Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mely esetekben milyen követelm...

Mely esetekben milyen követelményei vannak a térlátásnak?

Figyelt kérdés

Itt nyilván nem a szem épségére gondolok. Az érdekelne, hogy a szem által az agyba továbbított információ mely részei felelősek a mélység-érzetért.

Például: egy közeli tárgyra való fókuszálás során a messziségben levőtárgyak/háttér az agyban érdemben összerakhatatlan nem csak a formájukat, hanem a tárgytól való távolságukat illetően is.


Hol tudnék ennek érdemben utána olvasni anélkül, hogy orvosira járnék, vagy absztrakt ábrázoló geometriát kellene tanulnom? :)


Az elméletem, amúgy: azok a felületek köthetőek (valahogyan)a mélységérzéshez, melyekről a szembe csak az egyik fél-szemről érkeznek információk. Például: el lehet úgy helyezni egy kockát egy téglatest mögött, hogy a fejünk mozdítása nélkül csupán az egyik félszemünket eltakarva a másikkal még éppen látjuk.


2011. ápr. 25. 22:42
 1/9 anonim ***** válasza:

A két szem által közvetített képekben lévő különbözőségek. Minél nagyobb egy pont helyzetének különbsége, annál közelebb van a pont.

Némi plusz információ a szemlencse fókuszálása.

2011. ápr. 25. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem kell orvosira járnod ahhoz, hogy elmenj könyvtárba, és megnézd egy élettan tankönyvben.
2011. ápr. 25. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Második vagyok.

Csak hogy jóarc legyek:

30 m-nél közelebbi tárgyak esetén: Ugyanúgy, mint a képzőművészetben. A távolabbi dolgok kisebbnek tűnnek, a közelebbi tárgyak fedhetik a távolabbiakat, a párhuzamos vonalak összetartónak látszanak, a közelebbi tárgyak árnyéka élesebb.

Ehhez elég a monokuláris látás (fél szemmel is működik).


30 m-nál távolabbi tárgyak esetén:

A két szem optika tengelye 60-65 mm távolságra van egymástól. A távolság miatt a két szem kicsit eltérő képet lát. A két szemgolyó konvergálása következtében a fixált tárgy képe a retina korrespondeáló pontjaira vetül. A korrespondeáló retinapontokat a a két retina képzeletbeli gymásraillesztésével kapjuk: az egymást fedő pontok a korrespondeáló pontok. A korrespondeáló retinapontokra vetülő vizuális objektumot a látókéreg egyetlen képpé egyesíti. A fixált pont előtt ill. mögött lévő tárgyak a retina diszparát pontjaira esik (a korrespondeáló pontokon kívül minden diszparát pont). A fixált tárgynál közelebb fekvő objektum bitemporalisan,, a távolabbiak binasalisan vetül a két retina diszparát pontjaira. Ezt nevezzük binokuláris diszparitásnak. A látókéregben azonosítottak olyan neuronokat, amelyek aktivitása a diszparitás mértékével arányos. Minél nagyobb az előtérből ill. háttérből a retinára vetülő pontok távolsága a korrespondeáló ponttól, annál közelebb, ill távolabb érzékeljük az előteret ill. a hátteret.


+ infó még a konvergencia mértéke. A külső szemizmokban proprioceptív végződések vannak, amelyek a feszülés fokával arányos jelet továbbítanak a központi idegrendszer felé.


Egyébként azért ajánlom, hogy olvasd el egy tankönyvben, mert ha semmit nem tudsz a szem felépítéséről meg képalkotásáról, akkor valószínűleg azt sem nagyon érted, amit most leírtam:)

2011. ápr. 25. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Ellenkezőleg!... Néhány szakszó jelenlétét leszámítva nagyjából kivettem mi a lényeg, kis fantáziával teljesen érthető. Itt gyakorlatilag azt a jelenséget járja végig, amikor közelre nézve a távolabbi tárgyból kettőt látunk.


