Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az az SC Macedonianum?

Mi az az SC Macedonianum?

Figyelt kérdés
Nagyjából tudom, de nem értem a lényegét. Valaki le tudná írni részletesen, hogy mit is jelent, esetleg valamilyen példával szemléltetni, hogy hogyan, milyen esetben alkalmazták stb.
2011. ápr. 16. 23:52
 1/3 Facipan válasza:

A pénzkölcsön behajtása ellen védte a gyereket

Római jog. Nagyjából ez

[link]

2011. ápr. 23. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
Tudom,hogy mar nem aktualis, de azert leirom,hatha masnak segitek vele. Kozvetlenul acsaladgyermeket vedi, igen. Egyszer egy Macedo nevu filius familias eladosodott, es mivel a hitelezoi "ragtak a nyakat", megolte pater familiasat. Ebbol az esetbol meritve szuletett meg a SC Macedonianum,azzal a cellal,h a csaladgyermekek ilyen helyzetbe ne kerulhessenek. A romaiak ugy oldottak meg, hogy naturalis obligatiova tettek a hatalomalattiak kotelmeit,igy erve azt el,hogy ne kossenek veluk szerzodest, ergo eladosodni se tudjank.
2014. jan. 18. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Ez így még mindig a FH tankönyv homályos megfogalmazása.


Az SC Macedonianum-nak első ránézésre csak akkor van értelme, ha a egyébként a pénzkölcsön az apa halála után peresíthetővé vált volna. De ekkor miért ölte volna meg az apját a hitelezők elől menekülve?


Én úgy értelmezem, hogy mivel jogokat és kötelezettségeket CSAK a pater familiasnak szerezhetett, ameddig az apa élt, csak addig peresíthető a kölcsön (és zaklatja a hitelező). Az SC Macedonianum után sem az apa életében, sem halála után. Azaz lényegében nem adósodhat el a családfő (vagy gyám) hozzájárulása nélkül.

2019. jan. 19. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!