Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy lehet megállapítani,...

Hogy lehet megállapítani, hogy valaki honnan származik?

Figyelt kérdés

Üdv


Az lenne a kérdése, hogy láttam egy dokumentum filmet az egyik csatornán... sajnos nem tudom mi a neve, mert már nagyon fáradt voltam és el is aludtam rajta. Lényeg, hogy azt boncolgatták, hogy a koponya formájából meglehet állapítani, hogy valaki a föld melyik pontjáról származik. Főként, a homlok csontból. Nincs valami ilyen táblázat, vagy ilyesmi, ahol le van ez részletesen írva? Annyit tudok, hogy nekem a homlokom a szemöldökömnél kidudorodik. Sok embernek meg sima. Ez milyen származásra utalhat?


Bármilyen segítség jól jönne! Köszönöm


2011. máj. 30. 04:54
 1/10 anonim ***** válasza:

itt van egy homo neanderthalensis, neki is kidudorodik:

[link]


Akkor ezt meg is oldottuk :)

2011. máj. 30. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ha tudod, hogy melyik nap, melyik csatornán és nagyjából mikor volt a műsor, akkor port.hu-n vissza tudod keresni a címét.
2011. máj. 30. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
De nem tudom, be voltam allva... Lehet, hogy csak almodtam
2011. máj. 30. 09:52
 4/10 anonim ***** válasza:

Ne várj ettől sokat!

Az alapján, hogy valaki szembe jön az utcán, ilyesmiket nagy eséllyel nem fogsz tudni megállapítani.

Azon kívül nagy a rasszok közötti keveredés is, tehát megint csak necces a dolog.

De a téma engem is érdekel. :)

2011. máj. 30. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

A különféle népek rokonságát, származását és vándorlását főleg genetikai módszerekkel szokták elemezni. Ehhez a nők esetében a mitokondriális DNS-t, férfiak esetében az Y-kromoszómát vizsgálják (mindkettőnek speciális az öröklődése, ha érdekel, akkor innentől a Gugli a barátod).


A különféle fejformák és hasonlók ilyen célokra való hasznosíthatósága erősen súrolja az áltudományosság határát.

2011. máj. 30. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Ez már inkább a frenológia, ami erősen áltudomány (bár az a koponya metrikus jegyei alapján személyiségre következtetett). A koponyának valóban vannak rasszspecifikus jegyei (nem fog eszembe jutni a szakszó, de mintha lenne pl. mezochor? koponya), de ez trend. Különféle rasszok rendelkezhetnek hasonló koponyafelépítéssel.

Rasszokra a koponyatető magassága és a koponya szélessége jellemző (tehát mennyire hosszúkás), egyes esetekben jegyzik pl. az arckoponyán az erősebb járomívet, illetve az erős torust.

Minden más kisebb koponyajegy inkább nemek közti különbségen alapul, és meghatározási bélyeg (ha találnak egy koponyát, eldönthető, hogy az illető férfi vagy nő volt). De aki egy terület régészeti leleteit vizsgálja, tájékozódik az ott élő rasszokról, és ha azok kellően elkülönülnek, koponya alapján el tudja őket különíteni, de ehhez szakértőnek kell lennie. Táblázat nincs, jellemző jegyek vannak, amiket nézni kell, és tudni, melyikre mi jellemző. :)

2011. máj. 30. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

szerintem meg lehet alapja a dolognak, de nyilvánvalóan nem 100%-os a hatásfoka, és nagy a szórása. Azért, mert a népcsoportok 95-99%-ban a csoporton belül szaporodnak, így a rájuk jellemző genetikai adottságokat adják tovább. Talán van pár százalék, aki külföldivel szaporodik, de ennek a nagyobb népcsoport genetikai jellemzőire való hatása minimális, csak sok generáció és évszázadok alatt válhat jelentőssé. De eközben a csoporton belül is van belső fejlődés, ami a csoport saját jellegzetességeire hatással van.

A koponyaformákat nem vizsgáltam, de például arc alapján sok francia nő egyértelműen beazonosítható franciaként, továbbá a magyaroknak is van egy jellegzetes arcberendezése általában, meg a németeknek és az északi-keleti szlávoknak is. Így a koponyaforma is lehet ilyen jellemző, miért ne? Az emberek és népcsoportok nem egyformák.

2011. máj. 30. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Mondanál/mutatnál konkrétumokat is, kedves utolsó?
2011. máj. 30. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

A válasz megírásának időpontja: tegnap 19:09


Esetleg tudnál mondani, konkrét dolgokat? Pl. a kicsi homlokú emberek hol fordulnak elő... stb


Ilyenekre gondolok

2011. máj. 31. 00:54
 10/10 anonim ***** válasza:
Konkrét? Van egy remek könyv, Gyenis Gyula A hominidák evolúciója, de tavaly kölcsönadtam, és azóta nem kaptam vissza. Abban tárgyalja az összes jelenleg létező (feltehetően létező) rasszt, és a koponyaformákat is jellemzi, de nem egy nagy cucc, hidd el.
2011. máj. 31. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!