Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Külföldön, főleg Nyugat-Európá...

Vilag kérdése:

Külföldön, főleg Nyugat-Európában mennyire népszerű atilla?

Figyelt kérdés

Itt természetesen Atillára, a Hunra gondolok. Mert az, hogy itt viszonylag nem éreznek rosszat iránta az gondolom azért van, mert sokáig élt, és él ma is a hun-magyar rokonság, és mert mikor a hunok végig dúlták Európát mi még nagyon messze jártunk, így nekünk nem okoztak nagyobb gondokat. (Azért az jó kérdés hogyha csak az 1200-1300-as évek után jövünk, akkor most a mongolok is a "rokonaink" lennének-e?)

Viszont gyanítom, hogy a már itt lévő népeknek ez nem nagyon tetszett.

Olyan ember válaszát várom aki már járt külföldön, és tud normális választ adni. De bárki aki hallott erről valamit azét is. És persze a környező országok is érdekelnek. :)


2012. ápr. 4. 18:39
1 2
 1/16 2xSü ***** válasza:

Én jártam itt-ott és gyakorlatilag sehol sem ismerték az Attila nevet, illetve maximum úgy, mint valami történelmi alak nevét. (Attila vagyok, így azért párszor bemutatkoztam külföldön, és mindenhol visszakérdeztek, hogy „mit mondtál, hogy hívnak”?)


Egyedül Törökországban használják az Attila nevet, ott viszont teljesen úgy kezelik, mintha Török név lenne. (Ergo valószínű, hogy a környezetükben sem igen használhatja az Attila nevet.) Sőt ott általában meglepődtek, hogy nem vagyok török, mégis Attilának hívnak.

2012. ápr. 4. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Szerintem te Attilára, a hunra gondolsz, nem pedig atillára....


Mellesleg baromira nem ismeri senki külföldön, nem kezelik kiemelt tananyagként - legtöbb helyen valószínűleg nem is szerepel a törzsanyagban, max. mint egy lábjegyzet valami barbár népről, aki pár évig fosztogatott a sötét középkorban aztán eltakarodtak.

2012. ápr. 4. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Úgy cseng nekik mint mondjuk neked az hogy Odoáker vagy Alarich. Ismerik, de biztos nem ugrik be mindenkinek elsőre.
2012. ápr. 4. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Mi azt mondjuk, "honfoglalás" ők azt mondják: "magyar invázió" vagy esetleg "hun invázió". És csodálkoznak, hogy dicsekszünk vele, a helyett, hogy szégyenkeznénk, gyilkos haramiák utódai vagyunk. Főképpen Hollandoktól hallottam ilyen megnyilvánulásokat.
2012. ápr. 4. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
#4: Hűűha, hát ezt nem tudom melyik hollandtól hallottad, de nem árt megjegyezni hogy ők javarészt germán (kezdetekben szintén barbár, fosztogató) törzsek leszármazottai. Ez nem is lenne szép dolog, ebben az esetben erre senkinem nem szabadna büszkének lennie, az az elismerésre méltó hogy átemelték az akkor fennálló műveltséget a saját kultúrájukba a kereszténység képében, ahogy nálunk is István király. Attila meg nem egyértelműen azonosítható a magyarokkal, bár feltételezések szerint valóban egy népről lehet szó.
2012. ápr. 4. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. :) És várom a többit.

Odoakerék neve elég sokat mond, mert jó vagyok töriből, ezért is tettem fel a kérdést. :)

Amúgy megjegyzem, hogy Attila a ma használt név forma a névre. De a Hun uralkodóra mint "Atillára hivatkozunk. Nézz utána, nem tudom hogy miért is, de így van.:)

És mellesleg mit gondolnak róla azok akik ismerik? Gondolom nem feltétlenül jót. De hogyan lehet, hogy nem tanítják mikor (többek között) neki is nagy szerepe volt a Római Birodalom bukásában, ami valljuk be nem olyan kis dolog?

És a törökök mit gondolnak róla?

Várom a kulturált és értelmes válaszokat. :)

2012. ápr. 5. 19:18
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem hivatkozik senki "Atillaként" a hun királyra...


"Nevének eredete [szerkesztés]


Az atta+ila (atya+kicsinyítő képző) összetételének tartják általában, jelentése a gót nyelvben atyácska, tiszteletreméltó apa, uralkodó. Ez a névetimológia Iordanestől származik, aki maga is gót származású volt és munkáiban mindent a gótoktól eredeztet. Iordanes névmagyarázata azonban nem indokolja az Atilla, Atli, Etzel és Etel(e) névvariációkat forrásokban.

Lehet ótörök eredete is. Más nézetek szerint a hun király neve nem lehetett török eredetű, mert a török nyelvekre jellemző a kettős mássalhangzók hiánya. Egy másik elmélet pedig az Attila név török eredetét próbálja bizonyítani, ugyanis elképzelhető, hogy az „atta” (atya) és az „il” (föld) szóból származik – neve így „föld atyát” jelent (de magyarul értelmezve (él - az első élő az Isten), az Atya földi helytartója, tehát Isten Ostora).

Etil (ill. Itil, Idil, Adil) volt az ótörök neve a mai Volga folyónak; innen is származhat az Atil (Etel) név, amelynek későbbi, germán hatásra megtoldott alakja lehet az Atilla. A gót eredet hiedelme lehet az oka az Attila helyesírási formának, amelyet a magyar kiejtés máig sem követett. És lásd: „Két nagy folyóvíz is ered benne: egyik neve Etöl másiké Togora”. (…) „A Don folyó, melyet a magyarok Etölnek neveznek…”, 5. §. Hunor és Mogor Scythiába költöznek. Scythia leírása; Kézai Simon, Magyar Krónikája (fordította Szabó Károly))"

2012. ápr. 5. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Én még úgy tanultam. Ami valljuk be nem volt régen. (14 Éves vagyok)
2012. ápr. 5. 21:37
 9/16 2xSü ***** válasza:

Az addig oké, hogy úgy tanultad, de úgy is tanították? :-)


[link]


A magyar neveknél az Attila az elterjedt alak, bár létezik az Atilla névváltozat is, de nem igazán jellemző.

2012. ápr. 5. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Teljesen igaz, amit a Római Birodalom bukásáról írtál és Attila (Itil) szerepéről.

Érdekes megnézni Madách hogy vélekedik: Ember Tragédiája,Római szín. Nem szószerinti idézet: Aztán észrevették az égő városok fényét amint előpiroslott a hegyek mögül. A tűz világította hegyoldalakon a csúcsokról harcosok ereszkedtek lefelé. Idegen külsejű, állatbőrökbe öltözött, félvad csapatok voltak.

Távolabbról áhítatos himnusz hangjait hozta az esti szellő. Péter apostol lépett hozzájuk.

- Az Úr meghallgatott - mondta Ádámnak. - Nézz szét! Az elkorcsosult föld kezd újjászületni. E medvebőrös barbár harcfiak, akik felgyújtják züllötten csillogó városainkat, akiknek a lova a múlt századok vetését tiporja, és elhagyott templomokból csinálnak istállót, új vért hoznak az elsilányult, megfogyott erekbe. - (azaz nem fukarkodnak saját génjeiket oltani a római nők testébe, ha akarják azok, ha nem)

Biztos így kellett lennie, mert Rómában is óriási volt a züllés, nemcsak szexuális vonatkozásban, henm a hatalomvágy, és más érdekek mentén gyilkolták önnön honfitársaikat, sőt rokonaikat, családtagjaikat is.

2012. ápr. 5. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!