Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért jó egy országnak, ha...

Miért jó egy országnak, ha más országokban a piaci árnál alacsonyabban adja el a termékeit, tehát dömpingel?

Figyelt kérdés
Talán még így is nyereséges a terméke?
2009. jan. 8. 11:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Minden nyereségesebb annál, ha a nyakán marad az áru, és sehova nem tudja elsózni.
2009. jan. 8. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
kicsit konkrétabban, hogy mivel kapcsolatban jutott ez a kérdés az eszedbe, mert ország országnak ritkán ad el bármit is. Ilyen csak stratégiai dolgoknál szokott előfordulni (mint pl. a gáz), viszont ezeknél a dömping kifejezésnek nincs értelme, mert jellemzően nincs, vagy nem egyértelműen van konkurencia.
2009. jan. 8. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Nemzetközi gazdaságtant tanulok, és nem igazán értem, hogy a dömping miért jó egy országnak/cégnek.

Jó, az országos példa, tényleg nem túl valószerű, akkor legyen a következő a példa:

Van egy cég, aki horgászbotokat árul belföldön és külföldön, belföldön 5000Ft-ért, külföldön 3000Ft-ért. És azt nem értem, hogy miért éri meg neki, ha külföldön olcsóbban adja, mint belföldön. Mert a tankönyv szerint megéri neki.

2009. jan. 8. 12:23
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Van egy faszi itthon, aki tücsköt árul, horgászboltoknak. Gyakorlatilag lefedte az egész magyar piacot, minden boltba ő szállít. Mondjuk egy tücsköt három forintért ad, a boltos továbbadja ötért, mindketten jól járnak. Amikor valaki megirigyli tőle az üzletet, azaz más is elkezd tücsköt tenyészteni, akkor egy darabig ingyen adja a környéken a tücsköt, mert ennyi veszteséget elbír, amíg a versenytárs tönkre nem megy, utána pedig megint övé a piac. Onnantól pedig, hogy nincs versenytársa, ő szabja meg az árat.
2009. jan. 8. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
100%

Egy gyártónak/kereskedőnek/stb. az az érdeke, hogy profitját maximalizálja. Ez a Marshall kereszten az a pont, ahol a kínálat és a kereslet metszi egymást.

Az egyensúlyi árat (és mennyiséget), a kereslet és a kínálat együttesen határozzák, hiszen attól lesz egyensúly, hogy a kettő egyenlő lesz.

Ha a horgászbot kereslete itthon magasabb (azonos kínálatot feltételezve), akkor az egyensúly magasabb árnál fog létrejönni. Vagy azonos keresletet feltételezve, ha a horgászbot kínálata itthon kisebb, akkor megint magasabb árnál lesz az egyensúly.

(ezt így szöveggel nehéz elmagyarázni, Marshall kereszten látni lehet, de annyit tudni kell, hogy a kereslet/kínálat mozgása nem azt jelenti, hogy a görbén mozgunk, hanem hogy a görbe mozog!)


Ez lehet egy eset mondjuk.


Másik lehetőség lehet, hogy a kereskedő itthon már meghódította a piacot, ezért árulhat ilyen áron, külföldön viszont még nem jelentős szereplő, ezért alacsony árakkal szeretne behatolni a piacra.


És még más okok is lehetnek, ki tudja. Pl. alacsonyabb forgalmi adó (pl. itthon 20%, USAban 4%, ha jól tudom), ha az árakat nem nettó értelemben írtad.

2009. jan. 8. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!