Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehet hinni az intelligenciate...

Lehet hinni az intelligenciateszteknek?

Figyelt kérdés
Nemrég kitaláltam, hogy az orvosira akarok menni, de nem tudom, sikerülne-e, hiszen ahogy hallottam, elég húzós. Anyám pár éve vett egy IQ tesztes könyvet, vmi vagabund kiadós, gondoltam miért ne? Elkezdtem megoldani és kijött, hogy 125 körül van az IQ-m. Az egész jó, nem? De vajon mennyire lehet hinni az ilyen könyveknek?? Előre is köszönöm a véleményeteket! :)
2012. máj. 17. 20:40
 1/3 anonim ***** válasza:
93%
az orvosira nem csak iq kell, inkább memória.
2012. máj. 17. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
91%
Ha jól sikerül az érettségid, stb, akkor akár 90-es IQ-val is mehetsz orvosira, az IQ nem ad teljes képet a tudásodról, ha a nemrég kitalálásnál kicsit erősebb lesz az elhatározásod, akkor menj orvosnak.
2012. máj. 17. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Az IQ egy szellemi adottság, olyan, mint pl a testi adottságok közül az erő. De korántsem ez az egyetlen vagy legmeghatározóbb szellemi adottság. Azt gondolni, hogy az IQ minden szellemi kihíváshoz elég, olyan, mint ha azt gondolnánk, hogy a nyers erő minden fizikai kihíváshoz elég a kötéltánctól kezdve a víváson át a karatéig. Márpedig a kötéltáncosok, a vívók és a karatésok jellemzően nem a legerősebb emberek a világon, viszont Fekete Laci (aki a legerősebb magyar ember) szerintem sem kötéltáncolni, sem vívni, sem karatézni nem tud, habár valóban bazi nehéz dolgokat tud odébbrakni.

Hát az IQ-t ugyanígy kell kezelni: egy a sok adottság közül, sokmindenre jó, de nem helyettesíti a jó memóriát, a jó összpontosító képességet, a monotóniatűrést, a kreativitást, az empátiát és még sorolhatnám.

Én magam például Mensa-tag vagyok, az IQ-m (a régi rendszerben mérve) 148 körül van, de például csapnivaló név- és arcmemóriám van, az egyetemen többször buktam magolós tárgyakból, és koránt sem vagyok a szakmám legjobbja.


Na nézzük a konkrét kérdést. Az IQ tesztes könyvekkel az a baj, hogy az IQ teszteket folyton kalibrálni kell, be kell állítani az adott népességhez, hogy jól mérjenek. Ez több millió forintos feladat, ezért a kalibrált IQ-tesztek általában titkosak (mármint ki lehet tölteni, de nem mondják meg, hogy mi a jó válasz, csak annyit, hogy mennyi IQ jött ki), és persze pénzbe kerülnek.

Az IQ tesztes könyv szerintem kb annyit mond, hogy az IQ-d valahol az átlag (100) fölött van, de hogy mennyivel, az már kérdéses.


Egyébként maga az IQ számérték nem mond túl sokat, amíg nem tudjuk, hogy milyen szórással kalkulálták. A régi rendszerben a szórás 24 volt, és gondolom, a könyved is ezt használja. Az új rendszerben 15. Vagyis a régi 124 (100 + 1 szórás) megfelel az új 115-nek (100 + 1 szórás). Az új rendszerben én 130 vagyok, a 125 pedig kb 115-nek felel meg. Ebből is látszik, hogy az IQ nem olyan, mint a magasság, hogy bármiben mérve a kétszeres magasság kétszeres értéket ad. Szóval érdemes tudni azt a fránya szórást.

Egyébként ha a 125 valós, akkor egész jó érték, valóban.

2012. máj. 18. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!