Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nem "látunk át" a Mars...

Miért nem "látunk át" a Mars atmoszféráján?

Figyelt kérdés
Ha a mars atmoszférájának sűrűsége csak 1%-a a földiének, de akkor miért nem látunk csillagokat a Mars egén a marsi szondák által készített fényképeken? Ilyen alacsony sűrűség mellett simán át kellene látszódjon, nem?
2011. febr. 12. 20:50
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A Mars atmoszféráján ideális körülmények között,úgy értem ha éppen nem tombol rajta porvihar, akkor nagyon jól átlátunk. Még a földi távcsövekkel is meg lehet figyelni a felszínét. Persze csak korlátozott minőségben a nagy távolság miatt. Csillagokat a leszállóegység fényképein én sem láttam, de az az igazság, hogy még sosem láttam olyan fényképet, ami a marsi éjszakában készült volna a Mars egéről... De ha lenne egy olyan fotó, akkor tuti ragyognának rajta a csillagok. De miért fényképeznének este bármit is? Tudtommal a műszerek olyankor pihennek az aksik miatt. De mivel fentről látni a felszínét, így a felszínről is ki lehet látni a világűrbe. Ez egészen bizonyos.
2011. febr. 12. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan azért nem amiért a Hold egét mutató képeken sem. Ha az érzékenységet bizonyos értékre állítod, akkor vagy a táj ég be és esetleg látszódik pár csillag, vagy rendesen látszódik a táj és akkor nincs csillag ...


maci

2011. febr. 12. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

1., A marsjárók napelemmel töltődnek. Éjszaka meg b@sztott hideg van. Tehát éjszaka a nappal megszerzett "drága" energiát nem pazarolják csak és kizárólag fűtésre, hogy ne fagyjon meg a cucc. Kamera, motor, minden kikapcs azonnal ha lemegy a nap. Mostanság - mivel porosak a napelemek és kevés a delej - néha napközben is kikapcs van.


2. Ezek spéci kamerák, be vannak lőve a nappali mars fényképezésére. Gondolom nincs is benne olyan funkció, amivel éjszaka lehetne fotózni. Próbálj ki egy NEM AUTOMATA gépet otthon. Állítsd be nappali fényviszonyra és fotózd az eget éjszaka - semmit se fogsz látni rajta.

2011. febr. 12. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
ET-t.
2011. febr. 12. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
100%

A marsi légkör nagyon ritka, de sok benne a por, ezért nappal nagyon jól szétszórja a Nap fényét, ettől a marsi nappal ugyanúgy néz ki, mint a földi nappal. Az ég nem fekete, hanem színes (barnásvörös), sok fény van szétszórva és nem látszanak a csillagok. Az árnyékok se olyan durván feketék, mint a Holdon, olyan halványszürkések, mint a Földön. Mivel a Mars távolságában kisebb a napkorong mérete, az árnyékok elnyújtottabbak, mint a Földön, és a verőfényes napsütés csak annyira világos, mint a Földön egy kissé felhős égbolton átszűrődő napfény.


Ha nem lenne benne por, akkor olyanok lennének a fényviszonyok, mint a Földön 30 km magasságban. (Szinte teljesen fekete égbolt, talán nagyon halvány sötétkék csíkkal a horizonthoz közel)


A Mars távolságában talán egy ilyen por nélküli légkörben nappal látszanának a csillagok a fekete égen, de például a Holdon nappal nem látszanak a csillagok az erős napfénytől, csak ha a megfigyelő egy napfénytől elárnyékolt helyen tartózkodik.

2011. febr. 12. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Hm. Talán a por lehet az oka. Csak azt furcsállom, hogy ilyen alacsony sűrűség mellett szerintem "fényes" nappal is simán kellene látszódjanak a csillagok, ha mást nem a Jupiter egészen biztosan. Aztán kiderült, hogy a marsi szondák által készített fényképek nem "true color"-ban, tehát valós színárnyalatokban készültek, hanem olyan árnyalatokkal, melyek a geológusok és egyéb szakemberek számára jobban láthatóvá tesznek bizonyos dolgokat. A viking űrszondákkal készült képeken pl. a marsi ég egészen kék árnyalatú: [link]
2011. febr. 13. 18:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!