Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Minden széles körben elérhető...

Minden széles körben elérhető információ lényegében értéktelen?

Figyelt kérdés
Inkább filozófiai kérdés, de azon gondolkodtam, hogy a mondás szerint a tudás hatalom. Pontosabban az információ hatalom. De csak akkor, ha kellően kevés ember tud róla. Ha tudom a másfél milliárdot èrő lottószámokat, az elég értékes. De ha rajtam kívül egymillió ember tudja, akkor mindenkinek van 1500 forintja, nem túl értékes. Ennélfogva az összes befektetési tanács, youtube videó semmit sem ér, mivel ha igaz is volt, már túl sokan látták. Mit gondoltok erről?

2023. okt. 6. 23:12
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az emléleted alapjaiban hibás.


-Egyrészt ez nem nulla összegű játék, ha pl valaki többet tud termelni a több információ miatt az mindenkinek profitál.


-Az emberek többsége valamiért képtelen használni a rendelkezésére álló informáciokat.


-Ha te nem jutsz hózzá általános informásiokhóz az téged nagyon hátrányosan fog érinteni függetlenül attól hogy másnak nincs belőle jelentös előnye.

2023. okt. 6. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az alapinformációk roppant értékesek a számunkra, mert segítenek a világba való illeszkedésünkben.

Ilyenek például a betűk, a számok , a szorzótábla ismerete, de mondhatnám a piktogramokat, ezeket mindenki ismeri és a világ rendje úgy van kialakítva, hogy támaszkodik rá.

Az igaz, hogy attól magától, hogy ismered azokat az információkat, amiket mindenki tud, még nem leszel milliomos, de könnyű elképzelni, hogy egy analfabéta embert mennyi hátrány érhet a mai világban, vagy bármilyen közismert információt veszünk, amelyek tudása gyakorlatilag nélkülözhetetlen.

Ezért aztán egyáltalán nem értéktelenek.

Ráadásul a tudás piramis-szerűen épül fel, a magasabb szintű tudáshoz alapismeretek szükségesek amelyeket korábban el kell sajátítani és így lehet egyre magasabb szintekre jutni, amelyekben egyre kevesebben járatosak.

2023. okt. 7. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az előttem lévők nagyon jókat írnak.


A lottótára nem reagálok, mert az egyrészt más jellegű ""tudás"", másrészről erkölcsileg ellenzem – ennyit azért mégis reagáltam rá.



Én ezt a mondatot boncolgatnám:

"Az emberek többsége valamiért képtelen használni a rendelkezésére álló informáciokat."


A dolgok rendszerint nem könnyűek, hanem bonyolultak, esetenként igen bonyolultak. A befektetések világáról röviden: A youtube-osok és stb. tanácsaik, akik a befektetésekről beszélnek, egyrészt korántsem 100%-osak. Az élet túl bonyolult ahhoz, hogy sokan jól lássanak előre, valamint sokszor nincsen elegendő idő a tanulásra. Lehetetlen teljesen előre látni, sok-sok minden történhet. Nyilván sokszor van, hogy huzamosabb ideig nem történik változás vagy erősen befolyásoló tényező és a múltat tekintve, valamint ismerve a világ folyását, sokan sikeresek lesznek. És ettől sokan azt gondolják, hogy ők értenek hozzá, noha a legvalószínűbb az, hogy nem rendelkeznek különleges mély ismeretekkel, hanem "csupán" azért voltak sikeresek, mert nem sok és nem erősen befolyásoló tényezők történtek. Szinte minden témában azt látom, hogy a hozzáértőknek nevezett emberek közül is a legtöbben valójában nem értenek hozzá igazán mélyen. Csak tanultak valami keveset másoktól, valami alapot és az sokszor elég ahhoz, hogy huzamosabb ideig sikeresek legyenek, deeee: nem látnak mindent, amit lehetne látni.


