Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Összesen hány szabályos állás...

Összesen hány szabályos állás létezhet a sakkban, ha a játék szabályait figyelembe véve egy játszma legfeljebb 5898 lépésig tarthat?

Figyelt kérdés

Tudom, nehéz kérdés hiszen már 4-5-6-7 lépés múlva milliárd lehetséges változat - szabályos állás van.

Ám azért mégis konkrétan ki lehet számolni, hogy mennyi hiszen tudjuk, hogy egy sakkjáték legfeljebb 5898 lépésig tarthat.

(Ebbe részletesen nem mennék bele, ezt mások előttem kiszámolták.)

A lényeg a játékszabályok: itt lényegében az 50 lépéses szabályt vesszük alapul, azaz ha 50 lépés alatt nem történik gyaloglépés vagy ütés, a játszma döntetlen. Azért mondom, hogy figyelembe vesszük, mert az 50 lépéses döntetlent (és a háromszori állásismétlésből fakadó döntetlent) igényelni kell a bírótól. Ha ezt egyik fél sem teszi meg, egy játszmát tulajdonképpen a végtelenségig lehet játszani. Tegyük fel pisztolyt fogunk mind a két játékos fejéhez és azt mondjuk, hogy főbe lőjjük mind a kettőt ha nem adják remire 50 lépés után. És akkor is fejbe lesznek lőve, ha kivárják az 51. lépést. És így megkérjük arra, hogy játsszák le a leghosszabb elméleti játszmát. (A háromszori lépésismétlést nem veszem számításba mert csupán a kezdő állásból lehet úgy és annyit lépni a huszárokkal, hogy nem hogy 2X, de csak egyszer legyen ugyan az az állás)..[]


Akkor bizony 5898 lépés jön ki.

(Régen volt egy szabály, miszerint 75 lépés után automatikusan döntetlen a játszma ha nem történik gyaloglépés vagy ütés. Ebben az esetben 8848 lépésig lehetne játszani egy játszmát, de a 75 lépéses szabályt eltörölték, így ma már "csak" 50-el számolunk)

Oké, elfogadtuk, hogy 5898 lépés maximum. Akkor ki is lehetne számolni azt, hogy összesen hány szabályos állás létezik.



Akkor itt visszatérek az elejére, hogy néhány lépés után már milliárd lehetséges változat van.

Ám képesek lennénk a gyakorlatban! kiszámolni, hogy ez mégis mennyi változatot jelent 5898 lépésig?

Azért nem olyan rossz a helyzet, mert ahogy haladunk előre a lépésekben, úgy egyre kevesebb és kevesebb állás van.

Mert már a 2!! lépés után szabályosan mattot lehet adni. Ahogy haladunk előre, úgy egyre kevesebb és kevesebb figura van a táblán és nem mindegy, hogy az összes 32 figura lehetséges állását kell figyelembe venni 50 lépés alatt, vagy már csak 4-5-öt.


Itt jön egy fun fact: számoljuk a gyaloglépéseket is a szabályos állásokba már az első lépéstől, de pont ezért (is) egyre kevesebb szabályos állás van ahogy haladunk előre, mert 5898 lépés csak akkor jön ki, ha csak minden 50. lépésre lépünk a gyaloggal vagy ütünk egy figurát.


Szóval akkor mennyi az annyi? 😅


Ha ki tudjuk számolni, akkor elméletileg építhetünk egy olyan számítógépet ami az összes létező lehetséges szabályos állást tartalmazza 5898 lépésig?

Ha igen (elméletileg építhetünk) akkor gyakorlatilag az a számítógép verhetetlen lesz? (Egy másik számítógéppel szemben is?)



ápr. 23. 21:56
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Lehet en nem ertem, de ha 5898 lepes van, akkor 5898 szabalyos allas is van.
ápr. 23. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
79%

Tehát hogy egy maximum 5898 lépésből álló sakkjátszma hányféleképpen alakulhat?


Felfoghatatlanul sok, szerintem vagy 10 sort kitenne a szám, ha megpróbálnánk leírni. 2,015,099,950,053,364,471,960 lehetséges verzió állítható fel csupán 15 lépés után (8 fehér, 7 fekete). Ez már rettenetesen nagy szám és csak 15 lépésről van szó, nem 5898-ről. A totális lehetséges táblaállások száma 10^120, de ez magába foglal olyan szituációkat is, amik a sakk szabályait figyelembe véve teljesen értelmetlenek, ezért egy 80 lépéses játszmának (ami még mindig nagyon messze van az 5898-tól) becslések szerint kb. 10^40 lehetséges kimenetele van.


