Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az alkoholos italokra - mint...

Az alkoholos italokra - mint a dohányárukra - miért nem írják rá a figyelmeztetést, hogy káros az egészségre?

Figyelt kérdés
2012. márc. 22. 18:06
 1/8 monster under yo bed válasza:
és pl a kólára?
2012. márc. 22. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A kérdés jogos. Azért, mert egy korsó sör/pohár bor/feles pálinka még nem káros a szervezetre, míg egy szál cigi már igen. A fogyasztás is más kategóriába esik. Kevesen engedhetik meg maguknak az alkoholizmust, mert az alkoholos befolyásoltságot nem tűrik meg a munkahelyeken, ha viszont meló előtt elszívnak egy dobozzal, az ott nem számít.


Tehát mindent összevetve a szeszfogyasztáshoz tartozik egy olyan kultúra, ami miatt effektíve csak kevés emberre van káros hatással. Mégpedig, hogy általában mértékkel fogyasztják és kevesebb a függő.

2012. márc. 22. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 dellfil ***** válasza:

...és az autóbuszokra... az autókra... a kéményekre... a nagyvárosokra... a másikat maró emberekre... stb... :DDD


dellfil

2012. márc. 22. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Legalábbis annyit rá lehetne írni, hogy mértékletes, kulturált fogyasztása ajánlott!

Az alkohol közvetve károsabb, mint a dohányzás. Munkahelyi baleset, közlekedési baleset, részeg apuka elveri az asszonyt ittasan stb..

Úgy érzem, a dohányzásra/dohányosokra aránytalanul nagyobb figyelmet fordítanak a lelkes egészségőrök.

2012. márc. 22. 21:15
 5/8 anonim ***** válasza:
Azt hiszem, egyes sörökre rá van írva, hogy "fogyaszd felelősséggel" (de az óriásplakátokon mindenütt ott van!), ez valamilyen szinten figyelmeztetés. Illetve az rajta van, hogy terhes nőknek nem ajánlott.
2012. márc. 23. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 bensdorp ***** válasza:
60%

Leírok néhány népegészségtani adatot.


A dohányfüst 4000 vegyi anyagából 70 bizonyítottan karcinogén (rákkeltő), ezenkívül rengeteg anyaga légzőszervi, szív- és érrendszeri megbetegedésekért felelős, továbbá szembetegségekért, csontritkulásért, gyomorfekélyért, nemzőképesség-csökkenésért, pajzsmirigy-túlműködésért, fogínybetegségekért, bőrelváltozásokért, ízérzékelési zavarokért, fizikai teljesítőképesség-csökkenésért. A betegségek kialakulásának kockázata minden szál cigarettával nő, napi 20 szál esetén ez az egyes betegségeknél 10-20x-os rizikónövekedést jelent a nemdohányzókhoz képest. Magyarországon a dohányzás évente 30 000 ember halálát okozza, a tüdőrákos esetek 90%-a a dohányzásnak köszönhető. Hazánkban a dohányzók száma 3 millió fő, környezetükben a passzív dohányosok száma felbecsülhetetlen.


Míg az alkoholisták becsült száma nem egész 600 ezer fő, ebből 12 ezer fő nyilvántartott. Az alkohol dependeciakapacitása jóval kisebb, mint a nikotiné, a krónikus függőség sokkal lassabban alakul ki a dohányosokénál. A mértékletes alkoholfogyasztás pozitív hatással van a lipidmetabolizmusra és a vérlemezkék működésére, miáltal az érelmeszesedés, a tromoembolia és az ischémiás szívbetegség (angina pectoris, szívinfarktus) kockázatát a kis mennyiségű alkoholfogyasztás (napi egy NE=nemzetközi egység, azaz 10g etil-alkohol) bizonyítottan csökkenti. Ennek 4x-ese vezet tartós fogyasztás esetén (fiatal, egészséges férfiaknál) elsősorban központi idegrendszeri, gyomor-bélrendszeri, daganatos, csontrendszeri megbetegedésekhez, nemzőszervek rendellenességeihez, hiánybetegségekhez. Minden 7. baleset alkoholos befolyásoltságnak köszönhető, a közúti balesetek száma 2011-ben mintegy 11 000 volt.


A vezető halálokok: szív- és érrendszeri megbetegedések 55%, daganatos megbetegedések 25%, emésztőszervi megbetegedések 10%, légzőszervi megbetegedések 5%.


Mindent összevetve: igen indokolt, hogy a dohányzásellenes kampányokra, a prevencióra nagyobb figyelmet fordítanak, mint az alkohol esetében.

2012. márc. 23. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Bensdorp!


Köszönöm a korrekt, egzakt kommentedet!

Én mégis úgy érzem, mintha a dohányosokat aránytalanul erőteljesebben ostoroznák. Agresszív, már-már fasiszta jelleget öltött antinikotinista propaganda zajlik. Ez mennyire hatásos? Nem tudom. Talán a dohányzásnak valóban nagyobbak az egészségügyi (fiziológiai) kockázatai, a mértéktelen alkoholfogyasztásnak viszont mérhetetlen lelki-társas életbeli károkat okoz: családon belüli erőszak, válás, csonka család, tönkrement életek... Olyat még nem hallottam, hogy valaki "nikotinos állapotban" bántalmazta volna pl. családtagjait, de ittasan... A balesetek (legyen az üzemi vagy közlekedési) jelentős hányadáért is az alhohol a felelős.

2012. márc. 23. 16:10
 8/8 anonim ***** válasza:
Azért van antialkoholista kampány is. Illetve ha én csendben állok a megállóban, akkor egy részegtől nem fogok alkoholmérgezést kapni, ellenben a mellettem dohányzóktól kaphatok tüdőrákot. (Most ne jöjjetek azzal, hogy ki vannak tiltva a megállókból, egy plecsni a plexin kit tart vissza?)
2012. márc. 23. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!