Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha valakitől még sohasem...

Ha valakitől még sohasem vettem DNS mintát,akkor hogyan vetik azt össze pl.egy bűncselekmény helyszínén?

Figyelt kérdés
Értem ezalatt azt,hogy tegyük fel valaki elkövet egy gyilkosságot nem takarít el maga után és ott hagyja a DNS-ét.Volt már büntetve,így a DNS mintája bent van az adatbázisban.De mivan akkor,ha úgy követi el,hogy bár ott hagyja a DNS-ét,viszont még sosem vettem tőle mintát?Akkor honnan tudja a rendőrség,hogy ki után kell nyomozni?
2023. jún. 2. 17:15
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
*vettek
2023. jún. 2. 17:15
 2/15 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Sehonnan, de gyanúsított mindig van, nem vagyok szakmabeli, de sztem erős gyanú esetén kötelezhetnek mintaadásra.
2023. jún. 2. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Értem
2023. jún. 2. 17:35
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Kezdetben a fenti gyanusított, szűréses rendszer volt csak, de manapság a "23 and me" és társai révén ha az elkővető két köb ükunokatestvére megcsinálta a tesztet, akkor némi családfakutatással megtalálják az elkövetőt.


Volt is egy ilyen eset amit több évtized után így oldottak meg.


Fűződik is ehhez egy etikai dilemma, hogy ez korlátozza a szabadságjogokat, mert egy technológiai rendőrállam ezzel is megfigyelhetné a lakóit. Illetve kérdés, hogy mennyire jó, hogy az állam és egy magánvállalat hozzáférhet ilyen adatokhoz rólad a rokonaid révén.


Pl. Elég gáz lehet mondjuk az usában ha egy rokonod csináltat egy kedvezményes tesztet, aztán neked nem hajlandóak olyan biztosítást adni ami fedi a parkinson kór kezelését, mert szerintük átlagon felüli hajlamod van rá.

2023. jún. 2. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
75%

A fentihez itt egy jó (angol) forrás:

[link]

2023. jún. 2. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Sajnos nem tudok angolul.Elmagyaráznád,hogy ez hogyan működik?
2023. jún. 2. 18:24
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

A teljesség igénye nélkül:


Vannak genetikai családfakutató szervezetek, akiktől egyszerű emberként elérhető áron rendeljetsz egy tesztet. A tesztből megtudod milyen felmenőid vannak, estleg még azt is, hogy milyen betegségekre vagy hajlamos.

Manapság elég sok ember csináltat ilyen tesztet. Ha a populáció 2 % a megcsinálja a tesztet, akkor a populáció 99%-a beazonosítható a rokonságok révén. Minden ember aki csináltat egy tesztet kb. 1000 másik emberről szolgáltat hasznavehető információt. Ez harmad unaktestvért, vagy annál közelebbi rokonságot jelent.


Vannak olyan szervezetek, amik valamilyen feltételekkel engedélyezik, hogy a hatóság egyezéseket keressen a tettessel az adatbáziusukban.


A vidóban a "Golden state killer" néven elhíresült gyilkosról és erőszaktevőről van szó. Neki több harmadunokatestvére elvégezte a tesztet és feltöltötte egy olyan családfakutató honlapra ami engedélyezi a hatósági keresét. Ezeknek a szeményeknek hagyományos módon felépítették a családfáját, majd a tettesről meglévő információk alapján az 1000 személyből kiszűrtek 5 gyanusítottat. Az 5 embertől begyüjtötték a dns-t és bumm elkapták a tettest. Azóta a video szerint több mint 70 kihült ügyet oldottak meg így.

2023. jún. 2. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Viszont ehhez is mindenképpen kell egy gyanúsított
2023. jún. 2. 18:51
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

18:51

Nem, csak egy helyszínen hagyott minta kell hozzá, azzal kis szerencsével a személyleírás alapján egy maroknyi embert kapsz akik közül az egyik az elkövető. Innen már csak egyenként dns mintát kell tőlük venni.

A személyleírás pl. annyi hogy középkorú férfi, ami alapján ki tuják zárni az ellenkező nemű leszármazottakat, a tiniket, stb.

2023. jún. 2. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Akkor tegyük fel valaki a helyszínen hagyja a hajszálmintáját.Az elkövetőről elmondják hogy középkorú férfi még mondjuk,hogy milyen öltözéket viselt.Ennyi információból mi alapján csinálják meg ezt a családfakutatós módszert?
2023. jún. 2. 21:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!