"elméletileg építhetünk egy olyan számítógépet ami az összes létező lehetséges szabályos állást tartalmazza 5898 lépésig?"


A fordítottjának szerintem sokkal több értelme lenne: egy gépnek megadni a szabályokat és hagyni hogy lefuttasson minden forgatókönyvet, ebből megtudnánk a pontos számot. Elméletileg igen, bár azt nem tudom, hogy a mai technológiával ez mennyi ideig tartana. Valószínűleg évekig.


"akkor gyakorlatilag az a számítógép verhetetlen lesz?"


Nem, mert a logikát nem érti a lépések mögött. Azt tudja, hogy bizonyos szituációkban milyen lépési lehetőségei vannak, de azt nem, hogy ezek közül melyik a helyes (vagy leghelyesebb) lépés. Persze ezt össze lehetne kötni egy sakkrobottal, ami pedig pont ebben jó, de már külön-külön is rengeteg erőforrást igényelnek. Lehetetlen lenne játszani egy ilyen géppel, mert minden lépést rengeteg "gondolkodás" előzne meg. Egy egyszerű 10-15 lépéses játszma is évekig, vagy évtizedekig tartana.

ápr. 24. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

A 10^120-on már egy szám, amit le lehet írni.

Nyilván elképzelni nem lehet, hogy hány féle képpen alakulhat, de érdekel hogy mégis mennyi.


Nyilván önmagában megadni az összes szabályos állást egy gépnek nem elégséges, kell egy program is hozzá ami folyamatosan böngészi az adatbázist. Ez nem úgy működne, mint a hagyományos sakkprogram, hogy adott állásból elszámol valamennyi lépésig (x lépésig kiszámol minden szabályos állást; az én gépem pl 15-20 perc alatt elszámol 25-30-ig, 12 óra alatt 70 mélységig)

Hanem már meg ki van számolva az összes szabályos állás, csak ki kell keresni az adatbázisból.

Ha meg tartalmazza az összes szabályos állást - jót, rosszat egyaránt akkor miért ne lenne verhetetlen?

Hiszen minden lépésre, minden állásra megtalálná a legjobb folytatást.

ápr. 24. 09:14
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha minden egyes figurakombinációt figyelembe veszünk, még akkor sem lehet megmondani, legfeljebb felső becslést lehet rá adni.


Csak abból induljunk ki, hogy az összes gyalogot úgy, hogy szabályosan tesszük fel a táblára (tehát az utolsó sorokba nem),


536 022 010 184 210 550 - féleképpen tudjuk feltenni, és ezt a számot a királyok jelenléte csak tovább növeli, és már ez is egy irdatlan nagy szám, akkor gondolhatod, hogy az összes többi figura számba vételével mi lehet a helyzet. Persze ezek között lehetnek olyan állások, amik nem tudnak kialakulni, de ha csak az 1%-uk helyes, akkor is nagyon nagy a lehetőségek száma.

ápr. 24. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ember nem mondja meg.

Miért érdekes ez?

ápr. 24. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Csak kíváncsiság.
ápr. 24. 12:29
 7/8 sadam87 ***** válasza:
100%

"Hanem már meg ki van számolva az összes szabályos állás, csak ki kell keresni az adatbázisból."

Léteznek ilyenek. Végjátékadatbázisoknak (tablebases) hívják őket. Mondjuk egyelőre maximum 7 bábuig vannak meg, mivel különben túl sok a kombináció, még nem tudták kiszámolni. (Most dolgoznak a 8 bábus adatbázison.)

[link]

Ebből sejthető, hogy a kiindulási állásra felírt hasonló adatbázis elkészítése még odébb van...

ápr. 24. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Mind hulyek vagytok ha ezen gondolkodtok. Pitagoraszek se hasznaltak 100-nal nagyobb szamokat. Legyen eleg a tudat, hogyha nagyon akarnad, ki tudnad szamolni! De nem eri meg.
ápr. 24. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!