Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan lehetne ezt elemezni? :/

Hogyan lehetne ezt elemezni? :/

Figyelt kérdés

Nem igazán tudom, hogy elemezzem pedig holnap felelünk :(

Ez lenne a vers:

Gondoltam: drága, kicsi társam,

Próbáljunk mégis megmaradni

Ebben a gyilkos, vad dulásban.


Mikor mindenek vesznek, tünnek,

Tarts meg tegnapnak, tanuságnak,

Tarts meg csodának avagy bünnek.


Mikor mindenek futnak, hullnak,

Gondoltam: drága, kicsi társam,

Tarts meg engem igérő Multnak.


Tarts meg engem, mig szögek vernek,

Véres szivemmel, megbénultan,

Mégis csak tegnapi embernek.


Karolsz még drága, kicsi társam?

Jaj nekem, jaj ezerszer is jaj

Ebben a véres ájulásban.


De ha megyek, sorsom te vedd el,

Kinek az orkán oda-adta,

A te tűrő, igaz kezeddel.



2012. febr. 23. 21:08
 1/5 anonim ***** válasza:
Szerintem inkább csak lusta vagy. Biztos van egy verselemző szempontsorod, ha nincs, keress az interneten és az alapján könnyen lehet írni jó sokat is a versről.
2012. febr. 23. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

vannak gondolataim, meg írtam is róla, de pl: szerkezetre meg keletkezésre nem nagyon tudok mit mondani, se műfaj meg egyéb ilyen dolgok :/

fáradt is vagyok, sokat tanultam ma, de nem akarok 1-est kapni

2012. febr. 23. 21:25
 3/5 marsoska válasza:

Én csak azt tudom megmondani,milyen szempontok alapján próbáld meg elemezni a saját szavaiddal.


-Költői eszközök (metafora,hasonlat,stb.)

-keresztrím

-hangsúlyok helyei

-Kapcsolat a verselő és a megszólított között(annak elemzése)

-Mikor írták,mi jellemző arra a korszakra,van-e a versnek történelmi háttere?

2012. febr. 23. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
hát, majd megpróbálom óra előtt, most már megyek aludni, mert lefáradt az agyam, köszi a segítséget, majd megpróbálom
2012. febr. 23. 21:32
 5/5 anonim ***** válasza:

Első vagyok, ezt találtam:


A versben még a régi fényben ragyog a Csinszka - szerelem - idill.Az első versszakban a közös megmaradás a cél. A 2-3-4 versszakban a társra való ráhagyatkozás a benne való bizalom szólal meg. Négyszer is ismétli "Tarts meg". Az 5. versszakban márcsak a kérdés hangzik el "Karolsz még drága kicsi társam?".A lirai én helyzete bizonytalanná válik, a hovatartozás igénye szólal meg. A háborús "Gyilkos vad dúlás"- ban, a "véres ájulásban". A 6. versszakban ugyancsak lehetőségként fogalmazódik meg a halál gondolata: "Ha megyek "(ha meghalok szinónimájaként értendő).Tehát az első versszak még reményt fogalmaz meg: a túlélés, a megmaradás reményét. Az utolsó versszakban már szinte nyoma sincs a reménynek : a tragédia érzet kerekedik felöl, de a vers hangulata még nem tragikus, hanem elégikus.Több költői eszköz enyhíti a tragédia érzetet: igék helyett névszók vannak, többségében egyszerű a nyelve, a köznapi beszédhez áll közel.A népi siratókat idéző jajgatás is az egyszerűséget húzza alá. A felfokozott zeneiség, a rímgazdaság, a háromszoros strófa szerkezet szintén tompítólag hat, enyhíti a tragédia érzetet. Főként a gondolatiság: a párhuzamok, a társjelenléte, a tegnap jelenléte szól az elégikus magatartás mellett.


De azért fogalmazd át! :)

2012. febr. 23. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!