sem savval csinálják, hanem tengervízzel.

2010. okt. 5. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

"cégvezetők állítása szerint a vörösiszap emberre nem veszélyes anyag"

Meghaltak páran... Ökológiai katasztrófa.

Tényleg nem veszélyes. Az összes ilyen tudálékos m@jmot beledobnám, aztán csak lubickoljanak.

2010. okt. 5. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%
Közömbösítésre különben a legjobb az ecetsav. Kevesebbe kerül mint a kénsav, de ez se éppen a legolcsóbb.
2010. okt. 5. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!