Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy tervezőmérnök, amikor...

Egy tervezőmérnök, amikor megtervez valamit, akkor pontosan ki is kell számolja, hogy az a bizonyos test mekkora terhelést bír ki, mennyi idő alatt megy tönkre meg ilyeneket? Vagy ezek egy másik mérnök dolga?

Figyelt kérdés

Azt is hallottam, hogy ezeket számítógépen számolják, már nem papíron. Nagyon nehéz ezeket kiszámolni?

pl egy kilincset amikor tervez, vagy egy autó karosszériáját, vagy tengelyét...ilyenekre értem nem áramkörök vagy házak tervezésére.


Gépészmérnöknek szeretnék tanulni jövőtől és pontosabban a tervezős része érdekelne...még sajnos semmit nem tudok róla.


2011. jan. 28. 15:58
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen, vannak erre való programok, amik az adott testet megjelenítik, lemodellezik működés közben, hol mekkora erőhatás éri, és az adott anyag mennyit bír. Persze azért egy modell sem lesz tökéletes, hiszen az anyag, amit előállítanak, sohasem ugyanolyan :)


Nézzél körbe mondjuk az AutoCAD programok között (nem egyszerűek...) de pl olyanokat használnak :)

2011. jan. 28. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy tisztában kell lennie a tervezett alkatrész tulajdonságaival, meg a környezetével is, és abból el tudja döntnei, hogy megfelelő-e az adott dolog, amit tervezett.

Magát a számításokat már elvégzik a gépek, de értelmezni és az alapján dönteni a mérnöknek kell majd.

2011. jan. 28. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a seg1tséget...szóval nem kell napokig a lap előtt számigálni. AutoCadot tudok használni, 3dsMaxot is használtam (ez mondjuk nem gépészmérnököknek való), most az Inventort szeretném megtanulni.


Még jöhetnek válaszok...segítséget mindig várok.

2011. jan. 28. 18:27
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez attól is függ, hogy milyen szakot választasz, de alapvetően igen.

Miden gépészmérnök hallgat pl Statikát, szilárdságtant, dinamikát, gépelemeket....

Ezek folyamán részletesen megtanítják mit hogy kell modellezni, és számolni, mik a gyakorlati tapasztalatok...


Ma ez már persze nem úgy zajlik, hogy mindent 1 ember csinál, tervezésbe beleszól a gyártástervező, a designer(mondjuk egy főtengelynél ilyen nincs)...


Meg kell határozni hogy miylen terhelések érik a darabot, meg kell nézni hogy mik a határfeltételek(folyáshatár szakító szil...) Ezután jön a számolás, megnézni hogy az adott konstrukció staikus, dinamikus egyéb igénybevételekre hogy reagál (papíron képletekkel, táblázatokkal...), Ha valami nem jó belenyúlni a tervbe. Ha minden klappol akkor biztonsági tényező, különlegességek STB... FMEA vizsgálat ha kell...

Abban igazad van, hogy sok dolgot már a mérnöki programok segítik, de ezek legtöbbször csak alap dolgok modellezésére jók, arról nem is beszélve hogy ezen programok irtó drágák, pl egy SolidEdge(3d tervező program) gépenként 1 milla felett van, és ezek a programok legtöbbször alkalmatlanok arra hogy számításokat végezzenek, mondjuk úgy hogy lesz egy szép 3D modelled ami a gyártástervező munkáját megkönnyíti, és a vezetés is tudja nézegetni, de ha elemezni kell ezt a modellt vagy nem lesz olyan progi (pl. QFORM) vag ha lesz is csak alap testmodellek-et tud, amiből neked számolással kell a tényleges modellre következtetni.


Ui.:

Ha valamit elcseszel, bizony a te fejed hullik, vagy ahogy az egyik prof szokta mondani kattan a bilincs :)

2011. jan. 29. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
köszönöm...már kezdem jobban megérteni és egyre jobban kezd érdekelni is.
2011. febr. 3. 15:29
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Azért az hogy tökéletesen ki lehet számolni egy építmény összes terhelhetőségét viselkedését, az lányos túlzás.Példa erre a Tacoma-híd amit tökéletesen kiszámoltak mégis pár hónap alatt ripityára esett szét.
2011. febr. 4. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
utolsó, ez azért sántít. Nem azért dől össze mert nem számolták ki rendesen a terhelhetőségét, csupn nem vetteék egy tényezőt figyelembe, a híd aerodinamikáját, de azóta nem volt ilyen probléma...
2012. okt. 15. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!