Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van szükség az LY-a a...

Miért van szükség az LY-a a magyar ABC-n? Nem lehetne kiiktatni?

Figyelt kérdés

2012. júl. 31. 20:52
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
80%
Hagyomány nem szükséges,de én 50 éve használom furcsa lenne ha eltűnne.
2012. júl. 31. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
89%
A ly hangot a j hanghoz hasonlóan ejtjük. Régen a ly hangot másképpen ejtették mint a j-t; a ly kiejtése a l+j hangkapcsolat kiejtéséhez hasonlított. Egyes nyelvjárásaink megőrizték az eredeti ly hangot mások l vagy j hangot ejtenek helyette.
2012. júl. 31. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

+ mostmár bekavart az is, hogy pl a muszáj szó, amit (szerintem) hiába ly-sen ejtettünk volna anno, j-val írandó, hiszen a modern szavakat j-vel írjuk (a muszáj egy nem olyan régi szó, amit a németből (müssen vagy ilyesmi) vettünk át tán)


úgyhogy, tényleg eltörölhetnénk már, bár én is 28 vagyok, és ha már megtanultam, inkább ragaszkodnék ezekhez. Szal amíg nem törlik el, addig én utálni fogom az ilyet pl hogy: "hüje", "gója", "juk", "ojan" :D

2012. júl. 31. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
24%
Volt már a kérdés, nézd vissza.
2012. júl. 31. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
67%

Az ly NEM J!!!


Az y csak lágyít, a t-ből lesz ty, a g-ből gy, a n-ből ny, a l-ből ly.


Gyakran mindkét változatot használják: tik-tuk-tyúk, gané-ganyé, menykő-ménkő, luk-lyuk, kasztrol-kasztroly, lány-lyány, stb.


Az ly NEM azonos a J-vel, ezélrt nem is kell kiiktatni!

2012. júl. 31. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Az előző kommenthez.

A felsoroltak mindegyikét le lehetne írni érthetően a J-vel is ugyan úgy.

siráj,gája,gója,juk, stb..

2012. júl. 31. 21:54
 7/18 anonim ***** válasza:
28%
Ha neked nehéz megtanulni azt a néhány szabályt, akkor írd j-vel, és hülyének néz mindenki!
2012. júl. 31. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
Ez olyan, mint ha azt kérdeznéd, hogy az "éljen" szót miért nem lehet úgy írni, hogy "éjjen", amikor úgy mondjuk?.
2012. júl. 31. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
29%
ma 21:58: milyen szabályt?
2012. júl. 31. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Nem,ez szerintem nem ugyanaz.A J-re nem volna semmi szükség,fölösleges kavarás a magyar ABC-ben, ezzel is nehezítve a nyelvtanuló külföldieket és gyerekeket.De azt nem gondoltam volna hogy ennyien pártfogásba veszik.:)
2012. júl. 31. 22:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!