Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az akkumulátorok által tárolt...

Az akkumulátorok által tárolt energiát miért Amperórában adják meg? Miért nem Wattórában?

Figyelt kérdés
2011. márc. 28. 13:16
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem biztos, csak logika alapján:

A leadott feszültség többé-kevésbé állandó, azzal nem tudsz variálni. Viszont az áramerősség és az idő között fordított arányosság van: minél alacsonyabb áramot kell leadnia (minél kevésbé terheled), annál tovább tudja tartani azt a névleges feszültséget, amire ki van találva. Tehát mondjuk 100Ah-s akksi 100A-t 1 órán keresztül tud tartani. 10A-t pedig 10 órán keresztül.

Ebben az elgondolásban nem vagyok biztos, csak így lenne logikus. Aztán majd megcáfolnak.

2011. márc. 28. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

mert ezzel egyszerű számolni.

a feszültsége adott, tudod, hogy hány ampert eszik a berendezésed, kb. fejben is ki tudod számolni, hogy hány órára elég az akku. (egyenáramú eszközöknél az iparban jellemzően azt adják meg, hogy hány ampert eszik a készülék, nem a teljesítményt.)

2011. márc. 28. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Mert értelmesebb az áramerősséget alapul venni, mert azt úgy kapjuk meg, hogy lemérjük, hogy hány ampert tud leadni óránként.
2011. márc. 28. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
És igen, sokkal egyszerűbb vele így számolni*
2011. márc. 28. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
De így előfordulhat, hogy két különböző 1 Ah-s akksi között 10x-es kapacitásbeli különbség van, ha más az üzemi feszültségük...
2011. márc. 28. 14:33
 6/9 anonim ***** válasza:

Az 1 Ah az 1 Ah, mindegy milyen a feszültség, nincs tízszeres kapacitás eltérés. Maximum abból lehet eltérés, hogy a gyártók eltérhetnek abban, hogy milyen kisütési időtartamra adják meg a kapacitást. Pl az UPS-kben használt akkumulátorok kapacitását általában úgy adják meg, hogy akkor igaz, ha a kisütési idő nem rövidebb 20 óránál. Ez az un nominális kapacitás (amikor a kapacitás érték mellé megadnak egy időtartamot is). De a tízszeres eltérés itt is túlzás lenne...


maci

2011. márc. 28. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Ha az egyik akksi 1V-on a másik pedig 10V-on adja le az 1Ah-t, akkor az egyik 1 Wh-s, a másik pedig 10 Wh-s lesz szerintem.
2011. márc. 28. 17:13
 8/9 anonim ***** válasza:

Ez igaz, de te "Ah"-t írtál.... nem mindegy.


maci

2011. márc. 28. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Jahh értem a problémád (?)...


Van egy cellád ami 1V feszültségű és 1 Ah-s, és van egy másik ami 10V feszültségű és szintén 1 Ah-s. Nyilván a "kapacitás" tízszeres, Hiszen az 1V cellákból pont 10 db adja le a 10 volt feszültséget (sorosan kötve őket). Ergo a 10db cella kapacitása tízszerese az egy celláénak.


De nézzük a gyakorlatot.


Egy autó akksi 6 cella 12V és mondjuk 50Ah. Nyilván a cellák egyedi kapacitása is 50Ah (azaz képes leadni az 50A áramot 1 órán keresztül), csak a feszültségük kisebb: 2V. Igaz a mérete is hatoda a teljes akkuénak. Szóval ez így rendben van szerintem, nem egészen értem mi a gondod vele.


maci

2011. márc. 28. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!