Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Autó-motor szerelők, mit...

Autó-motor szerelők, mit jelentenek az olajoknál a pl 15W40?

Figyelt kérdés

mi a 15, mi a W és mi a 40?

Illetve mit jelent a teleszkóp olajoknál az hogy 15W-s? És mi a különbség a 15W-s és a 20W-s között?



2012. okt. 2. 18:53
 1/3 anonim ***** válasza:
A viszkozitással van kapcsolatban, pontosan nem tudom, de más a sűrűsége, kenőképessége...
2012. okt. 2. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A folyadékoknak van viszkozitásuk, ez köznapi értelemben a "folyékonyságukat" jelzi. A nagy viszkozitású folyadék belső súrlódása nagy, lassan folyik, lásd: méz. A kis viszkozitású folyadék belső súrlódása kicsi, könnyen folyik, ilyen például a víz. Szokták ezt úgy is emlegetni, mint "sűrű" és "híg" folyadékok, de ez nem feltétlenül helyes.

Az olajoknál ezek a számok az úgynevezett SAE viszkozitási osztályt jelentik. Régen voltak egyfokozatú, téli vagy nyári olajok. A télieknél a viszkozitási osztályt jelölő számértéket W betűvel egészítették ki, a nyáriaknál ilyen nem volt. Mára már elterjedtek a többfokozatú motorolajok, ezek télen-nyáron képesek folyékonyak maradni és kenni a motort. Az első számérték a hideg-, a második a melegoldali viszkozitást jelöli, vagyis télen, hidegben az első érték a fontos, a második pedig üzemi hőfokon lényeges. A hidegoldali viszkozitástól függ, hogy milyen alacsony hőmérsékletig szivattyúzható az olaj, meddig képes kenni a mozgó alkatrészeket, a melegoldali viszkozitás pedig azt mutatja meg, hogy üzem közben mennyire képes kúszni, milyen apró hézagokat tud kitölteni.

Kicsit bővebben itt olvashatsz erről:

[link]

2012. okt. 2. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Ahha értem. Köszönöm, így már felvilágosultabb vagyok. :) Idáig mindenki mást mondott ezekkel kapcsolatban.
2012. okt. 3. 12:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!