Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Segítene valaki ebben? (elektr...

Segítene valaki ebben? (elektrotechnika)

Figyelt kérdés

Feszültségesést kellene számolnom, de nem tudom hogy kell.

Gyakorlásképpen letöltöttem netről példákat és már az első példa második felénél elakadtam.

A példa nagyjából:

Erőmű és település között 5km (vezetékhossz 10km) távolság van, a település teljesítményigénye 50kW. 6mm átmérőjű aluvezetéken történik az energiaellátás.

A távvezeték ellenállása kell. ez megvan.

amit nem értek: mekkora lesz a hálózaton a feszültségesés, ha az erőműből 1000V-os fesz.-ről történik az ellátás. Ugyanez 20kV-al is. (a példa szempontjából egyenáram van)

Fogalmam sincs hogy kezdjek hozzá. Valaki írna valami összefüggést vagy képletet erre? (a google-val nem mentem sokra)


2011. dec. 21. 20:33
 1/8 anonim ***** válasza:
49%

50kW = (Uv + 1000V) * I

I = Uv / Rv


50kW = (Uv + 1000V) * (Uv / Rv)


Ebben elvileg csak az Uv (vezeték fesz.) az ismeretlen.


Nem biztos, hogy jó, mert az 50kW-ot az erőmű leadott teljesítményének írtam, de kiindulásnak talán segít. :)

2011. dec. 21. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ahham... Köszi.

Én P=U^2/R összefüggésből indultam ki, de nem tudom a település ellenállását. Ezzel viszont könnyebb lesz. Hogy jó-e azt én se tudom, de több mint a semmi. Köszi mégegyszer.

2011. dec. 21. 21:47
 3/8 anonim ***** válasza:
52%

Egy településen a feszültség tipikus értéke 230V. Ha nem kell veszteségekkel számolnod, akkor az ellenállást megkapod a teljesítményigényből, és a 230V feszültségértékből...


maci

2011. dec. 22. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 fúróferkó ***** válasza:
34%

Én első lépésben a feszültségesést számolnám.

A százalékos feszültségesés ipari fogyasztóknál 5% Jele az epszilon.most csak így[e]

megengedett fesz.esés = e/100*U/2=5/100*1000/2=25 V

Ebből számolható tovább az 50 Kw hoz tartozó szükséges keresztmetszet 1000 V tápfesznél.


A=ró*l*i/25 (fesz esés)

Az áram számolható a teljesítményből és feszültségből.

Azt írod,hogy 6mm átmérőjű alu vezeték.

Lehet,hogy félreértetted és az 6 mm2 és a kérdés az hogy megfelel e ?

2011. dec. 22. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 fúróferkó ***** válasza:
34%
Bocsánat a felső képletben természetesen nagy I van az áram jele.
2011. dec. 22. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Na már megvan. Nem is volt bonyolult.

Az R=(ró)*l/((pí)/4*D^2) képlettel kiszámoltam a vezeték ellenállását, de ez már megvolt ahogy fent is írtam. Aztán az ellenállás és a feszültség ismeretében kiszámoltam az áramerősséget (Ohm törvény), ezzel megkaptam a vezetéken eső feszültséget. Azért kellekk 2 értékkel (1000V és 20kV) számolni, hogy szemléltesse azt, hogy miért nagy feszültséggel történik a hálózat táplálása (nagyságrendekkel kisebb a feszültségesés nagy feszültségnél).

Nagyon köszönöm az általatok küldött megoldásokat is! Azok is jók egyébként, csaka barátom a legegyszerűbbet mutatta.

utolsó:

A 6mm ármérő, mert D-vel van jelezve.

Mégegyszer köszönöm a fáradozásaitokat! Nem gondoltam volna, hogy egy Ohm törvény segítségével megvan.

2011. dec. 22. 18:17
 7/8 A kérdező kommentje:
Ja igen, mindenkinek ment a zöld kéz...
2011. dec. 22. 18:17
 8/8 fúróferkó ***** válasza:

Ha a megoldással te is ,a tanár is elégedett ,akkor semmi baj ,mindenkinek megvan az öröme.Az 50 KW teljesítményt biztos csak véletlenül adták meg félrevezető tényezőnek.))

De ha nem ,akkor bizony azért ,hogy az áramit ki lehessen számolni belőle.

A sok felesleges adat megadást már én illetve az egész hajdani osztályom megszívta egy dolgozat alkalmával.Mindent elpakoltatott a padról,egy millió adatot adott meg aztán azt mondta,mindenki azt használ amit akar könyvet,jegyzetet,lexikont,(csak halkan jegyzem meg számológép,pláne internet akkor még nem volt)

Mindenki karót írt, egy Ohm képlet kellett az eredményhez!!

2011. dec. 23. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!