Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A születésüktől kezdve vakokna...

A születésüktől kezdve vakoknak hogyan tanítják meg a színeket?

Figyelt kérdés
Hallottam olyat, hogy a kék, olyan mint a mentol, és ehhez hasonló hasonlatokat keresnék. Lehet, hogy nem túl hatékony ez a módszer, de kíváncsi vagyok rá, hogy hogyan segítenek elképzelni a színeket.
2012. nov. 30. 11:51
 1/5 anonim ***** válasza:
hmm ez nekem elég nagy hülyeségnek hangzik. A kék olyan mint a mentol, ez szinesztézia. Azok az emberek, akik képesek ízérzékelésre és látásra is, azoknak jelenthet ez valamit. De aki soha nem látott színeket, annak nem. Ez maximum valami memória-segítő dolog lehet, de akkor már sztem mind1 hogy a kék színt a mentolhoz köti, vagy a k betűhöz, vagy a hideghez, vagy akármi máshoz.
2012. nov. 30. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Jó ötletnek tűnik, de tegyük fel, egy születésétől vak embernek megtanítják, hogy az ég olyan mint a mentol, de ha felszáll Budapesten az Ikarus buszra, akkor nem fogja tudni magától, hogy annak színe a mentol. Az első válaszolónak tehát igaza van abban, amit leír.


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. nov. 30. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy ettől nem fogják a színeket megtanulni, de attól még kíváncsiak lehetnek, hogy egyáltalán mi az a szín. És ez érdekes lehet nekik, persze attól, hogy vak, még nem hülye, tudja, hogy ez egy "kicsit" erőltetett...
2012. nov. 30. 16:54
 4/5 anonim ***** válasza:

Én ha vak volnék, szerintem jobban értékelném, ha megtanítanának simán a színek tulajdonságaira. Nekem bőven elég volna az, hogy elmondják, hogy ez az érzékelés egy formája, a körülöttünk lévő tárgyak helyzetéről nyújt pontos információkat, és +1 tulajdonságról, amit színeknek neveznek. A színekből lehet következtetni pl egy ember érzelmi állapotára, arra hogy egy növény mennyire érett (ízletes-e vagy nem), és egyfajta élményt is nyújtanak a színek, a zenéhez hasonlóan. Esetleg még a matematikájára is kíváncsi lehetnék, a piros, zöld, kék tulajdonságok keveredésére, meg a színmélységre, kontrasztra, ilyesmi.


Anyukám egyébként matektanár egy iskolában, ahol hátrányos helyzetű gyerekkekel is foglalkoznak, mesélt egy történetet, igaz nem a színekkel kapcsolatos, de az volt, hogy eljöttek ilyen gondozók megnézni, hogy hogyan tanítanak meg vak gyerekeket pl a matematikára. És épp geometria óra volt, és mondták a gondozók, hogy nembaj, akkor anya tegyen fel a vak kislánynak pár kérdést algebrából. De anya mondta hogy miért, ha egyszer geometria óra van? :D És simán kiadta a feladatot neki is, és kérte hogy mutassa be, magyarázza el. És a kislány valami táblán szépen megmutatta, hogy hol vannak a szögek, meg hol van a tükörtengely, hol van a tükörképe az alakzatnak, meg mondta a megfigyelőknek, hogy itt van az eredeti alakzat, és itt a tükörképe, "látod-érzed"? :)

2012. nov. 30. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem tanulják meg, hogy hogyan néznek ki. Megtanulják, hogy milyen színek vannak, megtanulnak egy alapvető színtant, és megtanulják a szimbolikájukat. Ez alapján lesz egy elképzelésük a színekről, de rossz szó is ez az elképzelés, mert semmi képszerű sincs benne, és semmi köze sincs a látáshoz sem.
2012. nov. 30. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!