Velem is megtörtént, hogy egy adott témában rengeteg videót néztem, több százat. Nagyon tetszettek, nagyon inspiráltak, nagyon lenyűgöztek. Azonban belőlük csak kevesebb, mint 1%-át valósítottam meg. Így tehát hiába néztem több tíz órányi videót egy adott témáról, csupán egy enyhe passzív tudás ragadt rám, ami nem azt jelenti, hogy tudom vagy ismerem a témát. Akkor tud egy ember egy témát, ha ELSAJÁTÍTJA. És ez az, ami hiányzott nálam, és ez az hiányzik másoknál is. Még egyszer: nagyon nem mindegy, hogy sokaknak milyen az élete és mennyi szabadidejük van, amiben mély ismeretekre lehet szert tenni. De a legtöbben megakadnak ott, hogy a kevés információ elegendő. És ezért bármikor érheti meglepetés őket.

Elsajátítani = csinálni; tapasztalatot szerezni; úgy megtanulni, hogyha álmodból felkeltenek, akkor is azonnal tudod (jóóó...adjunk néhány mp-et, míg magadhoz térsz).


A tudás tehát sokaknak a szemük előtt van állandóan, gyakran vagy nap, mint nap, és ennek ellenére szó szerint nem látják. Hogy ez a vakság hogyan keletkezik, azt már más valaki boncolgassa.

2023. okt. 7. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Fordítsuk meg a kérdést úgy, hogy a hatalom nem azt jelenti, hogy általa több leszel, hanem meggátol abban, hogy kevesebbé válj annak birtokában.


Például manapság mindenféle csalások vannak, amiket ha valaki nem ismer, könnyedén be tud nekik dőlni. De ha te a megszerzett tudásod alapján fel tudod mérni, hogy egy csalóval állsz szemben, akkor nagyobb eséllyel tudod magad megvédeni.


A különféle telefonos és e-mailes csalásokról a rendőrség és más szervek is csináltak oktatóvideókat, amik ingyenesen elérhetőek, tehát ezek olyan információk, amik bárki számára elérhetőek. Ezek alapján -szerinted- haszontalan ez a tudás?


Egyébként abban teljesen igazad van, hogy van olyan információ, ami akkor ér sokat, hogyha minél kevesebben tudnak róla, de ez nem jelenti azt, hogy ez minden információra igaz; információ és információ között is van különbség.

2023. okt. 7. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
"...a hatalom nem feltétlenül azt jelenti..." - így a helyes. Egyébként jót írtál.
2023. okt. 7. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
#5, teljesen jól írtam, nem értem, miért kötekszel...
2023. okt. 7. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

4 "A különféle telefonos és e-mailes csalásokról a rendőrség és más szervek is csináltak oktatóvideókat, amik ingyenesen elérhetőek, tehát ezek olyan információk, amik bárki számára elérhetőek. Ezek alapján -szerinted- haszontalan ez a tudás?"


Valószínűleg igen, hiszen ha ezt mindenki (vagy legalábbis nagyszámú ember) tudja, akkor a csalók is tudják, hogy tudják az emberek, tehát másik módszert fognak használni.

Mint egy hírnél, ha már mindenki tudja, akkor nem sokra mész vele ha megírod az újságban. De még a pletyka is csak akkor "érdekes", ha nem tudja már hónapok óta "az egész falu", mert utóbbi esetben nem igazán van hírértéke a pletykának sem.

Nyilván itt nem arra gondolok, hogy az általános iskolás tananyag nem hasznos információ, hanem inkább arra, hogy ha xy leírja neked egy könyvben , hogy "tuti befektetés", "jó csajozási módszer", vagy xyz youtuber podcastjában magyarázza , hogy gyerekek a hócipő a vagányság, mert azt kell hordani, akkor teljesen borítékolható, hogy nem veszed hasznát, hiszen más már kiaknázta előtted az információban rejlő lehetőségeket.

Amikor a metrón már a háziasszonyok is arról beszéltek, hogyan kell bitcoint bányászni, akkor már borítékolható volt az árfolyamzuhanás.

2023. okt. 9. 20:10

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!