Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A test felmelegítése miért...

A test felmelegítése miért vezet a test tömegnövekedéséhez?

Figyelt kérdés
2012. febr. 19. 15:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Mármint térfogat növekedéséhez?
2012. febr. 19. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
56%

Gondolom itt most nem a newtoni fizikára akarsz utalni.


Egyszerűen fogalmazva mert az anyag és energia valójában ugyan az, csak más formában. Azzal hogy melegíted a testet növeled a belső energiáját aminek hatására a tömege is növekszik. A jelenség persze nem számottevő emberi léptékben, ha felforralsz egy fazék vizet nem fog beszakadni a sparhelt alatta :), de kiszámolható és kimutatható a tömegnövekedés.

2012. febr. 19. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
köszönöm
2012. febr. 19. 19:31
 4/11 anonim ***** válasza:
0%

"...energiáját aminek hatására a tömege is növekszik. "


Ez egy baromság, már bocsánat. Egy test tömege csupán melegítés hatására NEM növekszik!

2012. febr. 20. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 10:09 mire alapozod és hogy mered csípőből lepontozni a válaszomat egy baromság jelzővel?


Ajánlanám a speciális relativitáselmélet tanulmányozását mielőtt paraszt módon megnyilatkozol, vagy legalább a forrásod megjelölését, ami alapján a fizika egyik közel száz éve ismert alaptörvényét kérdőjelezed meg.


Bármilyen test tömege növekszik bármilyen módon amivel energiát közölsz vele, nem kell melegíteni, elég csak felgyorsítani, így talán te is jobban elhiszed mert erről legalább már hallottál (gy.k. minél inkább megközelíti egy test a fénysebességet, annál nagyobb lesz a tömege), de ez nem csak a mozgási energia esetében van így, ha melegítesz valamit, bizony annak is nagyobb lesz a tömege, csupán csak hétköznapi léptékben ezt nem tapasztalod.


Legközelebb olvasgass pár egyetemi jegyzetet mielőtt átírod a fizikát és próbálj meg kulturáltabban megnyilatkozni.


"Ennek tartalma az, hogy minden olyan dolog aminek tömege van, annak egyben energiája is van. Fordítva, hogyha egy test energiája megnő, mert például gyorsabban mozog, akkor a tömege is megnövekszik. A meglepő állítást napjainkban sok alkalmazott technikai fejlesztés felhasználja, és mind alátámasztja. Napjaink részecskegyorsítói által felgyorsított részecskék tömege észrevehetően megnő a nagyobb sebességük miatt. Szerencsére a hétköznapi életben ez a tömegnövekedés nem számottevő, észre sem vesszük."


[link]

2012. febr. 20. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
9%

Hogy mire alapozom? Nos, ebben a jegyzetben semmi nem utal az általad kiemelt mondaton kívül (ami konkrétan nem is említi a hőmérséklet ilyetén tömegnövelő hatását). De rendben van, elfogadom, csak mutass egyetlen képletet, ahol ez az állítólagos tömegnövekedés a hőmérséklet függvényében kifejezve látható (Elgondolkodtató, hogy a sebesség effajta hatásáról bárhol fellelhető ilyen képlet, de a hőmérsékletéről nem. Legalábbis én nem találtam semmit). Mindenesetre nem túl szerencsés, ha ez az egyetlen fellelhető mondat, ami -ráadásul csak közvetve- utalna erre.


Várom a linket

2012. febr. 20. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Basszus, most felkúrtad az agyamat, az E=mc2 számodra nem elég képlet? Szerinted mitől növekszik a tömege annak a szerencsétlen anyagnak ha nem attól, hogy növeled az energiaszintjét? Mert az atom majd eldönti, hogy mozgási energiát kap vagy hőenergiát és a hőtől nem növekszik?


Keresek neked forrásokat, hogy meglegyen a napod, ha neked egy ELTE-s jegyzet nem elég.

2012. febr. 20. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Nem találtam ingyenes, magyar nyelvű jegyzetet neked, be kell érned a wikipédiával. Ha most elkezded mondani, hogy oda bárki-bármit leírhat és te ezt nem fogadod el, az a te problémád, a továbbiakban élj abban a tudatban, hogy a belső energia és a tömeg nem áll kapcsolatban.


"Egy makroszkopikus objektumra az mc2 nyugalmi energia magában foglalja a hőenergiát is, ami az objektumot összetevő atomok és molekulák véletlenszerű mozgásához kapcsolódik. Ez a hozzájárulás általában sokkal kisebb, mint a nyugalmi energia, de gyakran nagyobb, mint a mozgási energia. Például ha két test ütközés után összeragad, akkor a mozgási energiájuk nem marad meg, hanem nagyrészt hővé alakul, úgyhogy tömegük kis mértékben megnövekszik. Ugyanakkor az anyagcsere, tűz és más exoterm folyamatok tömeget hővé alakítanak, bár a tömegváltozás gyakran elhanyagolható." -


[link]


A magam részéről befejeztem, nehezen tolerálom a "baromság" jelzőket tudományos vitákban.

2012. febr. 20. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"Keresek neked forrásokat, hogy meglegyen a napod, ha neked egy ELTE-s jegyzet nem elég."


Nekem az nem elég ami ide van leírva, az az egy mondat... Ugyan mondd már meg nekem miért épp a sebességet emeli ki példaképp? Miért nem mondjuk a hőmérsékletfüggését? Soha nem olvastam erre konkrétumot, és ez az ami nehezen teszi elfogadhatóvá a dolgot (Ez pont olyan, mint amikor ismerek olyasvalakit, aki látta azt, akitől elhangzott egy olyan kijelentés, stb...). Mint említettem ha ez az egyetlen, akkor az necces. Sajnálom én ilyen vagyok...


Különben meg nem kell ezen felidegeld magad, mondtam hogy elfogadom, amint látok rá egy képletet. Az a baj, hogy nagyon sok mindent kimondanak az okosak, aztán leírják, vagy épp fordítják több-kevesebb pontatlansággal....

A Wikipédiában jelenleg sajnos hemzseg a pontatlanság, a fordítási hiba, de van benne hiányos tudásból eredő hiba is. Tudom mert, én magam is javítgatom. Sok okosság van benne, de köztudott, hogy sajnos hiba is, mégpedig rengeteg. Ez az általad linkelt dolog annyira talán nem félrevezető, de láthatod, az esetünkre ez sem mutat konkrétumot.


Baromság visszavonva, elnézést érte, de várom az anyagot...

2012. febr. 20. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Sajtoskifli ***** válasza:
100%
Egyébként, ha jól tudom, a belső energianövekedés pont az atomok sebességének növekedését jelenti. Ha pedig nő az atomok sebessége, nő a tömegük, amit már te is leírtál. Képletet nem tudok rá mondani, ezt is csak józan paraszti fizikatudásommal gondolom, de szerintem az Eb=(szumma)1/2m(i)v^2, és Eb=f/2nRT-ből le lehet vezetni.
2012. febr. 20. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!