Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az atomerőművek hány fokkal...

Az atomerőművek hány fokkal melegítik a hűtővizüket (folyó, tenger, stb. )?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy nem egy túl érdekfeszítő kérdés, de igaz ez most. ;)
2011. máj. 9. 21:31
 1/10 anonim ***** válasza:
Paks például 7 fokkal melegebb vizet enged vissza a Dunába.
2011. máj. 9. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

De az a "hurok" belsejében van, nem? Hurok alatt gondolok arra a csatornára vagy mire, ami a Duna és az erőmű között van.

Bár gondolom onnan már nem sokat hűl. :S

2011. máj. 9. 21:54
 3/10 Silber ***** válasza:

Kérdező: elég ködös amit mondassz.

Pakson 2 főbb vízkör van:

1.: A primer kör, amelyben magas nyomású víz található. Ez a víz cirkulálódik a reaktortól a hőcserélőkig. De fontos, hogy ez minden mástól el van szigetelve, nem érintkezik a Duna vizével.

2.: A szekunder kör, amelybe a vizet a Dunából nyerik. Mint ahogy az előző válaszíró említette, az erőműbe belépő, és az onnan távozó dunavíz csupán 7 fokot emelkedik. Értelemszerűen az erőmű fele haladó csatornában "dunafokú" a víz hőmértéklete, a kifolyó csatornánál "dunafokú+7". Pakson erre mindíg is kínosan figyeltek, hogy elég jól visszahűtsék a vizet. Amikor én voltam az erőműben, külön meg is említette a vezetőnk.

2011. máj. 10. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 D.O.81 ***** válasza:

Üdv!


Nos kétféle atomkukta létezik, amit használnak.

1, nyílt vízkörös tenyészreaktor, azt hiszem ilyet robbantottak az oroszok Csernobilban, anno 1986-ban.

2, zárt vízkörös nyomottvizes reaktor, Ilyen van Pakson.

A paksi reaktor jó kis orosz cucc nem spórólták ki belőle az anyagot.

Szóval van a nyomottvizes reaktorban két vízkör.

A primer kör érintkezik a hasadóanyaggal és túlnyomás alatt van. Ennek a körnek a hőmérséklete 500-700 fok Celsius között van. Értelemszerűen az alacsonyabb hőfok a hőcserélő után értendő.

Aztán van a hőcserélő, mely a primer kört választja el a szekunder körtől fizikálisan is.

A szekunder körben van a gőzturbina és a hűtőtorony is.

A szekunder kör kezdőhőmérséklete emlékeim szerint olyan 500 fok Celsius környéki, míg a visszatérő hőmérséklet néhány száz fok Celsius lehet.

Mivel tudjuk, hogy Paks egy közel 35% hatásfokú erőmű és tudjuk azt is, hogy 2GW villamos energiát szolgáltat, ebből következik, hogy a Dunát 4GW hőenergiával fűti.

Ez azt jelenti, hogy a Paksi atomkukta 6GW hőenergiát termel. Ezekből az adatokból, a víz fajhőjéből és a Duna átlagos vízhozamából meghatározható a Duna felmelegedése Paks után.

Személyes megjegyzésem ehhez, hogy a hulladékhővel sok mást is lehet csinálni, ami környezetbarátabb, mint a Dunát fűteni.

Másrészt Paks nem nagyon szabályozható(szabályozható, de nagyon gazdaságtalanul), ezért ha tetszik, ha nem 2GW villamos energiát és 4GW hulladékhőt szolgáltat éjjel-nappal a nap 24 órájában. Kivétel karbantartás, üzemzavar.


Remélem tudtam segíteni.


Üdv!

2011. máj. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Hurok alatt azt a csatornát érettem, ami a Dunától megy.

S tudtommal a harmadik kör az, amiben a Duna vize megy, a secunder kör gőzét csapatja le.

Még a fizikakönyvünkben is van erre ábra, csak nem értettem nagyon félre.

2011. máj. 10. 17:05
 6/10 Silber ***** válasza:

A körök működése:

A primer körben levő víz hűti a reaktort, és egyben moderátoranyag. Ez a víz szennyeződik radioaktivitással.

A primer köri víz a hőjét hőcserélőkön keresztül adja át a szekunder köri víztömegnek. Ez származik a Dunából, amit természetesen előzetesen megtisztítottak valamilyen szinten (nem akadhatnak el kóbor hullák a hőcserélő előtt).

2011. máj. 10. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

[link]


Ezt értelmezem én 3-nak...

2011. máj. 10. 18:13
 8/10 Silber ***** válasza:
Vagy úgy :) A jobbról érkező legyen a hármas számú sötétkék áram. De az akkor is csak 7 fokkal növekszik meg átlagosan.
2011. máj. 11. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Igen, vam ahol van tercier kör is!:) De a lényeg az, hogy Paksnál 7 fokkal melegebb víz kerül vissza, tehát szvsz 1-3 fokkal lesz melegebb maga a folyó! Egyébként a primer kör csak 295-6/301-2 fokos, nem 5-700! Tekintve, hogy az a víz NEM forr, milyen nyomás kellene hozzá?:D (Egyébként ezért nyomottvizes Paks.)
2012. máj. 28. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Silber ***** válasza:
Valóban. 374°C felett nem létezik folyékony víz.
2012. máj. 28. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!