Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan határozzuk meg, hogy...

Hogyan határozzuk meg, hogy hol a versláb vége, illetve kezdete?

Figyelt kérdés

Mi igazából így nem vettük az időmértékes verselést. Csak annyit, hogy hosszú-rövid.

Már tudom, hogy mi a jambus, spondeus, daktilus stb, de pl egy versben nem tudnám megállapítani, hogy hol kezdőik és hol végződik.


hogyan tudnám megállapítani?


2012. febr. 27. 13:08
 1/9 anonim ***** válasza:
A sor elejétől kezd nézni. A sor közepén nem egyértelmű, ezért kezd az elején.
2012. febr. 27. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

oké, dehogy állapítsam meg?

tudom hogy a szótagok magánhangzótól magánhangzóig tartanak. De ezen belül hogyan tudom megállapítani? pl van egy sorban spondeus és trocheus, jambus újabb spondeus és pl daktilus. ezeket hogyan tudom külön választani??

2012. febr. 27. 14:01
 3/9 anonim ***** válasza:

Azért ennyire ezek nem szoktak keveredni, általában 2 (max. 3) féle keveredik, és az eltérők elég jól elkülönülnek, sorok végén, ütemek végén, esetleg szabályosan váltakoznak.

De ha ritmusának megfelelően felolvasod, akkor is hallani, hogy az melyik akar lenni.

2012. febr. 27. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

pl a.: Nyáron szeretek sétálni.


ezt hogy van?

2012. febr. 27. 15:30
 5/9 anonim ***** válasza:
Ez időmértékes?
2012. febr. 27. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
igen :)
2012. febr. 27. 15:37
 7/9 anonim ***** válasza:

Hát akkor szerintem:

Nyáron szeretek sétálni.

--|uu-|---


De amúgy ilyenkor valóban különbözőképpen tagolhatod a szöveget, mert ez (szerintem) nem időmértékes, vagy talán egy részlete egy időmértékes szövegnek. A verslábak önmagukban nem működnek, csak valamilyen rendszerben, ha ismétlődnek, vagy más szabályosság van bennük. (Pl. 5 ilyen, aztán 1 olyan. Megint 5 ilyen, stb.)

2012. febr. 27. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Reggeli séta a nyár közepén,

ezt szeretem, meg a Föld kerekét.


(Az értelmét ne nézd. :))

Ez például időmértékes, és hallani benne a "-uu" és a "-" tagokat, amik szabályosan ismétlődnek.

2012. febr. 27. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
kezdek érteni... :D de nem nagyon xD na jóköszönöm szépen :) ÁJ LÁV JÚ! köszönöm a segítséget!! életmentő volt!
2012. febr. 27. 16:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!