Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért tilos a biztosíték...

Miért tilos a biztosíték patkolása?

Figyelt kérdés
2012. nov. 14. 10:32
 1/6 anonim ***** válasza:
93%
Mert elvesziti akkor a biztonsági funkcióját!
2012. nov. 14. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
93%

Ez komoly kérdés? A biztosíték azért van, hogy az olvadjon le, ha valami elektromos gebasz (pl zárlat) miatt túláram keletkezik a rendszeren. Azaz ő legyen a leggyengébb pont (a leggyengébb láncszem), ami felizzik, elfüstöl. Ha megpatkolod, akkor már nem az lesz a leggyengébb pont, hanem az, ami eredetileg a második leggyengébb volt, azaz ahol a hiba van. És ez a következő dolog fog felizzani, elfüstölni, mondjuk egy motor vagy egyéb berendezés.

Az a probléma, hogy amíg a biztosíték "gyengeségének" mértéke tervezve van, azaz tudjuk, hogy hány amper csapja szét, addig a "második leggyengébb pont" gyengesége akármennyi is lehet. Lehet, hogy csak kicsit több, de lehet, hogy sokkal. És ha épp nagy hiba van, és ez a "sokkal több" amper nekiáll dolgozni a készülékben (vagy a falban, a kábelek közt), az tűzhöz, áramütéshez vagy egyéb halálos kimenetelű szerencsétlenséghez vezethet.

2012. nov. 14. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
93%

A patkolás az olvadóbiztosíték házi módszerekkel való vezetővé tétele, áthidalása. Az olvadóbiztosítékok olvadószála gondosan méretezett (áramértékben, és időben korlátozó) olvadó szál. Baj esetén az elolvadásával megakadályozza a túlzott áram kialakulását, így minimalizálva a készülék esetleges károsodását. Ha a biztosíték patkolva van, ez a határáram teljesen más értékű (jellemzően nagyobb, jóval nagyobb) lehet. A nagyobb áram lényegesen nagyobb melegedést okoz, végső esetben akár tüzet is okozhat. Valamint a készülék sem biztos hogy károsodás nélkül elviselné a jócskán megnövekedett áramot. Így sokkal nagyobb a tönkremenetel valószínűsége is.


Összefoglalva: Egy patkolt készülék meghibásodás esetén jobban károsodhat a normál esethez képest, és még tüzet is okozhat.

2012. nov. 14. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 2xSü ***** válasza:
92%

A biztosíték ugye akkor old le, ha túl sok áram folyik át rajta. Rendszerint akkor, ha rövidzár keletkezik a hálózatban.


Mi történik, ha megpatkolod a biztosítékot? Akkor rövidzár esetén nem old le a biztosíték. A vezetékeken több áram folyik át. (A biztosíték előtt is, utána is.) Így több hő is keletkezhet. Könnyen lehet, hogy kigyulladnak a vezetékek illetve a környezetükben található éghető anyagok.


A másik oldalról lehet maga a rövidzár is balesetforrás. Pl. ha a rövidzárat a vizes tenyered okozza, aminek már kellően kicsi az ellenállása, akkor nem rövid ideig ráz meg az áram, hanem hosszú időn keresztül. Tehát van balesetvédelmi vonzata is a dolognak.


Harmadrészt a hálózaton feljebb is vannak rövidzár védelmi elemek. Ha rövidzár van, leold nálad a biztosíték. Ha viszont megpatkolod, akkor az következő szinten fog leoldani. Így nem csak nálad megy el az áram, hanem az egész lépcsőházban, vagy mondjuk családi házas környezetben az egész utcában. Ráadásul ezt nem lehet pár perc alatt megoldani. Sőt lehet, hogy te magad nem is veszed észre, hogy nálad lett valami zárlatos. Simán gondolhatod azt, hogy egyszerű áramszünetről van szó. Aztán mikor az utcában, lépcsőházban megpróbálják helyreállítani az áram szolgáltatást, akkor ugyanúgy fennállhat a zárlat, ami újabb lekapcsoláshoz vezet.


Ha viszont nem patkolod meg a biztosítékot, és a csere után ismét leold, akkor elkezdesz ugye gyanakodni, hogy valami zárlatos a lakásban, kihúzod a konnektorból a dolgokat, stb… Ha ez nem segít, akkor meg hívsz szakembert, aki ki fogja mérni, hogy hol van a probléma. Egy lakásrészben ez könnyű, egy egész lépcsőházban, utcában már egy fokkal macerásabb…


Tehát ezen okokból tilos a biztosíték patkolása.

2012. nov. 14. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 2xSü ***** válasza:
Mondjuk a harmadik eset ritkábban fordul elő, mert egy egész lépcsőház esetén azért nagyobb áramerősségre van méretezve a védelmi rendszer, és nem biztos, hogy tudsz akkora áramerősséget produkálni egy rövidzárral. Gyakoribb eset, hogy kigyulladnak a szigetelések a vezetékekben, vagy minimum elveszik a szigetelőképességüket, így aztán megint csak áramütés veszélye növekszik.
2012. nov. 14. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!!
2012. nov. 14. 14:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!