Ami azt illeti, az alapokkal tisztában voltam - ugyanakkor tudom magamról, hogy a kérdéseimet meglehetősen nyakatekert módon szoktam feltenni (jobbára nemigen értik meg az emberek), így most ezt elkerülendő a tőlem telhető legnagyobb egyszerűséggel fogalmaztam... Lehetett ez megtévesztő - lehet túl jól sikerült. :D


Igazándiból arra akarok kilyukadni, hogy van-e olyan matematikai modell, amely általánosságban megadja ennek a rendszernek a határait? Úgy értem például: adott két térbeli forma, melyek egymás mögött helyezkednek el. Milyen távolságon értelmezhető még az agy által a távolság, ha a tárgyak közül az egyiket nézzük? És ha csupán egy tárgy helyezkedik el egy (önmagában jól értelmezhető textúrájú) síkfelület előtt, a tárgyra nézve mekkora az a távolság, melyen túl a háttér pontos helyzete már nem meghatározható? Tulajdonképpen mekkora a diszparitás térélményként még értelmezhető mértéke (arányaiban, mondjuk... )?

2011. ápr. 26. 00:06
 5/9 anonim ***** válasza:

04-25 23:23 kommentelő egész szépen leírta a dolgokat. De...


Az árnyékok élessége nem távolságfüggő! Egészen pontosan egy árnyék élessége attól függ, hogy az árnyékot kiváltó határfelület milyen messze van az árnyéktól magától. Nincs köze a térlátáshoz. Sőt, minél messzebbről nézünk egy árnyékvonalat, a távolságtól függő látószög csökkenése miatt még élesebbnek is tűnik az árnyék. Ez tehát nem oka a térlátásnak. A másik dolog, hogy a monokuláris látás nem elégséges a térlátás, a 3D kép kialakulásához. Ezt szemléletesen ki is használják a jól ismert optikai illúziók. Íme néhány példa:


http://www.youtube.com/watch?v=0v2xnl6LwJE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=laty3vXKRek&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=vmkaVoLoFEU&feature=related


Az igazi térlátás feltétele hogy az éppen figyelt tárgytól eltérő távolságra lévő dolgok kettős képet alakítanak ki. Tehát elmondható, hogy amíg a látott kép kettőssége érzékelhető, addig a térlátás megvan. Az emberi szem felbontóképessége nagyjából 1 ívmásodperc. Ha a kép megkettőződése ennél nagyobb szögtávolságot generál, megvan a térlátás! Ha nincs, akkor hiába az akár tetemes távolságkülönbség, nem lesz igazi térlátás. Remek példa erre a csillagos ég. A csillagok eltérő távolságban vannak, néhány fényévtől kb. 1000 fényév távolságig láthatóak szabad szemmel, mégsem tudjuk a térbeli helyzetüket érzékelni, pont azért amiért a két kép szögeltérései kisebbek, mint a szem felbontóképessége.

2011. máj. 18. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Utolsó: Orvosi élettan tankönyvből írtam ki:D
2011. máj. 18. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Ez még mindig kevés így. Persze a segítő szándékot köszönöm - azért jöttem ide -, de ezzel még nem jutok egyről a kettőre.


Ha ránézek valamire, akkor a hozzá tartozó 45°-os szögeltérést látni/érzékelni fogom, de ugyanúgy nem lesz térélményem se a megtekintett tárgyról, sem pedig arról, ami azt körülveszi... Nyilván azért, mert összeakadtak a szemeim,... és mert valahogyan ebben a kontexusban a tárgy kiesik abból a lehetőségből, hogy én térben lássam.

2011. máj. 19. 16:35
 8/9 anonim válasza:

30 méteren kívül eső tárgyaknál egy szemmel is megy a térlátás. Ilyenkor a rajzórán megtanult elvek miatt tudjuk hogy mi hol van és az egymáshoz való viszonyokat (távoli tárgy kisebb, közelebbi fedi a távolabbit, a közelebbi tárgy árnyéka ).

30 m-en belül viszont binokuláris látást is használ fel az agy, ilyenkor a fókuszált tárgy mindkét szemben korrespondeáló pontokra vetül, ami távolabbi az binasalis diszparált pontokra esik, ami közelebbi az meg bitemporalis diszparált pontokra esik.

2016. máj. 2. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Ja és még az előzőhöz. Minél nagyobb az előtérből és háttérből retinára vetülő pontok távolsága a korrespondeáló ponttól, annál közelebb/ távolabb érezzük a hátteret és az előteret.
2016. máj. 2. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!