Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » "Elemezed ezeket a szavakat a...

"Elemezed ezeket a szavakat a megadott szempontok szerint: mód, idő, szám, személy" Én nem értem ezt a feladatot, valaki tud segíteni?

Figyelt kérdés

vigyázz:

bízták:

hagyd:

elmerüljön:

származott:



2012. szept. 10. 14:55
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

vigyázz: felszólító mód, jelen idő, első szám (továbbiakban E), második személy (továbbiakban 2)

bízták: kijelentő/múlt/többes (továbbiakban T)/3

hagyd: felszólító/jelen/E/2

elmerüljön: kérdő/jelen/E/3

származott: kijelentő/múlt/E/3

2012. szept. 10. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!:)
2012. szept. 10. 19:08
 3/8 anonim ***** válasza:
Elmerüljön miért kérdő?
2012. szept. 10. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Az első válasz tökéletes. :)


Nem tudom, hanyadik osztályba jársz, de leírom a 3. osztályos alapokat, hogy a jövőben egyedül is elboldogulj a hasonló feladatokkal:


1. Az ige cselekvést, történést, létezést jelentő szó. A cselekvés szándékos = akaratlagos, a történés nem az. Pl. ha gépelek, az részemről szándékos, tehát cselekvés; ha valaki elesik az utcán, az nem akaratlagos, tehát történés. A létezés = valaki / valami él / létezik / van.


2. Az ige kifejezi a cselekvés / történés / létezés idejét, módját, számát és személyét.


3. Az igékhez (a szótőhöz) kapcsolt toldalék neve: igei személyrag (mivel igékhez kapcsolódik, és személyhez kötődik).

Ha a cselekvést egy személy végzi, egyes számról beszélünk (E); ha több személy, akkor többes számról (T).

A személyeknél "közelről" (magunktól) haladunk "távolra", tehát ezek a következők: én, te, ő; ill. mi, ti, ők. Így áll össze a következő sor:

E / 1 - én; E / 2 - te; E / 3 - ő;

T / 1 - mi; T / 2 - ti; T / 3 - ők.


4. Az igeidők:

4. 1 múlt idő --> jele: mássalhangzó után -t, magánhangzó után -tt; ezt E / 3-ban a legkönnyebb felismerni, pl. írt, számolt, énekelt; főzött, sütött, úszott (a -tt a szótőhöz kötőhanggal kapcsolódik).

4. 2 jelen idő --> Szintén E / 3-ban a lehetőségek:

a., nincs toldalék (= nullmorféma), vagy

b., az ún. ikes igék toldaléka: -ik.

Ezekről azt kell tudni, hogy E / 1-ben, jelen időben és kijelentő módban az igei személyragjuk mindig -m; pl. eszik --> eszem; iszik --> iszom; alszik --> alszom stb.

4. 3 jövő idő: kétféleképpen képezzük:

a., a "majd" szó + a jelen idejű igealak; pl. Majd elmegyek a boltba.

b., főnévi igenév (= szótő + -ni) + a "fog" segédige ragozott alakja; pl. menni fogok, jönni fogsz, állni fog, ülni fogunk, tanulni fogtok, álmodni fognak.


5. Az igék módjai

5. 1 kijelentő mód:

a., valaki valamit csinál (pl. olvasok, írsz, ugrál, dalolunk, főztök, szaladnak)

b., valami történik, pl. Ősszel lehullanak a fákról a levelek.

c., valami létezik: van ( + a megfelelő alakok); tagadása: nincs


5. 2 felszólító mód:

Cselekvésre szólít fel az ige; lehet kérés, parancs, utasítás, felszólítás; a jele: -j, pl. maradj, kiabálj, szedj; esetenként a -j "átalakul", tehát ehelyett -s vagy -z lesz, pl. főzz, húzz, moss, áss, mutass, sérts, irts.


5. 3 feltételes mód:

képzője -na, -ne, -ná, -né, pl. menne, vinne, inna, járna, látná, hinné, ütné, várná stb.

A képző E / 1 alanyesetben mindig -nék, pl. innék, olvasnék, írnék, úsznék stb.

[A feltételes mód nem 3.-os anyag, csak a teljesség kedvéért írtam le.]


6. Az ige ragozása kétféle lehet attól függően, hogy határozott vagy határozatlan tárgyra irányul.

6. 1 Alanyi ragozás: határozatlan (= pontosan nem meghatározott) tárgyra irányul; ekkor határozatlan névelőt használunk a főnév előtt. Pl. Kérek egy kiflit. Eszem egy almát. ["varázsszó": valami --> kérek / eszem valamit]

6. 2 Tárgyas ragozás: pontosan meghatározott tárgyra irányul; ekkor a főnév előtt határozott névelőt használunk. Pl. Kérem (azt) a kiflit. Megeszem (ezt) az almát. ["varázsszó": azt, ezt --> kérem / megeszem ezt / azt].


Ezeket vágd be, mindre gyűjts néhány példát, így begyakorlod egy kicsit. Ha szükséges, keresd elő a 3.-os nyelvtan könyvedet, és nézd át a kapcsolódó anyagokat.

Ezután pedig a különböző szavaknál már csak meg kell vizsgálni, hogy mit fejeznek ki; kövesd az alábbi lépéseket:

pl. az "elemezd" szó esetében -->

1. Ki végzi a cselekvést? te = E / 2

2. Mikor? a jelenben --> jelen idő

3. Milyen módban áll az ige? felszólít / utasít, tehát felszólító mód

4. Határozott vagy határozatlan tárgyra irányul? Próbáld ki, ha szükséges: "elemezd valamit" vagy "elemezd azt" --> a 2. jó, tehát tárgyas ragozás (alanyiban "elemezz" lenne).


Tehát az "elemezd" szó jelen időben és felszólító módban áll, E / 2 (egyes szám második személyű), tárgyas ragozású.


Remélem, így érthető. Sok sikert! :)

2012. szept. 11. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Bocsánat, nem vettem észre, de igaza van az előző válaszolónak: az "elmerüljön" felszólító módú ige; kérdő mód nincs is; "első szám" sincs, hanem "egyes szám". De a többi tényleg jó. :)
2012. szept. 11. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
am mg alsóban olvasni írni és számolni kellene megtanulni (rendesen)és felsőtől jöhetnének a szabályok.
2012. szept. 23. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Esetleg 7.-es vagy?Ugyan ez a feladat van a nyelvtan könyvemben! :)
2013. szept. 22. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Lili Charli gazdája válasza:
ugyan ez a házim.... köszi a válaszokat, csak az elmerüljön fogott ki rajtam :) köszi mindenkinek
2015. szept. 12. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!