Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha van egy gömböm, akkor...

Ha van egy gömböm, akkor mekkora és mennyi golyókkal lehet kitölteni úgy, hogy a lehető legtöbb hely maradjon benne?

Figyelt kérdés
Ugye ha egy maximális méretű golyóval töltöm ki, akkor 100% lesz a helykihasználtság, ha meg milliónyi apró, mákszemnyi golyóval, akkor megint csak közel maximális lesz a helykihasználtság. De hogyan lehetne kiszámolni, hogy mekkora és mennyi golyó lenne szükséges a helykihasználtsági minimum eléréséhez?

ápr. 14. 16:46
 1/7 anonim ***** válasza:
24%
Nem tudom, hogy van-e rá egzakt megoldás, de azt tudom, hogy ez a kérdés a geometrián belül egy nagyon nehéz probléma. Ha csak simán kört szeretnénk kisebb körökkel feltölteni, az sem egyszerű.
ápr. 14. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Mit nevezünk "kitöltésnek"? Hogy az adott méretű golyóból már nem tudunk többet a gömbbe helyezni?


Ebben az esetben a golyó átmérőjének a gömb átmérőjének felénél egy hajszállal kell nagyobbnak lennie. Vagy talán úgy egyszerűbb megfogalmazni, hogy a golyó átmérője a gömb sugaránál egy hajszállal legyen nagyobb. Pl. ha 1 méter átmérőjű a gömb, akkor a sugara 0.5m, a golyó pedig legyen akkor 0.51m átmérőjű, így ebből a golyóból már nem fér bele még egy a gömbbe. A gömb térfogata ekkor 0.524 m3, a golyóé pedig 0.0695 m3. A gömb térfogatának durván 13.3%-a foglalt, 86.7%-a üres.

ápr. 14. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

17:35, már csak egy bizonyítás kéne, hogy tényleg ez a legrosszabb kitöltés. (Amúgy ha a golyó átmérője a gömb átmérőjének feléhez tart felülről, akkor miért nem 1/2^3, azaz 12,5% lesz a legrosszabb kitöltés imfimuma? Csak így hasonlóság alapazonosságok alapján gondolom…)


Amúgy érzésre én is ezt tippelném.


OFF:

> „ha meg milliónyi apró, mákszemnyi golyóval, akkor megint csak közel maximális lesz a helykihasználtság.”

Már amennyire a π*sqrt(2)/6 ≈ 74%-os helykihasználtság közel van a maximálishoz…

[link] enwp.org/Kepler_conjecture

ápr. 14. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
76%
Még egy észrevétel, mielőtt befutnak a matekosok: kössük ki, hogy a golyók átmérője legyen kisebb, mint a gömbé, mert ha lehet nagyobb, akkor pontosan 0 golyót lehet csak beletenni, és ezzel a helykihasználtsági minimum 0, aminél kisebbet nehéz lesz produkálni.
ápr. 14. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
@4 Fú hát ez számomra nyilvánvalónak tűnt, de valóban, ez egy szükséges kikötés.
ápr. 14. 18:02
 6/7 anonim ***** válasza:
#3 Én nem akarok bizonyítani semmit, nem vagyok én matematikus. :D Ez csak az én gondolatom. Lehet téves, lehet igaz, az egész csupán a józan paraszti észre van alapozva, nem a matematikára, bárki nyugodtan megcáfolhatja, ha téves.
ápr. 14. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 2*Sü ***** válasza:

Vegyünk még egy mérföldkövet. Van egy pont, ahol már három golyó fér el a gömbbe. Ha pontosan férnének bele és a gömb sugarát vesszük egységnek, akkor a golyók sugara 2*√3-3 ≈ 0,461016 lesz. Ha ennél egy hajszállal nagyobb golyókat választunk, akkor két golyó még belefér, de három már nem. Ekkor a helykihasználtság 19,999% lesz. Ez jobb helykihasználtság, mint a 0,5+ε sugarú golyó esetén, ahol a helykihasználtság csak 12,5%.


Ha jól számolom, akkor a negyedig golyó határvonalánál, mikor három golyó még befér, de egy negyedik már nem, ott a helykihasználtság 27,244%.


Most lehetne még számolgatni, egy idő után bele fogunk futni abba, hogy a gömbbe írt tetraédernek közel optimális helykihasználásához csak hozzáadódik a gömb többi része. Addig persze meg lehetne nézni pár lépést, de úgy érzetre nekem is ez gömb sugaránál épphogy nagyobb sugarú golyó tűnik a keresett legrosszabb helykihasználtság.

ápr. 14. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!