Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Magyarországon hány ezer...

Magyarországon hány ezer főtől lesz város egy település?

Figyelt kérdés
2009. júl. 23. 14:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
38%
úgy tudom, hogy bármennyien lehettek egy községben, de ha nincs legalább egy középiskola, akkor az nem lesz város
2009. júl. 23. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
37%
Szerintem pedig nem középiskola kell hozzá. Tény, hogy vmennyi lakosságnak is meg kell lennie, de nyilván a többi infrastruktúrának is: ált. iskola, posta, rendőrség... ezek alapvető dolgok. Nyilván csak ezek után jön a középiskola meg a többi. Ismerek olyan várost, ahol nincs középsuli. Eleve nincs is annyi középsuli, mint város...
2009. júl. 23. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
38%

Amit az előző válaszoló írt, szerintem nem igaz, hiszen most is sok olyan település lett város, ahol nincs középiskola.

Szerintem kb. 9.000-10.000 főtől lehet város, de ez függ a környéktől is.

2009. júl. 23. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
Előző válaszolónál 14.12-re gondoltam. :)
2009. júl. 23. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Rendőrség, megfelelő számú háziorvos, rendelőintézet (ez lehet kisebb is), óvoda, általános iskola minimum, megfelelő közművesítés(víz, villany, gáz, szennyvíz)

A lakosság számának semmi köze nincs ehhez.

2009. júl. 23. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
80%

-alapellátásnál magasabb szintű vagy középfokú intézményi ellátórendszer,

-stabil gazdasági foglalkoztató létesítmények megléte, -térségi szerep és kisvárosi átalagnak megfelelő közműhálózati kiépítettség

A városi cím építészeti feltételekhez is kötött:


-a város megjelenésében is rendezett, központjában vagy központjaiban városias legyen.

-kiemelkedő adottságok - pl idegenforgalom vagy a történelmi szerep


Csak a nagyközségek, vagyis az ötezer főnél nagyobb lakosságú települések kérhetik várossá nyilvánításukat

2009. júl. 23. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
87%

Hát, a Baranya megyei Mágocs két hete lett város, mégis csak 2500 lakosa van. Szóval mégsem kell az a minimum 5000 fő... Gyanítom, hogy az infrastruktúrának van a legnagyobb szerepe, illetve bizonyos szolgáltatásoknak jelen kell lenniük (orvosi rendelő, fogorvos, védőnő, saját jegyző, általános iskola, óvoda).

A magyarország.hu szerint:


"A várossá nyilvánítás legfontosabb feltételei között az alapellátásnál magasabb szintű vagy középfokú intézményi ellátórendszer, stabil gazdasági foglalkoztató létesítmények megléte, térségi szerep és kisvárosi átalagnak megfelelő közműhálózati kiépítettség szerepel. A városi cím építészeti feltételekhez is kötött, fontos, hogy a város megjelenésében is rendezett, központjában vagy központjaiban városias legyen. Emellett bizonyos kiemelkedő adottságok - mint például az idegenforgalom vagy a történelmi szerep - alapján kivételként is adományozható városi cím. Így vált várossá például 2000-ben Visegrád vagy Pannonhalma."

2009. júl. 23. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

A 1999. évi XLI. törvény szabályozza a várossá nyilvánítást, és nem említ létszámot. A település fejlettségét, térségi szerepét stb veszik figyelembe.

[link]



[link]

2009. júl. 23. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Itt nyugaton már Vép is város. Pedig azt hittem, Csepreg után már nem lehet mélyebbre süllyedni...


(Ezt arra értem, amikor Csepreg megkapta a városi rangot. Azóta fejlődött, de abban az időben ez akkor is röhely volt)

2009. júl. 23. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Én Letenyén lakom, ami jelenleg egy 5000 lelket számláló település, nincs se középiskola, se kórház, se bevásárló központ, de mégis város vagyunk, már 20 éve asszem! ennek asszem az az oka, hogy határ menti település, és ezért lett város! De jó hely azért :D én bírom :D
2009. júl. 23. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!