Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » "Az illóolajok gyorsan elpárol...

"Az illóolajok gyorsan elpárolognak ha napfény éri őket, ezért kaphatók barna üvegben." - És, ha rá van zárva a kupak?

Figyelt kérdés

2023. márc. 4. 14:13
 1/10 Gugu Gabor ***** válasza:
100%
A szerintem inkább lebomlik akar lenni nem elpárolog
2023. márc. 4. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Z003 ***** válasza:
100%
Az illó olajok kifejezetten lassan párolognak, a relatív alacsony gáznyomásuk miatt. A sötétített nem a párolgás miatt szükséges, hanem mert egyes olajok képesek elbomlani, vagy polimerizálódni erős vagy hosszú ideig tartó UV sugárzás hatására. Így a borostyán üveg vált standarddá, mint sok más fényérzékeny anyagnál is.
2023. márc. 4. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 TappancsMancs ***** válasza:
76%
Hát szerintem párolgás ellen van a kupak. Míg a barna üveg pedig a fénytől védi, ugyanis sokmindennek romlik a minősége fény hatására.
2023. márc. 4. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Az organikus anyagok többsége fényérzékeny. Kinti környezetbe megfigyelhető, hogy minden organikus anyag elporlad ami nem él, vagy nem kifejezetten UV álló típus, mint pl. a PMMA, kapton, teflon, stb..
2023. márc. 4. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 TappancsMancs ***** válasza:
64%

Nem tudom kinek sikerült lepontozni. :)


"Az illóolajok gyorsan elpárolognak ha napfény éri őket, ezért kaphatók barna üvegben." - És, ha rá van zárva a kupak?


Ahonnan az idézetet vetted ott elég rendesen elírták. Bármilyen színű üvegben elpárolog, ha az üveg nyitva van, a barnából és átlátszóból is ugyanúgy. :) És a többiek is írták, de kérdező itt egy kevés idézet a témában.


Az rpharms.com oldalán:


"GYÓGYSZER PALACK

A gyógyszeres tartályok anyaga hagyományosan az üveg volt. Bár súlyos és törékeny, kevés reakcióba lép más anyagokkal. A műanyag az elmúlt években egyre népszerűbb lett, de a modern gyógyszeres palackok többnyire üvegből készülnek, amelyet általában barnára színeznek, hogy megvédjék az összetevőket a fénytől."

[link]



Gyógyszercsomagolás - Drug packaging wiki oldalán:


Palackok /


"A vényköteles palackok többféle színben kaphatók, amelyek közül a leggyakoribb a narancssárga vagy világosbarna, mivel képes megakadályozni, hogy az ultraibolya fény fotokémiai reakciók révén lerontsa a potenciálisan fényérzékeny tartalmat , miközben elegendő látható fényt enged át a tartalom könnyen láthatóvá tételéhez. . További gyakori színek: átlátszó (a fényben nem bomló vegyületekhez), kék, sötétbarna, zöld és különféle átlátszatlan árnyalatok. [8]"


[link]

2023. márc. 4. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

JAJJDEJÓ 5-ös!! Végre egy tudományos válasz! Köszönöm szépen!


(Velem egyszer megtörtént, hogy a kérdésemre valaki értelmeset, pozitívat válaszolt és valahogyan félrenyomtam és így negatív értékelés lett belőle. Egy ideig marcangolt a dolog, de az oldal hiányossága miatt nem lehet kijavítani. Ha jól emlékszem, akkor az a félre nyomás a meghibásodott egerem miatt történt. Mindezt azért írtam, hogy lássad és lássák mások is, hogy történhetnek ilyenek.) Ha pedig nem félrenyomás történt, akkor meg lehet írni, hogy miben tévedett - ha ugyan tévedett. De az ismereteim alapján mind a 3-as, mind pedig az 5-ös választ helyesnek látom, mégis most már mindkettőben szerepel negatív értékelés.


2-es! Az illóolajokat nem azért hívják "illó"-nak, mert illékonyak, azaz gyorsab párolognak?


Tappancs! Én szeretem a pontos és erőteljes fogalmazást, így tehát megkérdezem, hátha tudod, hogy 100%-osan megvédi a barna üveg a fényérzékeny anyagot vagy csupán nagy százalékban? Ugyan az van írva, hogy "megvédi", de nem támasztja alá egy erős szóval vagy számmal.


A többieknek is köszönöm a válaszokat!

2023. márc. 9. 08:12
 7/10 Z003 ***** válasza:

"Az illóolajokat nem azért hívják "illó"-nak, mert illékonyak, azaz gyorsab párolognak?"


Nem egészen. Bár tény hogy gyorsabban párolog mint a legtöbb olaj (pl.: napraforgó), de még így is elég lassan párolognak. Csupán az orrunk annyira érzékeny ezekre az anyagokra hogy nagyon kis mennyiségeket is erősen érzünk. Így tűnhet úgy mintha folyton sok lenne a levegőben, de csak nagyon érzékenyek vagyunk rá.

2023. márc. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Akkor nem értem, hogy honnan ered az illó-olaj kifejezés. Én szeretem a precíz megfogalmazást. Ez a szó 2 másik szóból tevődik össze. Logikailag - mert ugye így gondolkozok - a fenti következtetésre jutottam. Akkor tehát ezt az illó-olaj kifejezést átvitt értelemben (bár lehet, hogy ez helytelen kifejezés erre az esetre) kellene érteni és amit írtál, azért nevezhetik illó-nak?
2023. márc. 11. 06:47
 9/10 anonim ***** válasza:

Kérdező - az olaj hatása az amit szubjektíven "illan". Ha kinyitjuk az üveget, akkor gyorsan és messzire érezzük a szagot, miközben az olaj gyakorlatilag nem fogy az üvegből.


A régi, vegyészetről semmit nem tudó emberek által kialakított terminológiától meg ne várjuk el a mai szintű akadémiai precizitást.

2023. márc. 11. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Megértettem, köszönöm!
2023. márc. 11. 16:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!