Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaha lehetséges lesz az...

Valaha lehetséges lesz az időutazás?

Figyelt kérdés

Március óta nem tudom felfogni hogy egyszer mindennek vége lesz, egyszer mindennek, megöregszenek, és meghalnak, de nekem már attól is szívem szakad hogy egyszer felnőnek.


Pl. Aki 2023-ban Kislány az 2032-ben nem lesz Vénasszony?



Pl. Ő is drasztikusan változott 1989 óta:

[link]


1989 34 éve volt. 2038 15 év múlva lesz.



2023. júl. 23. 19:53
1 2 3 4
 31/31 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, hogy jön az időutazás egy adott valódi tömeg (mondjuk ember) fejlődéséhez?

Az időutazás alatt (tévesen) azt szokták érteni, hogy az ember el tud valahogy jutni különböző időkbe. Ezrögtön feltételezi, hogy az idő skálázható, azaz egy pontjáról tudhatom, előbb vagy utóbb van egy másiknál. Én pedig meg tudom tenni, hogy az idő múlásától függetlenül egyi vagy másik pontján vagyok.

Sokan próbálják az időutazás fogalmát az idő relativisztikus tulajdonságával magyarázni , azaz a térben én gyorsabban haladok mint te, ezért számomra lassabban telik az idő, vagyis egyszer csak te 9dősebb leszel mint én.

Mindkettő az idő fogalmának nem értéséből fakad.


A való világban az a tapasztalatunk, hogy semmi sem állandó, azaz "nem lehet kétszer ugyanabba a folyóba lépni". A világ ezen tulajdonságát meg se értenénk, ha nem vezetnénk be az idő fogalmát. Az idő nem egyéb, mint a világ két eltérő állapota. Például egy konkrét ember esetére is igaz ez, most pislogott egyet, aztán nem, a szíve egyszer összehúzódott állapotban van, máskor nem, a körme, haja állandóan növekszik stb. Ebben az értelemben az időutazás azt jelentené, képes leszel abból a helyzetből, amikor a körmöd 2 mm, a hajad 8 cm, a szíved születésed óta egymilliót dobban, eljutni abba a helyzetbe jutni, amikor mondjuk a szíved félmilliót, vagy másfél milliót dobbant. A helyzet az, hogy nem juthatsz, mert akkor az egész időfogalmat ki kéne dobni és újat alkotni (bár fogalmam sincs, hogyan lehetne ezt). Bonyolíthatod ezt azzal, hogy a te állapotod nem változik, csak a többieké, vagy fordítva. Ettől a dolog ugyan bonyolultabb, de a probléma ugyanaz: nem érvényes a kigonolt időfogalmunk.

Itt mindjárt jön egy másik probléma. Időfogalma csak az embernek van, mert van öntudata (én tudata). Se a kőnek, se a rántottának, se a vadlibának nincs időfogalma, vale a dolgok "történnek".


És hogy a dolog még nehezebb legyen, lehet hogy végig se gondoltad, mit is akarsz megtudni, sőt, végig se tudod gondolni. Aki kislány volt, az ugyan nem lesz 9 év múlva vénasszony, de érettebb nő igen. Mindegy, esélye sincs korábbi énjét megélni, a későbbit pedig csak úgy, ha kivárja a természet rendje szerinti idő múlását (a történések rendjét). Hogy közben esetleg elüti egy autó, az neki lehet pech, a világ eseményein, tehát az idő múlásán semmit sem változtat.


Az időutazás (bármit értesz alatta) azért nem lehetséges, mert az idő egy ember által alkotott fogalom abból a célból, hogy röviden tudja megmagyarázni, mire gondol éppen, vagy hogy a dolgok változását magyarázni tudja, és ne kelljen rengeteg fáradságot ölni abba, hogy megérttesse egy másik emberrel, mit gondolt. Az ember azt mondja, holnap reggel. És ez mindenki számára világos. Ha nem vezette volna be ezt a fogalmat, azt kéne mondania, hogy amikor az a fényes gömb újra látható, és mi is látjuk a szomszéd házat. Persze a telefonok világában ez nem lenne jó, mert Kínában például ez más helyzetet jelent, mint Magyarországon, vagyis nem értenétek egymást egy ottanival. Így viszont legfeljebb visszakérdez: a te holnapod vagy az enyém?


Az ember nehezen emészti meg, hogy ma gondolkodik, érez, tele a hasa, bánatos vagy újjong. Aztán egyszer csak nem létezik. De ez a világon minden konkrét dologgal így van, csak más az időtartam. Tízmilliárd évvel ezelőtt nem volt nap, 100 évvel ezelőtt te nem voltál, és a virág, amit éppen nézel, fél éve még nem volt. És kinek kinek ugyanennyi idő múlva az állapota az lesz, hogy nincs abban a formában.

ápr. 24. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!