Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy köríven kijelölünk 2, 3,...

Egy köríven kijelölünk 2, 3, ..., n darab pontot úgy, hogy szabályos sokszöget kapjunk. Hányfékeképpen lehet a pontokon keresztül önmagát sehol sem metsző töröttvonalat rajzolni?

Figyelt kérdés
Az 1 szakaszból állót is annak tekintjük, és a rajzolás iránya lényegtelen, vagyis a kezdő- és végpontot nem különböztetjük meg ugyannál a töröttvonalnál. A pontok közül nem feltétlenül használjuk fel az összeset.

nov. 6. 23:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

1./ 2 pontból hogy lesz szabályos sokszög?

2./ Mi a körív szerepe a feladatban? Mekkora körív? Bár ha az a körív nem teljes kör akkor az életben nem lesz szabályos sokszög (ha jól emlékszem).

nov. 6. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

1./ A 2 véletlenül bentmaradt.

2./ A körívnek csak annyi a szerepe van, hogy a pontokat azon jelöljük ki, mert azon könnyebb a szabályos sokszög csúcsait kijelölni. Ellenben össze nem kötjük őket, tehát nem sokszögünk van, csak a csúcsok határoznak meg egy szabályos sokszöget.

nov. 6. 23:45
 3/12 anonim ***** válasza:

Magyarul veszel egy n oldalú szabályos sokszöget és behúzod az átlóit, és arra vagy kiváncsi, hogy az átlókat hány féle képpen tudod bejárni, úgy, hogy egy ilyen bejárási útvonal nem metszi saját magát?


Ugyanis ez esetben 3 és a 4 szög sem "játszik".

nov. 6. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
#3, nem.
nov. 6. 23:58
 5/12 anonim ***** válasza:
Akkor pontosítsd mert akkor még mindig nem értem mit szeretnél.
nov. 7. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
#5, akkor úgy fogalmazok, hogy hányféleképpen lehet a pontokat összekötni úgy, hogy nem keresztezi önmagát az összekötés ÉS nem kell minden pontot összekötni.
nov. 7. 00:15
 7/12 anonim ***** válasza:
52%
Általános tipp: csináld meg n=1,2,3,4,5-re és keress rá OEIS-en. Általában ott lesz.
nov. 7. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
79%

Nekem is vannak buta kérdéseim/megjegyzéseim a kérdéssel kapcsolatban, mielőtt nagyon neki állnék:

(0. Gondolom, a törött vonal csak a pontoknál törhet meg; a 00:15-ös komment megfogalmazásában: a pontokat egyenes szakaszokkal kötjük össze.)


1. Különbözőnek tekintjük-e a pontokat? Például n = 3 esetén az ABC háromszögben az AB „törött vonal” különbözik-e a BC törött vonaltól? (Ugye ez két egybe vágó szakasz, lehet, hogy nem tekintjük őket különbözőnek.) – Kábé ez a releváns kérdés, ami ténylegesen számít, és nem érzem úgy, hogy kiderült az eddigiekből.


A továbbiak inkább megjegyzések:

2. Számít-e, milyen sorrendben megyünk végig a pontokon, mikor a törött vonalat rajzoljuk? Azaz különbözik-e a CA vonal az AC-től? (Ugye ez kétféle lehet, szóval _lényegében_ ez is csak legfeljebb egy 2-es szorzó, de vesd össze a következő ponttal. Szerintem alapértelmezésként nem vesszük annak.)


3. A matematikusok általában azt is lehetőségnek számolják, hogy nem húznak be egy vonalat sem. (Tehát n = 2-re két megoldás lenne, vagy összekötjük a két pontot, vagy nem. – De mivel ez csak egy +1-et jelent, ezért ez végképp nem túl lényeges. Csak amikor rá akarunk keresni OEIS-en, akkor lehet érdemes ezekre figyelni.)

nov. 7. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
79%
Nyilván eszembe jut még valami, miután elküldöm a választ: használhatunk-e egy csúcsot többször? Tehát jó-e az ABC törött vonal a háromszög esetén? És ugye így már sokkal relevánsabb az előző hozzászólásom 2. pontja, mert ez az eset már nem csak 2-féle sorrendet enged… (Vagy az ABCDE ötszög esetén az ABCADE törött vonal, ami szintén nem metszi magát a sokszög belsejében…)
nov. 7. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Tehát azt sem tudjuk hány pont van, azt sem tudjuk hogyan vannak felrajzolva és azt sem tudjuk hányat kötünk össze közülük. Ezen kívül nem világos hogyan lesz 2 pontból sokszög és mit értünk töröttvonal alatt, merthogy ilyen matematikai fogalom nincsen.


Mi volt az EREDETI feladat?

nov. 8. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!