Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Pontosan mitől kék a kék szem?

Pontosan mitől kék a kék szem?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy az írisz barna része felett van egy vékony tejfehér réteg és a fényszóródás miatt kékes színű. De ez a vékony tejfehér réteg a szivárványhártya része, vagy egy plusz réteg a szivárványhártya felett? Tehát a barna szeműekhez képest a kék szeműeknek vastagabb a szivárványhártya szerkezete vagy ugyanolyan vastag?
2011. nov. 21. 22:32
 1/4 Shai-Hulud ***** válasza:

"A szivárványhártya és a szembogár

A szem középső burkának szabad szemmel is jól látható része a szivárványhártya (latinul iris). Színét kizárólag a benne lévő pigment mennyisége, nem minősége dönti el. Ha az iris kötőszövetes rétegében sok pigment található, sötétbarna lesz a szem, ha pigmenttartalma kevesebb, kék vagy zöld szemet látunk. A nagyon kevés pigmenttel rendelkező, vagy pigmenthiányos emberek (albinók) szivárványhártyája rózsaszínű, mert pigment híján átlátszanak az azt átszövő vérerek."

2011. nov. 21. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Én a következőt olvastam itt:


[link]


Idézet:


"A térmészetben számos olyan gyümölcs, rovar van, amelyeknek kék színét nem a festékpigmentek okozzák, hanem a Rayleigh-szórás. Sôt az embernél is elôfordul ilyesmi: a kék szemûeknél.


Kék festék nincs a szemben. A kék szemû embereknél is sötétbarna pigment van a szivárványhártyában, fölötte vékony tejfehér réteg található, ezért látszik kéknek a szemük."


A lényeg: a szivárványhártya mélyen lehet akár sötétbarna is. A tetején van csak tejfehér réteg. Ez szerintem is így kell, hogy legyen, egyébként csak savószemű kékek lennének, mélykék szemű emberek nem.


A kérdés viszont maradt: az egy plusz réteg a szivárványhártyán barna szeműekhez képest, vagy a barna szeműek szivárványhártyájának egy módosulata, ahol a szivárványhártya tetejében nincs pigment?

2011. nov. 22. 10:38
 3/4 anonim ***** válasza:
A kék szeműek szivárványhártyájában kevesebb melanin van, ezért a szarurétegen nem üt át a barna szín, a fénytörés miatt kékes színűnek látszik. De nincs a kék szeműek szemében semmilyen extra réteg, a felépítése ugyan olyan mint a barna szeműek szemének.
2011. nov. 22. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2011. nov. 23. 11:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!